NAJLEPŠA BEOGRADSKA SINAGOGA Drugo oštećenje objekta bilo je 6. maja 1941. godine tokom bombardovanja Beograda
Sinagoga Bet Izrael (hebr. בית הכנסת בית ישראל בבלגרד) bila je jedna od beogradskih sinagoga, spaljena tokom povlačenja nacista iz Beograda, krajem Drugog svetskog rata. Nalazila se na prostoru današnje ulice Cara Uroša 20, na Dorćolu.

Istorija nastanka sinagoge
Možda vas zanima:

OD MOČVARE DO NAJPROMETNIJEG KRUŽNOG TOKA Na mestu današnje Slavije bilo je mesto na koje su Beograđani rado išli u lov na divlje patke (VIDEO)
Sve do 1880-ih godina područje današnjeg trga bila je velika bara

JEDAN GRAD SA PETNAEST IMENA Kroz svoju obimnu i prebogatu istoriju, Beograd su nazivali različitim imenima!
Prebogata istorija glavnog grada Srbije, opterećena je brojnim ratnim razaranjima zbog čega je grad jednom dobio i nadimak "Beli Feniks".
Možda vas zanima:

OD MOČVARE DO NAJPROMETNIJEG KRUŽNOG TOKA Na mestu današnje Slavije bilo je mesto na koje su Beograđani rado išli u lov na divlje patke (VIDEO)
Sve do 1880-ih godina područje današnjeg trga bila je velika bara

JEDAN GRAD SA PETNAEST IMENA Kroz svoju obimnu i prebogatu istoriju, Beograd su nazivali različitim imenima!
Prebogata istorija glavnog grada Srbije, opterećena je brojnim ratnim razaranjima zbog čega je grad jednom dobio i nadimak "Beli Feniks".
Godine 1905. odobreni su planovi za izgradnju, a na ponovljenoj licitaciji za izvođača radova 1907. godine izabran je Viktor Izrael, građevinski inženjer i preduzimač. Jevrejska zajednica u Beogradu negodovala je zbog izbora Izraela, jer je njegov otac David Izrael bio tadašnji predsednik crkveno-školske Jevrejske opštine. I pored nezadovoljstva zajednice, Viktor Izrael je bio nadgledao radove i izvršio nekoliko intervencija tokom zidanja objekta.
Početak izgradnje obeležen je svečano, 10. maja 1907. godine, a kamen temeljac postavio je kralj Petar I Karađorđević. Sinagoga Bet Izrael bila je dimenzija 35x14m, a među Beograđanima važila je za najlepšu sinagogu u gradu. Krasila su je dva tornja, a fasada je bila dekorisana horizontalnom trakastom šarom, dok se na vrhu objekta nalazila Davidova zvezda. Ispred zgrade su bile opeke raznih boja ukrašene reljefima i ornamentima od terakote. Na osnovu pisanja dnevnog lista Politika, 8. septembra 1908. godine, Beograđani su bili ponosni zbog izgradnje objekta izuzetne lepote, jedinog u gradu mavarskog stila. Zadnja strana sinagoge koja je izbijala na Dubrovačku ulicu, zaklonjena je izgradnjom zgrade Saveza jevrejskih opština, 1935. godine. Osvećenju sinagoge 17. septembra 1908. godine prisustvovao je kralj Petar I Karađorđević i ministri Vlade Kraljevine Srbije.
Printscreen:vikipedija
Uništenje sinagoge
Za vreme Prvog svetskog rata, sinagoga je bila oštećena eksplozijom granate. Drugo oštećenje objekta bilo je 6. maja 1941. godine tokom bombardovanja Beograda oštećena, a prilikom povlačenja nacista iz Beograda, krajem Drugog svetskog rata spaljena. Unutrašnji deo objekta bio je od drvene građe, zbog čega je potpuno uništena. Iako je bila jedina beogradska građevina u mavarskom stilu, nikada nije obnovljena, a Drugi opštinski sud je 1963. godine objavio rešenje o nepokrenosti u kojem se parcela na mestu nekadašnje sinagoge vodi kao društvena svojina. Na temeljima nekadašnje sinagoge izgrađena je Galerija fresaka, koja je deo Narodnog muzeja. Na današnjoj zgradi postavljena je spomen ploča kao spomen na jevrejsku zajednicu. U Ulici Kralja Petra 71 nalazi se Jevrejski istorijski muzej u kojem se čuvaju stepenice iz Bet Izrael sinagoge.
Izvor: vikipedija

Bogata Kanađanka borila se u srpskoj vojsci kao muško: Na ratište došla kao dobrovoljac sa samo 22 godine, a pucala je bolje od muškaraca
Kako je krenula okupacija, tako su se njena spretnost sa oružjem i veštine na otvorenom pokazale vitalnijim nego ikada ranije. Kako su se često nalazile na meti krađa očajnih meštana, ratnih zarobljenika i neprijatelja, bolnice za škotske žene regrutovale su Vajthedovu kao "čuvarku" kako bi sprečila svakodnevne pljačke resursa i zaliha.

MISTERIJA TITOVE SAHRANE: Sumnja se da u sanduku uopšte nije bilo njegovo telo, nego nešto sasvim bizarno! (VIDEO)
Tog dana zemlja je bila zavijena u crno

Nijedan sin me nije zvao na svadbu: Majka im mozak isprala, zgadila bi im se kad bi znali s kim je bila i šta je radila
Adil je imao težak život, ali mu najveći bol zadaju sinovi koji ga ni na svadbu nisu zvali

DŽEJU PISAO PESME, PRETUKAO ARKANA, DIVILI MU SE I NAJŽEŠĆI MOMCI: Legendarni Dorćolac stradao je jezivom smrću!(FOTO)
Džambina sudbina toliko je jeziva da ju je teško i prepričati...

Evo ko nikako ne sme da se pričesti na Ostrogu pred moštima Svetog Vasilija: Vladika Jovan otkrio zbog čega je određenim ljudima to zabranjeno u ovoj svetinji
U svojoj bedeci nekadašnji iguman manastira Ostrog, umirovljeni vladika Jovan, istakao je da ljudi bez milosti, koji ne praštaju, ne bi trebalo ni da poste, jer je u tom slučaju sve - prazno.
Komentari(0)