PRVA BEOGRADSKA BOLNICA Ustanova u kojoj je otvorena prva gerijatrija na svetu
Sredstva za njenu izgradnju skupljena su na balu koji je održan u hotelu "Srpska kruna".

Postavši prestonica i kulturni i privredni centar Srbije Beograd je od običnog utvrđenja i kasabe koja ga je okruživala počeo da poprima obrise ozbiljnog evropskog grada. Počela je regulacija ulica, a nekadašnje prizemljuše su rušene da bi se na njihovom mestu izgradile moderne zgrade i palate od javnog značaja.
Došlo je do priliva stanovništva i ubrzo je došlo do potrebe osnivanja javnih ustanova, od škola i sudova do bolnica. Zanimljiva je priča kako je počela da se pravi prva varoška bolnica sredinom šezdesetih godina 19. veka.
View this post on Instagram
Sredstva za njenu izgradnju skupljena su na balu koji je održan u hotelu „Srpska kruna“. Bal je organizovao Odbor beogradskih žena na čijem čelu se nalazila kneginja Julija, a na njemu je održana lutrija kao i prikuplanje priloga. Mnogobrojni gosti priložili su tom prilikom vredne darove. Među darovima bili su zlatni predmeti, nakit, odevni predmeti, slika ruskog cara Nikolaja I, knjiga „Robinson Kruso“, štampana u Budimu, dok su „obični“ ljudi slali suve šljive, duvan, sablje, pa čak i ručno izrađen kavez za ptice.
Mesto za izgradnju je izabrano na periferiji grada, na parceli koju je opštini poklonio knez Mihailo, a i na delu zemlje koju je priložio Ilija Kolarac. Bolnica je izgrađena 1865. godine, počelo se sa njenim opremanjem, a prve pacijente je primila 1881. godine. jedno vreme je njen upravnik bio Laza Lazarević, na čiju je inicijativu otvoren poseban deo za starije ljude, prva gerijatrija na svetu! Laza je obrazloženju vlastima za otvaranje gerijatrije naveo je da „starost nije ni zdravlje ni bolest“ i „da ih je potrebno odvojiti od ostalih“.
Ulica u kojoj se nalazila bolnica dobila je ime Vidinska ulica, a danas se zove Džordža Vašingtona. U ovoj zgradi trenutno se nalazi sedište Srpskog lekarskog društva, Muzej srpske medicine, a privremeno je na ovom mestu i služba medicine rada Doma zdravlja Stari grad.
View this post on Instagram

PRE JEDNOG VEKA: Srbija je imala najviše STOGODIŠNJAKA na svetu, a evo šta su tada pisali o nama!
Da li smo pre jednog veka držali svetski rekord u dugovečnosti? Srbija je 1915. smatrana zemljom stogodišnjaka.Ako je verovati tadašnjim američkim novinama, u Srbiji je pre jednog veka živelo 575 stanovnika starijih od 100 godina – tri i po puta više nego danas.

SRBI SU NA PROSTORU LUGANSKA I DONJECKA IMALI SVOJE DVE DRŽAVE Dva Jovana povela su Srbe u seobe, pa postali KRVNI NEPRIJATELJI!
Kriza u Ukrajini tema je koja interesuje ceo svet. Sve oči uprte su u poteze Rusije, NATO pakta, međunarodne zajednice, Ukrajine i svih ostalih bitnih političkih faktora u svetu.

Kad su kneza Mihaila iskasapili na Košutnjaku, on je došao da se uveri da je mrtav: Lovci na njegovu glavu spremili su odmazdu, a ceh je platio Karađorđev sin
Gotovo sva ubistva srpskih državnika povezuje jedna činjenica, a to je da su pred atentat kao po pravilu svi oni ostajali bez podrške velikih sila. Pošto nije bilo nijedne od tih najmoćnijih država koja bi ih zaštitila, oni bi bili prepušteni određenim činiocima unutar zemlje, koji su ionako želeli njihovo uklanjanje.

Rusi su neko vreme u Beogradu, ali na ovih 10 stvari nikako ne mogu da se naviknu: To ne postoji čak ni u Rusiji
Bez obzira koliko dugo žive u našoj zemlji, Rusi su i dalje šokirani zbog ovih 10 stvari!

OTAC JE NIKOLI TESLI SVAKI DAN ZADAVAO OVE 4 VEŽBE: Smatrao je da je to VEOMA KORISTNO ZA RAZVOJ MOZGA
Nikola Tesla (1856-1943) je bio najveći svetski pronalazač, vizionar i jedan od najvećih naučnika svih vremena! Neki od njegovih izuma još uvek nisu shvaćeni, a na svojim velikim projektima je radio do kraja života, jednako energičan i fokusiran.
Komentari(0)