TO MOGU SAMO SRBI! Ovakva humanost nije zabeležena u istoriji ratovanja
Interesantna je teza da je Srbija bila prva zemlja koja je demantovala učenje čuvenog dr Roberta Koha, koji je ušao u istoriju zbog pronalaska bacila tuberkuloze i na kongresu u Londonu 1901. godine izjavio da se tog bacila ne treba plašiti.

Tada je na scenu stupio naš čovek, dr Jovan Čokor, koji je na Prvom kongresu srpskih lekara tri godine kasnije pobio njegove tvrdnje i uz pomoć posebnog eksperimenta dokazao da je mleko tuberkuloznih krava i ovaca posebno infektivno za čoveka, tražeći da se iz ishrane isključi nekuvano mleko i sir.
Zabeleženo je da je godinu dana kasnije dr Koh na ovome čestitao dr Čokoru. Dugogodišnji kustos Muzej medicine Srpskog lekarskog društvaprim. dr Budimir Pavlović kaže da postoji i prvi dokaz o postojanju HIV virusa jer je dr Kosta Dinić, koji je najpre radio u Belgiji, a zatim je sredinom 19. veka otišao u afričku državu Kongo da bude doktor ljudima koji su bili angažovani na izgradnji železnice, sačuvao zapis da je otkrio dva slučaja koji su verovatno nastali kao komplikacija usled postojanja HIV virusa.
Doktor Pavlović naglašava da je Kneževina Srbija prvi Zakon o čuvanju narodnog zdravlja donela 1845. godine, a po tom propisu nijedan dinar odvojen za zdravlje nije smeo da se potroši za druge svrhe osim za lečenje i oporavak bolesnih.
– Zbirka srpskog vojnog saniteta sadrži predmete i dokumenta o svim ratovima koje je Srbija vodila. Za vreme rata protiv Bugarske u okršajima 1884. i 1885. godine Srbija je svoje ranjenike zbrinjavala, a Bugarska tada nije imala organizovan vojni sanitet. U Evropi se prikupljala pomoć i konvoji sanitetskog materijala su bili spremni da to odnesu u Bugarsku, ali se između isprečio front sa srpskom vojskom. Tada se dogodilo nešto što u istoriji nije zabeleženo. Na zahtev lekara austrijskog Crvenog krsta, Vlada Srbije je odobrila vojnoj komandi da za jedan dan prekine rat, otvori liniju fronta i propusti sanitetski materijal koji je iz Beča upućen u Sofiju.
Srbija se pridružila apelu iz Evrope i otvorila svoje vojne magacine iz kojih je dala lekove, ćebad, krevete i sav materijal koji je bio neophodan za otvaranje jedne bolnice u Bugarskoj i na taj način pomogla zemlji sa kojom je bila u ratu. Taj momenat se nalazi na slici na kojoj je prikazana primopredaja srpskih poklona bugarskim vojnicima, koja se dogodila kod Pirota.
Za ovaj presedan u svetskoj istoriji ratovanja, Međunarodni Crveni krst u Ženevi dodelio je specijalno priznanje Crvenom krstu Srbije, tako da je u holu zgrade ove organizacije postavljena tabla na kojoj je ispisano: „Budi tako human kao što je bila humana Srbija 1885. godine” – istakao je dr Pavlović, koga poznanici smatraju pravom živom enciklopedijom srpske medicine i najvećim znalcem iz ove oblasti.
Iako kaže da ne zna hoće li ga ponovo pozvati da na svoj način da pečat preuređenom muzeju, dr Pavlović kaže da ga najviše boli to što su mu pojedinci na neki način zabranili da priča o onome što najbolje zna – istoriji srpske medicine i eksponatima koje je prikupljao decenijama. Dok ga noge i pamćenje budu služili, kaže da će rado svima koje interesuje prenositi svoje znanje, ali i da će se založiti i za to da se osmi mart kao Dan žena više ne zove tako, već da taj datum treba obeležavati kao Dan majki, jer je Srbija u nekom davno prošlom vremenu imala sluha da upravo na taj dan nagrađuje mame koje su imale najbolje negovane bebe.
Rođak Milice Stojadinović Srpkinje
Doktor Budimir Pavlović objašnjava da su i iz njegove porodice potekla neka značajna imena u istoriji zemlje. Tetka njegovog oca bila je Milica Stojadinović Srpkinja, a stric Jovan Pavlović bio je crnogorski ministar prosvete, kum kralja Nikole i jedan od osnivača cetinjske gimnazije. Njegov tata je kao ađutant radio na dvoru, u pratnji kraljice Marije, koja ga je, kaže, kad je bio dete često držala u krilu. Nju smatra velikim dobrotvorom naše zemlje i medicine, a o njoj je dosad napisao tri knjige.
Knjiga o ishrani iz 12. veka
Najstariji tekstovi, u kojima se govori o ekološko-biološkim normama ishrane, nastali su u 12. veku. U to doba su doneti i prvi propisi o uređenju manastirskih bolnica, čiji je autor bio Sveti Sava. U Hilandarskom tipiku, iz 1199. godine, na jednom mestu se preporučuje umerenost u jelu, a u poglavlju o bolnicama i bolničarima naglašeno je da oni koji padnu u bolest treba da se uzdrže i budu skromni i zadovoljni onim čemu je vreme, misleći na prirodu bolesti, stanje bolesnika i sezonske uslove ishrane.

Kad su kneza Mihaila iskasapili na Košutnjaku, on je došao da se uveri da je mrtav: Lovci na njegovu glavu spremili su odmazdu, a ceh je platio Karađorđev sin
Gotovo sva ubistva srpskih državnika povezuje jedna činjenica, a to je da su pred atentat kao po pravilu svi oni ostajali bez podrške velikih sila. Pošto nije bilo nijedne od tih najmoćnijih država koja bi ih zaštitila, oni bi bili prepušteni određenim činiocima unutar zemlje, koji su ionako želeli njihovo uklanjanje.

Rusi su neko vreme u Beogradu, ali na ovih 10 stvari nikako ne mogu da se naviknu: To ne postoji čak ni u Rusiji
Bez obzira koliko dugo žive u našoj zemlji, Rusi su i dalje šokirani zbog ovih 10 stvari!

Glava mu bila iskasapljena, njegovo krvavo odelo i danas se čuva: Za atentat na kneza Mihaila osuđen je i Karađorđev sin, a ovo su mu bile poslednje reči
Mnogima je bilo u interesu da Mihailo bude ubijen. Engleskoj koja je bila protiv samostalnosti Srbije, Austriji koja je u Srbiji videla prepreku ka širenju na Bosnu i Hercegovinu, kao i zbog saveza koji je Mihailo sklopio sa Mađarima neposredno pre atentata.

OTAC JE NIKOLI TESLI SVAKI DAN ZADAVAO OVE 4 VEŽBE: Smatrao je da je to VEOMA KORISTNO ZA RAZVOJ MOZGA
Nikola Tesla (1856-1943) je bio najveći svetski pronalazač, vizionar i jedan od najvećih naučnika svih vremena! Neki od njegovih izuma još uvek nisu shvaćeni, a na svojim velikim projektima je radio do kraja života, jednako energičan i fokusiran.

REČI NIKOLE TESLE KOJE PLAŠE: Evo kako će izgledati svet u budućnosti, sudeći prema mišljenju čuvenog GENIJA
Nikola Tesla je bio genijalni pronalazač i naučnik koji je napravio revoluciju u svetu električne energije. Nazivali su ga sanjarom, rugali se njegovim idejama, ali vreme je sve postavilo na svoje mesto.
Komentari(0)