NAJTRAGIČNIJI DOGAĐAJ U ISTORIJI GRADA Eksplozija koja je razorila Smederevo i danas je obavijena velom tajne (FOTO)
Grad Smederevo je užasno postradao u eksploziji 1941. godine, sve je još pod velom tajne.

Između 1427. i 1430. godine, na nalog Despota Đurađa Brankovića, izgrađena je Smederevska tvrđava, a kasnije je dodatno ojačana od strane Osmanskog carstva.
Strateški je bila jako važna
Tvrđava je izdržala nekoliko opsada od strane Osmanlija, relativno neoštećena. Međutim, tokom Drugog svetskog rata, pretrpela je ozbiljna oštećenja zbog eksplozije i bombardovanja.
Nemačke snage su koristile tvrđavu za skladištenje municije, što je narod Smedereva plašilo, pa su se pisale i peticije da se municija izmesti, nažalost to se nije desilo, pa je 5. juna 1941. godine došlo do ove katastrofalne eksplozije koja je teško oštetila tvrđavu i gotovo uništila grad.
Eksplozija je bila toliko snažna da je raznela čitavo Smederevo, naselja udaljena čak 10 kilometara su pretrpela oštećenja. Veći deo južnog zida tvrđave je uništen, a i obližnja železnička stanica, prepuna ljudi, je takođe razorena.
Posledice eksplozije u Smederevskoj tvrđavi 1941. bile su stravične. Procene žrtava kreću se od nekoliko stotina do 2.500 osoba. Krater koji je nastao usled eksplozije bio je dugačak 50 metara i dubok 9 metara. Veći deo grada Smedereva je razoren.
Prozori su pukli u naseljima oko Smedereva, a potres se osetio i u drugim gradovima kao što su Velika Plana, Bela Crkva, Vršac i Beograd.
Među žrtvama su bili sin i snaha Milana Nedića koji je u to vreme bio predsednik okupacione vlade.
Nažalost, uzrok eksplozije nije rasvetljen do danas. Postoje različite verzije kako je došlo do ove tragedije, uključujući verziju da su za nju krivi partizani, zatim da je do eksplozije došlo slučajno, postoji verzija koja ukazuje na to da je za nju bio odgovoran sovjetski agent Mustafa Golubić, a jedna baca sumnju i na saveznički avion. Kako bilo, ovaj događaj je jedna od najvećih tragedija u Srbiji tokom Drugog svetskog rata, koju Smederevci nisu zaboravili.
Tvrđava je trenutno podvrgnuta obimnim radovima restauracije i konzervacije, ona je jedan od najznačajnijih sačuvanih spomenika srednjovekovnih srpskih vladara i Nacionalni je spomenik kulture od izuzetnog značaja.

ZABORAVLJENA SRPSKA ISTORIJA: Mnogi su za njih čuli MILION puta, a da li zapravo znate ko su bile DELIJE!
Gotovo da svakodnevno možemo da čujemo reč "Delije", međutim, mnogi građani, kako najmlađi, pa tako i stariji gotovo da ne znaju ko su zapravo bile Delije.

BOLJE DA UMREMO JUNAČKI, KAO LJUDI: Da je Karađorđe prihvatio ovo istorija Srbije izgledala bi potpuno drugačije
Povratkom od sultana odmetnutih dahija u Beogradski pašaluk (Smederevski sandžak), početkom 19. veka, položaj Srba postaje nepodnošljiv i oni počinju pripreme za oružani otpor. Početkom 1803. godine, 12 knezova sastaju se u Bogovađi i dogovaraju se da se obrate sultanu za pomoć ali i da za osam meseci podignu ustanak.

ČUVENI BORA STANKOVIĆ SE OŽENIO ZAHVALJUJUĆI SUJEVERJU Svoju Angelinu video u izlogu, pa se SUDBINA OVAKO poigrala sa njima!
31.03. 1876. godine u Vranju rođen je čuveni srpski pisac Borisav Bora Stanković. Stanković je jedan od najznačajnijih pisaca srpskog realizma.

PRE JEDNOG VEKA: Srbija je imala najviše STOGODIŠNJAKA na svetu, a evo šta su tada pisali o nama!
Da li smo pre jednog veka držali svetski rekord u dugovečnosti? Srbija je 1915. smatrana zemljom stogodišnjaka.Ako je verovati tadašnjim američkim novinama, u Srbiji je pre jednog veka živelo 575 stanovnika starijih od 100 godina – tri i po puta više nego danas.

SRBI SU NA PROSTORU LUGANSKA I DONJECKA IMALI SVOJE DVE DRŽAVE Dva Jovana povela su Srbe u seobe, pa postali KRVNI NEPRIJATELJI!
Kriza u Ukrajini tema je koja interesuje ceo svet. Sve oči uprte su u poteze Rusije, NATO pakta, međunarodne zajednice, Ukrajine i svih ostalih bitnih političkih faktora u svetu.
Komentari(0)