NAJLEPŠA BEOGRADSKA SINAGOGA Drugo oštećenje objekta bilo je 6. maja 1941. godine tokom bombardovanja Beograda
Sinagoga Bet Izrael (hebr. בית הכנסת בית ישראל בבלגרד) bila je jedna od beogradskih sinagoga, spaljena tokom povlačenja nacista iz Beograda, krajem Drugog svetskog rata. Nalazila se na prostoru današnje ulice Cara Uroša 20, na Dorćolu.
Istorija nastanka sinagoge
Možda vas zanima:
OD MOČVARE DO NAJPROMETNIJEG KRUŽNOG TOKA Na mestu današnje Slavije bilo je mesto na koje su Beograđani rado išli u lov na divlje patke (VIDEO)
Sve do 1880-ih godina područje današnjeg trga bila je velika bara
JEDAN GRAD SA PETNAEST IMENA Kroz svoju obimnu i prebogatu istoriju, Beograd su nazivali različitim imenima!
Prebogata istorija glavnog grada Srbije, opterećena je brojnim ratnim razaranjima zbog čega je grad jednom dobio i nadimak "Beli Feniks".
Možda vas zanima:
OD MOČVARE DO NAJPROMETNIJEG KRUŽNOG TOKA Na mestu današnje Slavije bilo je mesto na koje su Beograđani rado išli u lov na divlje patke (VIDEO)
Sve do 1880-ih godina područje današnjeg trga bila je velika bara
JEDAN GRAD SA PETNAEST IMENA Kroz svoju obimnu i prebogatu istoriju, Beograd su nazivali različitim imenima!
Prebogata istorija glavnog grada Srbije, opterećena je brojnim ratnim razaranjima zbog čega je grad jednom dobio i nadimak "Beli Feniks".
Godine 1905. odobreni su planovi za izgradnju, a na ponovljenoj licitaciji za izvođača radova 1907. godine izabran je Viktor Izrael, građevinski inženjer i preduzimač. Jevrejska zajednica u Beogradu negodovala je zbog izbora Izraela, jer je njegov otac David Izrael bio tadašnji predsednik crkveno-školske Jevrejske opštine. I pored nezadovoljstva zajednice, Viktor Izrael je bio nadgledao radove i izvršio nekoliko intervencija tokom zidanja objekta.
Početak izgradnje obeležen je svečano, 10. maja 1907. godine, a kamen temeljac postavio je kralj Petar I Karađorđević. Sinagoga Bet Izrael bila je dimenzija 35x14m, a među Beograđanima važila je za najlepšu sinagogu u gradu. Krasila su je dva tornja, a fasada je bila dekorisana horizontalnom trakastom šarom, dok se na vrhu objekta nalazila Davidova zvezda. Ispred zgrade su bile opeke raznih boja ukrašene reljefima i ornamentima od terakote. Na osnovu pisanja dnevnog lista Politika, 8. septembra 1908. godine, Beograđani su bili ponosni zbog izgradnje objekta izuzetne lepote, jedinog u gradu mavarskog stila. Zadnja strana sinagoge koja je izbijala na Dubrovačku ulicu, zaklonjena je izgradnjom zgrade Saveza jevrejskih opština, 1935. godine. Osvećenju sinagoge 17. septembra 1908. godine prisustvovao je kralj Petar I Karađorđević i ministri Vlade Kraljevine Srbije.
Uništenje sinagoge
Za vreme Prvog svetskog rata, sinagoga je bila oštećena eksplozijom granate. Drugo oštećenje objekta bilo je 6. maja 1941. godine tokom bombardovanja Beograda oštećena, a prilikom povlačenja nacista iz Beograda, krajem Drugog svetskog rata spaljena. Unutrašnji deo objekta bio je od drvene građe, zbog čega je potpuno uništena. Iako je bila jedina beogradska građevina u mavarskom stilu, nikada nije obnovljena, a Drugi opštinski sud je 1963. godine objavio rešenje o nepokrenosti u kojem se parcela na mestu nekadašnje sinagoge vodi kao društvena svojina. Na temeljima nekadašnje sinagoge izgrađena je Galerija fresaka, koja je deo Narodnog muzeja. Na današnjoj zgradi postavljena je spomen ploča kao spomen na jevrejsku zajednicu. U Ulici Kralja Petra 71 nalazi se Jevrejski istorijski muzej u kojem se čuvaju stepenice iz Bet Izrael sinagoge.
Izvor: vikipedija
Nekada su ih koristili stari Srbi: 30 zaboravljenih reči kojima retko ko danas zna značenje
Ovo su 30 zaboravljenih srpskih reči o kojima retko ko danas zna značenje.
NAPRAVITE SAMI Prelepa mirisna ETERIČNA ULJA iz domaće radinosti
Za sve vas koji volite projekte koje same možete da napravite kod kuće, ovaj će vam se posebno dopasti.
HOĆETE DA VAM SIN IMA PRAVO SRPSKO IME Simbolika imena je jako važna, zato su baš OVA nosili NAJSNAŽNIJI SRBI!
Ako je istinita ona latinska izreka da je ime znak, onda obratite pažnju koje ime ćete dati svom detetu.
OVAJ SRPSKI GRAD SU ZVALI MALI PARIZ Nećete verovati koliko je kafana imao još u doba Obrenovića
Zahvaljujući naprednim shvatanjima obor-kneza Jevrema Obrenovića, Šabac se tokom 19. veka razvija u veoma naprednu varoš. U priči koja sledi saznaćete zašto se ovaj grad naziva „Mali Pariz“
Svadbena SUJEVERJA i PREDZNACI: Šta donosi LOŠU sreću, a ovo otkriva da će partner biti NEVERAN
Svadbena sujeverja, iako ih većina nas ne shvata ozbiljno, često se dešavaju da pre venčanja počnu da dobijaju sasvim drugo značenje. Svaki par koji namerava da se venča nada se da će njihova veza biti trajna i uspešna. Neki ljudi veruju da je za sreću potrebna mala pomoć, zbog čega obraćaju pažnju na razna sujeverja i predznake vezane za venčanje .
Komentari(0)