MISTERIOZNO GUMENO DRVO Kako je drvo koje je uvek zeleno ušlo u legendu
U davna vremena je neko od lokalnih stanovnika pokušao da odseče stablo ove neobične jabuke, a kako je zamahnuo sekirom i udario u drvo, sekira se jednostavno odbila

Da li zbog simbolike oličene u rednom broju 0666, pod kojim je zavedeno u projektu Wikimedie „Zapis-Sveto drvo“ ili zbog priča koje ga prate, tek jedno drvo jabuke, prečnika krošnje oko šest metara u Srbiji, postalo je znamenito po mnogo čemu lošem. U pitanju je drvo koje se nalazi na parceli Ljubisava Miljkovića, u ataru sela Brajinovac, na teritoriji opštine Rekovac.
I ni po čemu možda ono ne bi bilo specifično da ga ne prate legende. Doduše, ne može se na prvi pogled reći da je to baš drvo jabuke, jer nekako deluje drugačije. A i nije poznato kakvog su mu ukusa plodovi, jer narod ovog kraja i te kako zazire od njega, pa nema toga ko je probao plod sa ovog drveta. Barem nema onih koji su to učinili i preživeli, tako da mogu da posvedoče.
Ono što se može videti jeste da su plodovi sitniji u odnosu na jabuke i žućkasti. A kakvog su ukusa, verovatno nikada nećemo saznati.
Drvo koje je uvek zeleno
Meštani okolinih sela sa kolena na koleno prenose priču o ukletoj jabuci. I savetuju svoje potomke da se ne igraju, jer je taj i taj pokušao da odlomi grančicu pa poginuo, a neko drugi je zaspao ispod drveta, pa ostao razrok ili mu se desilo nešto drugo loše u životu.
Zapravo je u pitanju takozvano zapis drvo, prema kome se odnosi sa posebnim pijetetom. Tim pre, što u svako doba godine na ovom drvetu jednostavno nema žutih listova. Krošnje ove jabuke uvek su zelene, što dodatno podgrejava priču o onostranom.
Kako je nastala odrednica gumeno drvo?
Naročito je zanimljivo što se uz pomen ove jabuke uvek navodi da je u pitanju gumeno drvo. Zašto je to tako, objašnjenje nalazimo u još jednoj narodnoj legendi, koja se prenosi u ovom kraju Srbije.
U davna vremena je neko od lokalnih stanovnika pokušao da odseče stablo ove neobične jabuke. Kako je zamahnuo sekirom i udario u drvo, sekira se jednostavno odbila. Kao da je bila od gume, pa tako narod nazva ovo drvo gumenim. Tako barem kaže jedna od mnogih legendi koja se vezuje uz ovo zapis drvo.
View this post on Instagram
Ako neko takne drvo, stradaće
Upozorenja koja se u ovom kraju prenose sa kolena na koleno uglavnom se tiču baš te jabuke. Uglavnom su propraćena strašnim pričama, koje su se desila ljudima, ako su pokušali da na bilo koji način okrnje sveto drvo.
Takođe, meštani posmatraju i izgled drveta, koje se nalazi tik uz put između sela Belušić i Oparić. Kako se pre par godina stablo samo od sebe raspolutilo, to je tumačeno kao naznaka mnogih nevolja. Ali se onda, nekim čudom, stablo obnovilo, opet samo od sebe. Da li je to znak nekih boljih vremena, ostaje nam da vidimo, ali jedno je sigurno. Nije se za igrati sa onostranim, bez obzira da li verujemo ili ne. Ko ne veruje, može čuti priče meštana o onima, koji su se odvažili da na neki način oskrnave ovo drvo i o sudbini koja ih je nakon toga snašla.

BOLJE DA UMREMO JUNAČKI, KAO LJUDI: Da je Karađorđe prihvatio ovo istorija Srbije izgledala bi potpuno drugačije
Povratkom od sultana odmetnutih dahija u Beogradski pašaluk (Smederevski sandžak), početkom 19. veka, položaj Srba postaje nepodnošljiv i oni počinju pripreme za oružani otpor. Početkom 1803. godine, 12 knezova sastaju se u Bogovađi i dogovaraju se da se obrate sultanu za pomoć ali i da za osam meseci podignu ustanak.

ČUVENI BORA STANKOVIĆ SE OŽENIO ZAHVALJUJUĆI SUJEVERJU Svoju Angelinu video u izlogu, pa se SUDBINA OVAKO poigrala sa njima!
31.03. 1876. godine u Vranju rođen je čuveni srpski pisac Borisav Bora Stanković. Stanković je jedan od najznačajnijih pisaca srpskog realizma.

PRE JEDNOG VEKA: Srbija je imala najviše STOGODIŠNJAKA na svetu, a evo šta su tada pisali o nama!
Da li smo pre jednog veka držali svetski rekord u dugovečnosti? Srbija je 1915. smatrana zemljom stogodišnjaka.Ako je verovati tadašnjim američkim novinama, u Srbiji je pre jednog veka živelo 575 stanovnika starijih od 100 godina – tri i po puta više nego danas.

SRBI SU NA PROSTORU LUGANSKA I DONJECKA IMALI SVOJE DVE DRŽAVE Dva Jovana povela su Srbe u seobe, pa postali KRVNI NEPRIJATELJI!
Kriza u Ukrajini tema je koja interesuje ceo svet. Sve oči uprte su u poteze Rusije, NATO pakta, međunarodne zajednice, Ukrajine i svih ostalih bitnih političkih faktora u svetu.

Kad su kneza Mihaila iskasapili na Košutnjaku, on je došao da se uveri da je mrtav: Lovci na njegovu glavu spremili su odmazdu, a ceh je platio Karađorđev sin
Gotovo sva ubistva srpskih državnika povezuje jedna činjenica, a to je da su pred atentat kao po pravilu svi oni ostajali bez podrške velikih sila. Pošto nije bilo nijedne od tih najmoćnijih država koja bi ih zaštitila, oni bi bili prepušteni određenim činiocima unutar zemlje, koji su ionako želeli njihovo uklanjanje.
Komentari(0)