DUNAV ČUVA TAJNU U BLIZINI NEGOTINA Mnogi ne znaju priču o Dunavskom vilenjaku, evo šta se desilo

Nakon poraza Nemačke vojske na Istočnom frontu, saveznički avioni započeli su napade na nacističke brodove u podmornice u Crnom moru.

Potopljen brod
Shutterstock

Zbog toga, početkom avgusta 1944. godine, direktor brodogradilišta i luke u Konstanci, admiral Paul Zib, organizuje sve raspoložive brodove u jednu formaciju i počinje operaciju povlačenja Dunavom do Nemačke pod nazivom "Dunavski vilenjak". Pod stalnim savezničkim udarima, u nemogućnosti da se dalje probija uzvodno i sa velikim brojem ranjenika, Zib je od nadređenih u Beogradu zatražio dozvolu za potapanje flotile i 4. septembra, pošto nije dobio odgovor, naređuje potapanje.

Tokom Operacije Dunavski vilenjak, nacisti su potopili više od sto sopstvenih brodova u Đerdapskoj klisuri na putu od Crnog mora do luke Prahovo u blizini Negotina, neplaniranog konačnog odredišta nacističke flotile. Procenjuje se da je tokom ove operacije potopljeno između 160 i 220 nemačkih brodova.

Već 76 godina, minirane olupine brodova nalaze se na rečnom dnu i ometaju plovidbu Dunavom, naročito tokom niskog vodostaja reke. U Đerdapskoj klisuri, kod luke Prahovo, vodni put se značajno sužava zbog brojnih brodova, potopljenih u vreme Drugog svetskog rata.

Širina Dunava je tu svega 100 metara.

Srbija je započela projekat vađenja potopljene flotile. Cilj je da se konačno omogući plovidba Dunavom tokom cele godine. Ova priča o potopljenim brodovima naziva se „poslednjom neispričanom misterijom Drugog svetskog rata".

Brodovi koji su potopljeni pripadali su nacističkoj dunavskoj i crnomorskoj flotili. Tokom Drugog svetskog rata, plovili su Crnim morem, Dunavom ali i rekama Sovjetskog saveza. Većina ovih brodova je do mora doplovila Dunavom iz Nemačke, dok je jedan broj napravljen u rumunskom brodogradilištu Konstanca na obali Crnog mora.

Po završetku Drugog svetskog rata, admiral Paul Zib je zbog potapanja brodova izveden pred vojni sud u Berlinu.

Komentari(0)

Loading