NAJTRAGIČNIJI DOGAĐAJ U ISTORIJI GRADA Eksplozija koja je razorila Smederevo i danas je obavijena velom tajne (FOTO)
Grad Smederevo je užasno postradao u eksploziji 1941. godine, sve je još pod velom tajne.
Između 1427. i 1430. godine, na nalog Despota Đurađa Brankovića, izgrađena je Smederevska tvrđava, a kasnije je dodatno ojačana od strane Osmanskog carstva.
Strateški je bila jako važna
Tvrđava je izdržala nekoliko opsada od strane Osmanlija, relativno neoštećena. Međutim, tokom Drugog svetskog rata, pretrpela je ozbiljna oštećenja zbog eksplozije i bombardovanja.
Nemačke snage su koristile tvrđavu za skladištenje municije, što je narod Smedereva plašilo, pa su se pisale i peticije da se municija izmesti, nažalost to se nije desilo, pa je 5. juna 1941. godine došlo do ove katastrofalne eksplozije koja je teško oštetila tvrđavu i gotovo uništila grad.
Eksplozija je bila toliko snažna da je raznela čitavo Smederevo, naselja udaljena čak 10 kilometara su pretrpela oštećenja. Veći deo južnog zida tvrđave je uništen, a i obližnja železnička stanica, prepuna ljudi, je takođe razorena.
Posledice eksplozije u Smederevskoj tvrđavi 1941. bile su stravične. Procene žrtava kreću se od nekoliko stotina do 2.500 osoba. Krater koji je nastao usled eksplozije bio je dugačak 50 metara i dubok 9 metara. Veći deo grada Smedereva je razoren.
Prozori su pukli u naseljima oko Smedereva, a potres se osetio i u drugim gradovima kao što su Velika Plana, Bela Crkva, Vršac i Beograd.
Među žrtvama su bili sin i snaha Milana Nedića koji je u to vreme bio predsednik okupacione vlade.
Nažalost, uzrok eksplozije nije rasvetljen do danas. Postoje različite verzije kako je došlo do ove tragedije, uključujući verziju da su za nju krivi partizani, zatim da je do eksplozije došlo slučajno, postoji verzija koja ukazuje na to da je za nju bio odgovoran sovjetski agent Mustafa Golubić, a jedna baca sumnju i na saveznički avion. Kako bilo, ovaj događaj je jedna od najvećih tragedija u Srbiji tokom Drugog svetskog rata, koju Smederevci nisu zaboravili.
Tvrđava je trenutno podvrgnuta obimnim radovima restauracije i konzervacije, ona je jedan od najznačajnijih sačuvanih spomenika srednjovekovnih srpskih vladara i Nacionalni je spomenik kulture od izuzetnog značaja.
Nekada su ih koristili stari Srbi: 30 zaboravljenih reči kojima retko ko danas zna značenje
Ovo su 30 zaboravljenih srpskih reči o kojima retko ko danas zna značenje.
NAPRAVITE SAMI Prelepa mirisna ETERIČNA ULJA iz domaće radinosti
Za sve vas koji volite projekte koje same možete da napravite kod kuće, ovaj će vam se posebno dopasti.
Život Čiča Dražine žene frapira, 1 noć sve preokrenula: Ovako muža ispratila u smrt, preživela pakao i skončala sramno
Žena Draže Mihailovića izdržala je na svojim leđima stvari koje je teško i zamisliti, kao da je snašla sva nesreća ovog sveta.
HOĆETE DA VAM SIN IMA PRAVO SRPSKO IME Simbolika imena je jako važna, zato su baš OVA nosili NAJSNAŽNIJI SRBI!
Ako je istinita ona latinska izreka da je ime znak, onda obratite pažnju koje ime ćete dati svom detetu.
OVAJ SRPSKI GRAD SU ZVALI MALI PARIZ Nećete verovati koliko je kafana imao još u doba Obrenovića
Zahvaljujući naprednim shvatanjima obor-kneza Jevrema Obrenovića, Šabac se tokom 19. veka razvija u veoma naprednu varoš. U priči koja sledi saznaćete zašto se ovaj grad naziva „Mali Pariz“
Komentari(0)