ŠARPLANINAC Pas koji je predano čuvao stada i ognjišta Balkana i danas je simbol vernosti, ovo je priča o njemu
Ovo je priča o šarplanincu, psu koji nosi ime po planinskom vencu Šar-planine i vekovima unazad je bio nezamenjiv saputnik pastira širom Balkana.

Vekovima je bio neodvojivi deo života pastira sa prostora jugoistočne Srbije, a naročito planinskog područja Šarplanine, po kojoj je i dobio ime. Ovaj pas je postao nezamenjiv saputnik stočara, zahvaljujući svojoj hrabrosti, izdržljivosti i odanosti, braneći stada od vukova i drugih predatora u nepristupačnim, surovim planinskim predelima.
1957. godine, po predlogu Jugoslovenskog kinološkog saveza, šarplaninac je dobio ime „Jugoslovenski ovčarski pas – šarplaninac.”
Kroz istoriju, stočarstvo je bilo ključno za preživljavanje mnogih generacija na Balkanu, i šarplaninac je bio od velikog značaja za domaćinstva. Ovaj pas bio je prirodni zaštitnik stada, sposoban da satima čuva ovce i druge životinje, čak i u najtežim vremenskim uslovima. Zahvaljujući svojoj nepokolebljivoj naravi i fizičkoj snazi, šarplaninac je omogućio stočarima da se oslanjaju na njega u periodima kad su daleko od kuće, jer je verno čuvao stoku i branio je od divljih zveri.
Karakteristike šarplaninca izdvajaju ga kao izuzetno snažnog i izdržljivog psa. Ovaj pas je srednje veličine, ali robustan i skladno građen. U proseku, mužjaci dostižu visinu od oko 62 cm, a kuje 58 cm, dok težina odraslih pasa varira između 30 i 45 kilograma. Ima miran temperament, ali kad je u pitanju odbrana, pokazuje se kao veoma oštar i nepodmitljiv pas. Šarplaninac je duboko odan svom gospodaru i često je rezervisan prema nepoznatima, što ga čini izvrsnim čuvarom.
Zahvaljujući svojoj gustoj, često tamnosivoj dlaci, ovaj pas može da podnese hladne zime, a njegova karakteristična ogrlica od guste dlake dodatno naglašava njegovu moćnu pojavu. Boja dlake može varirati, ali najčešće je jednobojna, u nijansama sive, pri čemu su tamnosiva i sivozelena najpoželjnije.
U savremenom dobu, šarplaninac se sve češće sreće kao čuvar domaćinstava širom Srbije, ali i kao veran porodični pas. Međutim, čak i danas je zadržao svoj prirodni instinkt za zaštitom i nepokolebljivu lojalnost vlasniku, zbog čega je popularan ljubimac.
Ako se šarpaninac drži kao kučni ljubimac mora da bude vezan ili na povodcu i da ima korpu ali ako se koristi i kao ovčarski pas on mora da bude oslobođen svega. A, vrsni poznavaoci šarplaninaca tvrde da ovaj pas ima mnogo više vrlina i kažu da je ova rasa pasa namenjena za čuvanje ovaca i porodice, vodeći računa posebno na malu decu, pa tvrde i to da šarplaninac nikad neće nauditi detetu jer smatra da je to nežno stvorenje i da dete nikad neće nauditi nikom pa ni životinji.

Evo kako da se ponašate ukoliko se sretnete sa medvedom: Jedan postupak može biti koban
Brojnost populacije u samom nacionalnom parku Tara je oko 60-70 medveda, ali procena je da u Srbiji ima oko 120 jedinki

Negovala bolesnog muža, a bila ljubavnica srpskom kralju koji je pravio najveće skandale: Kad je izgustirao, zaveo njenu sestru i terao je da ostavi muža i decu
Malo ko zna da su Milan Obrenović i Dženi Džerom imali romansu koja se burno završila, te je čuveni Srbin zaveo i njenu sestru u koju je bio zaljubljen do ušiju!

PRIČA SE DA JE SLOBODAN MILOŠEVIĆ IMAO AFERU S ČUVENOM SRPSKOM GLUMICOM: Mira nije slutila šta joj rade iza leđa u hotelu
Ljubav Slobodana Miloševića i Mirjane Marković bila je poput neoborive tvrđave, iako je mnogo puta pokušano da se obori.

Iguman Petar otkrio ko su beli monasi u Srbiji i kako žive! Ne prihvataju 3 zaveta, a veliki greh prave ako ne...
U širem smislu, beli monasi i monahinje su izvan svete tajne braka i svete tajne monaštva

3 reči Patrijarha Pavla koje su otvorile oči majci čiji se sin ubio: Preklinjala ga da održi opelo njenom mrtvom detetu, evo šta joj je on rekao
Patrijarh Pavle nije bio sam naš duhovni vođa, bio je čovek velike i životne mudrosti, a ovu lekciju mora da nauči svako od nas
Komentari(0)