KRVAVA PIRAMIDA NA JUNAČKOM BRDU Borci Radničkog bataljona izginuli su na današnji dan pre osamdeset godina, bitka kao dokaz junaštva u Drugom svetkom ratu
Prošlo je tačno 80 godina kada je na brdu Kadinjača ispisana istorija.
Tog 29. novembra 1941. godine poginuli su borci Radničkog bataljona, Posavci i Orašani braneći odstupnicu Vrhovnom štabu NOPOJ, partiznaskim odredima i partizanskoj bolnici koji su se povlačili iz Užica ka Sandzaku.
„Posmrtni ostaci branilaca Kadinjače prvobitno su bili sahranjeni u zajedničku grobnicu pored seoskog groblja, a zatim preneti u spomen-kosturnicu na najvišoj koti Kadinjače (k.808), iznad koje je 1952. godine podignuta spomen-piramida. Spomenik je napravljen od mermera „plavog toka“ iz Karana, u vidu četvorostrane piramide visoke 11 metara. Pri njegovom vrhu nalazi se urezana zvezda petokraka, a u središnjem delu na mermernim pločama uklesan je tekst „Herojima Kadinjače“ i stihovi poeme „Kadinjača“ pesnika Slavka Vukosavljevića. Povodom otkrivanja spomenika predsednik FNR Jugoslavije, Josip Broz Tito, odlikovao je Radnički bataljon Ordenom zasluga za narod sa zlatnom zvezdom“, izjavio je za RINU, Goran Novaković, istoričar-kustos Narodnog muzeja u Užicu.
Možda vas zanima:
NA OVOM BRDU ISPISANA JE ISTORIJA Spomenik lično otvorio Josip Broz Tito u prisustvu 100.000 ljudi
Na četranaest kilometara zapadno od Užica smešteno je brdo Kadinjača.
ČASOVNIČARSKA RADNJA POSTOJI PUNIH 150 GODINA Putir užičkog kujundžije početkom prošlog veka predstvljao Srbiju na izložbi u Parizu
U eri modernih tehnologija kad smo preplavljeni najsavremenijim mobilnim telefonima i digatilnim satovima, jedna porodica u Užicu i dalje čuva duh starih vremena.
Možda vas zanima:
NA OVOM BRDU ISPISANA JE ISTORIJA Spomenik lično otvorio Josip Broz Tito u prisustvu 100.000 ljudi
Na četranaest kilometara zapadno od Užica smešteno je brdo Kadinjača.
ČASOVNIČARSKA RADNJA POSTOJI PUNIH 150 GODINA Putir užičkog kujundžije početkom prošlog veka predstvljao Srbiju na izložbi u Parizu
U eri modernih tehnologija kad smo preplavljeni najsavremenijim mobilnim telefonima i digatilnim satovima, jedna porodica u Užicu i dalje čuva duh starih vremena.
U organizaciji Odbora Vlade Republike Srbije za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova, Grada Užica i Narodnog muzeja Užice, a u prisustvu ministarke za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Darije Kisić Tepavčević ploženi su venci na spomen-kompleks.
„Danas stojimo na mestu iz kojeg izvire hrabrost, gordost, požrtvovanost, a pre svega rodoljublje. Danas odajemo poštu herojima sa Kadinjače koji su u Drugom svetskom ratu dali živote za svoju otadzbinu da bi mi danas živeli u miru i slobodi. Užičani su bili i ostali junaci našeg roda i danas smo ovde da im uputimo jedno veliko hvala za nesebičnu žrtvu koju su dali. Ovo veličanstveno mesto je simbol besmrtnosti onih koji su svoje živote poklonili otadzbini. Danas se poklanjamo senima velikih heroja koje su svoje živote nesebično dali štiteći odstupnicu partizanskih snaga iz Užica ka Sandzaku. Sa osećanjem istinskog ličnog ponosa pozivam vas da nikada ne zaboravimo njihov podvig i njihovu žrtvu, ostanimo privrženi njihovim idealima, slobode, nezavisnosti i ravnopravnosti, nerazrušivim temeljima napretka snažne, napredne, ekonomski jake Srbije”, istakla je Kisić Tepavčević.
Parastos poginulim borcima služili su sveštenici užičke crkve, nakon čega je uz pratnju vojnog orkestra i čete počasne straže usledilo polaganje cveća i odavanje pošte herojima Kadinjače.
Memorijalni kompleks Kadinjača svečano je otvoren 23. septembra 1979. godine od strane predsednika Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije Josipa Broza Tita, u prisustvu oko 100.000 ljudi. Za nepokretno kulturno dobro od izuzetnog značaja proglašen je 1979. godine, a svake godine na dan 29. novembra održava se poseban komemorativni program obeležavanja godišnjice borbe na Kadinjači uz prisustvo počasnog voda vojske.
(Izvor: Rina.rs)
Nekada su ih koristili stari Srbi: 30 zaboravljenih reči kojima retko ko danas zna značenje
Ovo su 30 zaboravljenih srpskih reči o kojima retko ko danas zna značenje.
NAPRAVITE SAMI Prelepa mirisna ETERIČNA ULJA iz domaće radinosti
Za sve vas koji volite projekte koje same možete da napravite kod kuće, ovaj će vam se posebno dopasti.
Život Čiča Dražine žene frapira, 1 noć sve preokrenula: Ovako muža ispratila u smrt, preživela pakao i skončala sramno
Žena Draže Mihailovića izdržala je na svojim leđima stvari koje je teško i zamisliti, kao da je snašla sva nesreća ovog sveta.
HOĆETE DA VAM SIN IMA PRAVO SRPSKO IME Simbolika imena je jako važna, zato su baš OVA nosili NAJSNAŽNIJI SRBI!
Ako je istinita ona latinska izreka da je ime znak, onda obratite pažnju koje ime ćete dati svom detetu.
OVAJ SRPSKI GRAD SU ZVALI MALI PARIZ Nećete verovati koliko je kafana imao još u doba Obrenovića
Zahvaljujući naprednim shvatanjima obor-kneza Jevrema Obrenovića, Šabac se tokom 19. veka razvija u veoma naprednu varoš. U priči koja sledi saznaćete zašto se ovaj grad naziva „Mali Pariz“
Komentari(0)