KAKO SE IZLEČIO PATRIJARH PAVLE Predviđali mu tri meseca života, a on ozdravio i postao voljeni poglavar SPC, čuven i po ovim izrekama
Najvoljeniji srpski patrijarh.

Patrijarh Pavle, rođen kao Gojko Stojčević 11. septembra 1914. godine u selu Kućanci, ostao je siroče u ranom detinjstvu. Odgajila ga je tetka, koja ga je poštedela teških seoskih poslova i omogućila mu školovanje. Iako krhkog zdravlja, završio je Bogosloviju u Sarajevu i Bogoslovski fakultet u Beogradu, a jedno vreme studirao je i medicinu. Rat ga je zatekao na drugoj godini medicine, a Bogoslovski fakultet je završio.
Da bi se izdržavao radio je na građevini, što mu nije odgovaralo zbog slabog zdravlja. Na poziv svog školskog druga Jeliseja Popovića odlazi u ovčarsko-kablarske manastire gde zatim i počinje svoj monaški život.
Prvo je bio u manastiru Svete Trojice u Ovčaru. Potom je Banji Koviljači radio kao veroučitelj deci izbeglica, i tu se ozbiljno razboleo na plućima, a lekari su mu prognozirali još samo tri meseca života, verujući da ima tuberkulozu. Spas je pronašao u manastiru Vujan, gde se, zahvaljujući molitvama i mirnom životu, potpuno oporavio. U znak zahvalnosti, izrezbario je drveni krst i poklonio ga manastiru. Zamonašen je u manastiru Blagoveštenje 1946. godine.
Patrijar Pavle je ovako započeo svoj monaški put, koji ga je kasnije odveo do mesta episkopa raško-prizrenskog, a 1990. godine i do položaja patrijarha srpskog.
Uvek je bio skroman, a u narodu su ostale čuvene brojne izreke i anegdote koje se i danas rado prepričavaju.
Jedna od najpoznatijih glasi: „Budimo ljudi, iako smo Srbi,“ čime je želeo da istakne važnost ljudskosti iznad svih drugih drugih identiteta. Takođe je govorio: „Proći će sve, ali duša, obraz i ono što je dobro ostaće zauvek,“ naglašavajući trajnu vrednost morala i vrline.
Među anegdotama o njemu, često se spominje kako je, dok je bio episkop raško-prizrenski, često išao peške ili javnim prevozom, a čak i nakon što je postao patrijarh. Kada su ga pitali zašto ne koristi bolji prevoz, odgovarao je: „Ako mogu drugi, mogu i ja.“
Jednostavnost njegove vere vidi se i u izreci: „Da je Bog hteo da čovek puši, ugradio bi mu odžak.“ Ova izreka pokazuje koliko je humora imao i njegovu sposobnost da ozbiljne teme prenosi običnim jezikom, pristupačnim narodu.
Preminuo je 15. novembra 2009. godine, a sahranjen je u manastiru Rakovica. Njegov život i duboka vera ostaju nadahnuće generacijama Srba.

PRE JEDNOG VEKA: Srbija je imala najviše STOGODIŠNJAKA na svetu, a evo šta su tada pisali o nama!
Da li smo pre jednog veka držali svetski rekord u dugovečnosti? Srbija je 1915. smatrana zemljom stogodišnjaka.Ako je verovati tadašnjim američkim novinama, u Srbiji je pre jednog veka živelo 575 stanovnika starijih od 100 godina – tri i po puta više nego danas.

SRBI SU NA PROSTORU LUGANSKA I DONJECKA IMALI SVOJE DVE DRŽAVE Dva Jovana povela su Srbe u seobe, pa postali KRVNI NEPRIJATELJI!
Kriza u Ukrajini tema je koja interesuje ceo svet. Sve oči uprte su u poteze Rusije, NATO pakta, međunarodne zajednice, Ukrajine i svih ostalih bitnih političkih faktora u svetu.

Rusi su neko vreme u Beogradu, ali na ovih 10 stvari nikako ne mogu da se naviknu: To ne postoji čak ni u Rusiji
Bez obzira koliko dugo žive u našoj zemlji, Rusi su i dalje šokirani zbog ovih 10 stvari!

Glava mu bila iskasapljena, njegovo krvavo odelo i danas se čuva: Za atentat na kneza Mihaila osuđen je i Karađorđev sin, a ovo su mu bile poslednje reči
Mnogima je bilo u interesu da Mihailo bude ubijen. Engleskoj koja je bila protiv samostalnosti Srbije, Austriji koja je u Srbiji videla prepreku ka širenju na Bosnu i Hercegovinu, kao i zbog saveza koji je Mihailo sklopio sa Mađarima neposredno pre atentata.

OTAC JE NIKOLI TESLI SVAKI DAN ZADAVAO OVE 4 VEŽBE: Smatrao je da je to VEOMA KORISTNO ZA RAZVOJ MOZGA
Nikola Tesla (1856-1943) je bio najveći svetski pronalazač, vizionar i jedan od najvećih naučnika svih vremena! Neki od njegovih izuma još uvek nisu shvaćeni, a na svojim velikim projektima je radio do kraja života, jednako energičan i fokusiran.
Komentari(0)