Uzmite krpu, čaj i jaja: Cveće nikako ne držite na podu, evo kako se održavaju sobne biljke u jesen

Ako ste pronašli idealno mesto za biljku, ne pomerajte je osim ako nije previše mračno zimi

biljke
Shutterstock

Sada je vreme da zaboravite na letnje rutine i uvedete nove rituale koji će im pomoći vašem cveću da lakše opstane tokom tmurnih jesenjih dana. Stručnjaci preporučuju zalivanje ujutru, koristeći odstajalu vodu sobne temperature. Svaka biljka zahteva različitu količinu vode, a važno je održavati supstrat vlažnim, što možete proveriti dodirom. Sobno bilje možete zalivati čajem kao prirodnim đubrivom, dok voda u kojoj ste kuvali jaja može obezbediti važne minerale. Povremeno, sobnu paprat možete zalivati i pivom.

Ako grejete prostoriju, postavite ovlaživače vazduha na radijatore ili stavite činiju s vodom pored biljaka ako koristite drugi tip grejanja. Izbegavajte promaju i velike temperaturne razlike, jer su biljke osetljive na nagle promene.

Obavezno obrišite listove vlažnom krpom kako biste uklonili prašinu, koja može smanjiti dotok svetlosti. Ako ste pronašli idealno mesto za biljku, ne pomerajte je osim ako nije previše mračno zimi. Da proverite da li biljka dobija dovoljno svetlosti, stavite ruku tridesetak centimetara iznad nje; ako ne primetite senku, verovatno je previše mračno. Uklonite oštećene ili suve listove, a ako je biljka letela bila napolju, proverite je pažljivo za eventualne štete. U hladnijim danima, ne postavljajte biljke direktno na beton ili keramičke pločice; koristite karton ili frotir kao podlogu. Kada kupujete biljku u hladnom vremenu, obavezno je zaštitite umotavanjem u papir. Imajte na umu da većina biljaka nije pogodna za presađivanje u jesen.

(NajŽena/S.Ć)

Komentari(0)

Loading