ŠARPLANINAC Pas koji je predano čuvao stada i ognjišta Balkana i danas je simbol vernosti, ovo je priča o njemu
Ovo je priča o šarplanincu, psu koji nosi ime po planinskom vencu Šar-planine i vekovima unazad je bio nezamenjiv saputnik pastira širom Balkana.
Vekovima je bio neodvojivi deo života pastira sa prostora jugoistočne Srbije, a naročito planinskog područja Šarplanine, po kojoj je i dobio ime. Ovaj pas je postao nezamenjiv saputnik stočara, zahvaljujući svojoj hrabrosti, izdržljivosti i odanosti, braneći stada od vukova i drugih predatora u nepristupačnim, surovim planinskim predelima.
1957. godine, po predlogu Jugoslovenskog kinološkog saveza, šarplaninac je dobio ime „Jugoslovenski ovčarski pas – šarplaninac.”
Kroz istoriju, stočarstvo je bilo ključno za preživljavanje mnogih generacija na Balkanu, i šarplaninac je bio od velikog značaja za domaćinstva. Ovaj pas bio je prirodni zaštitnik stada, sposoban da satima čuva ovce i druge životinje, čak i u najtežim vremenskim uslovima. Zahvaljujući svojoj nepokolebljivoj naravi i fizičkoj snazi, šarplaninac je omogućio stočarima da se oslanjaju na njega u periodima kad su daleko od kuće, jer je verno čuvao stoku i branio je od divljih zveri.
Karakteristike šarplaninca izdvajaju ga kao izuzetno snažnog i izdržljivog psa. Ovaj pas je srednje veličine, ali robustan i skladno građen. U proseku, mužjaci dostižu visinu od oko 62 cm, a kuje 58 cm, dok težina odraslih pasa varira između 30 i 45 kilograma. Ima miran temperament, ali kad je u pitanju odbrana, pokazuje se kao veoma oštar i nepodmitljiv pas. Šarplaninac je duboko odan svom gospodaru i često je rezervisan prema nepoznatima, što ga čini izvrsnim čuvarom.
Zahvaljujući svojoj gustoj, često tamnosivoj dlaci, ovaj pas može da podnese hladne zime, a njegova karakteristična ogrlica od guste dlake dodatno naglašava njegovu moćnu pojavu. Boja dlake može varirati, ali najčešće je jednobojna, u nijansama sive, pri čemu su tamnosiva i sivozelena najpoželjnije.
U savremenom dobu, šarplaninac se sve češće sreće kao čuvar domaćinstava širom Srbije, ali i kao veran porodični pas. Međutim, čak i danas je zadržao svoj prirodni instinkt za zaštitom i nepokolebljivu lojalnost vlasniku, zbog čega je popularan ljubimac.
Ako se šarpaninac drži kao kučni ljubimac mora da bude vezan ili na povodcu i da ima korpu ali ako se koristi i kao ovčarski pas on mora da bude oslobođen svega. A, vrsni poznavaoci šarplaninaca tvrde da ovaj pas ima mnogo više vrlina i kažu da je ova rasa pasa namenjena za čuvanje ovaca i porodice, vodeći računa posebno na malu decu, pa tvrde i to da šarplaninac nikad neće nauditi detetu jer smatra da je to nežno stvorenje i da dete nikad neće nauditi nikom pa ni životinji.
OMILJENO SRPSKO POVRĆE Kupus je čudesna biljka, bilo da ga konzumirate u vidu ukusnog obroka ili koristite kao oblogu, pročitajte zašto
Kupus, povrće koje često koristimo u srpskoj kuhinji, izuzetno je zdrav. Ovaj jednostavni list može postati vaš najbolji saveznik u borbi protiv različitih zdravstvenih tegoba.
Karađorđe morao batinama da natera Srbe da prihvate krompir: Zvali su ga "đavoljim semenom"
Pre 200 godina Srbi i crkva su se žestoko borili protiv krompira i nazivali ga đavoljom biljkom, batinama ih Karađorđe naterao da ga prihvate
Zaboravljene VEŠTINE IZ PROŠLOSTI bez kojih pre 200 godina NE BISTE PREŽIVELI NI DAN
Mnoge veštine na koje su se naši preci oslanjali da bi preživeli, današnje generacije su uglavnom zaboravile.
LENA JE SVE OČARALA Desetogodišnjakinja je najmlađa pekarka u zemlji, pravi burek kao najiskusniji majstori (VIDEO)
Lena Kljajić, desetogodišnjakinja iz Obrenovca, postala je prava mala zvezda, evo zašto.
Memedović pitao za zanimanje, "zinuo" kad je čuo odgovor
"SADA sam se posvetio jednoj divnoj stvari poslednje četiri godine. To je spasavanje ljudskih života."
Komentari(0)