Istražite najdublji kanjon istočne Srbije: Impozantnost prirode od koje zastaje dah FOTO/VIDEO
Doživite veličinu, sjaj i mistiku istočne Srbije u jednom od najživopisnijih spomenika prirode.
![Istražite najdublji kanjon istočne Srbije: Impozantnost prirode od koje zastaje dah FOTO/VIDEO](/data/images/2022-01-30/19892_shutterstock-1973242013_f.jpg?timestamp=1698444000)
Koračajte neutabanim stazama netaknutih lepota najdubljeg i najdužeg kanjona u ovom delu zemlje. Spustite se u podzemni svet najduže i najfascinantnije pećine u Srbiji. Otkrijte i zaljubite se u Lazarev kanjon!
Kanjon Lazareve reke, poznatiji kao Lazarev kanjon, je najimpozantniji kanjon u Istočnoj Srbiji. Svojim zadivljujućim, moćnim izgledom on osvaja svakog ko kroči u njega.
Nastao je usecanjem istoimene reke u krečnjački masiv planine Južni Kučaj, Lazarev kanjon je najdublji i najduži kanjon u istočnoj Srbiji. Dugačak je 4,5 km, a u svojoj najužoj tački širok je samo 3 m ali dubok 500 m. Nalazi se samo 18 km zapadno od Bora, i kao takav je idealna destinacija za sve one koji žele u potpunosti da dožive planinarenje i netaknutu prirodu.
Lazarev kanjon je ipak i jedan od najneprohodnijih kanjona. Strme, gotovo vertikalne, litice Malinika (1.087 m) na jugu i jugoistoku, Strnjaka (720 m) i Kornjeta (696 m) na severu, i Pogara (883 m) iMikulja (1.022 m) sa zapada čine prelazak ovog kanjona pravom avanturom.
Zbog svoje jedinstvene i neosporne lepote, bogate flore i faune i speleoloških dragulja, ceo Lazarev kanjon nalazi se pod zaštitom države.
Za vreme vladavine Turaka, Lazarev kanjon predstavljao je jedno od najznačajnijih skloništa homoljskih hajduka. Ulazak u ovaj kanjon za njih bio je spas jer se Turci nikad nisu usuđivali ovde da ih slede.
Lepota i moć netaknute prirode
Značaj Lazarevog kanjona ogleda se u njegovom relјefu, hidrografiji i živom svetu. Kako preko 50% njegove ukupne površine čine šume a ostatak livade, pašnjaci i goleti, ovaj biser Istočne Srbije pravi je dragulj i izazov za sve ljubitelje netaknute prirode i divljine.
Guste i zelene hrastove i bukove šume, i misteriozne planinske rečice nisu jedine stvari koje će ovde zadiviti planinare i ostale posetioce. Ovaj grandiozan kanjon nudi veliki broj spektakularnih vidikovaca sa kojih se pruža pogled koji oduzima dah kao i kamene mostove nastale uklještanjem ogromnih kamenih blokova. Iznanađenja se kriju na svakom koraku, ali njih morate da otkrijete sami!
Skrivena čuda prirode – Zlotske pećine
Lazarev kanjon je takođe jedinstven po raznovrsnosti površinskih i podzemnih oblika kraškog relјefa. Kraške doline, vrtače, škrape, kamenice, pećine i jame su fascinantni geološki fenomeni koji zajedno čine neke od najineresantnijih pejzaža Lazarevnog kanjona. Od svih njih najneverovatnije su ipak pećine rasute po kanjonu.
Istočna podgorina Kučaja bogata je speleološkim lokalitetima. Naime, u blizini sela Zlot nalaze se 222 pećine. Vernjikica i Lazareva pećina su svakako najpoznatije i najzanimljivije. Zajedno sa Mandinom, Vodenom i pećinom Hajdučicom, one čine pećinski sistem nazvan Zlotske pećine. Tako da, kada budete posećivali Lazarev kanjon, obavezno istražite i Lazarevu pećinu, najdužu pećinu u Srbiji, i jamu Dubašnicu.
Kako doći do Lazarevog kanjona
Do Bora se može stići autobusom iz Beograda. Iz Beograda za Bor dnevno ide bar 5 autobusa. Do sela Zlot takođe možete doći autobusem koji redovno saobraća iz Bora.
Ukoliko na put krenete svojim autom možete stići autoputem Beograd – Niš (E-75). Kod Paraćina se isključuje na magistralni put za Zaječar, a kada se stigne do raskrsnice za Boljevac i Zlot, skreće se levo za sela Podgorac i Zlot.
Od sela Zlot do svih zanimljivih lokaliteta može se stići peške. Malo posle centra sela Zlot skreće se levo za kanjon i Zlotsku pećinu koji su udaljeni 5 km.
![Ponor](/data/images/2025-02-14/114011_shutterstock-746903884_f.jpg)
Misterija ponornice Ponor – Reka koja nestaje i vraća se u nepredvidivim ciklusima
Prirodni fenomen koji zbunjuje naučnike i meštane
![Javor](/data/images/2025-01-16/111364_1736952423-ivanjica-katici-fotorina2_f.jpg)
OVO SELO U SRBIJI POSEBNO JE PO JEDNOJ STVARI! Sve više ljudi baš zbog toga zimu je provelo tamo - evo o čemu je zapravo reč (FOTO)
Izuzetno pristupačne cene, brojne povoljnosti i pogodnosti
![atomska banja](/data/images/2024-03-04/79419_1709550313-cacak-banja-trepca-posecenost-fotorina-7_f.jpg)
U ovu banju u Srbiji svi hrle! Cene bagatela, priroda kao sa razglednice - za male pare se odmoriš ko čovek (FOTO)
Fond PIO i ove godine objavio je oglas za prijem zahteva za upućivanje penzionera za rehabilitaciju u banje. Penzioneri su do 27. januara mogli da se prijave za čak 26 banja u Srbiji. Preliminarne rang liste biće objavljene 5. marta, a već sada se može reći da za banju Gornja Trepča vlada veliko interesovanje.
![Perućac](/data/images/2023-07-13/59203_1689166414-bajina-basta-splavarska-pecina-fotorina3_f.jpeg)
Tajne jezera u Srbiji – Priče o potopljenim selima i skrivenim ostacima
Skrivena istorija ispod vode
![most na Drini](/data/images/2025-02-12/113792_shutterstock-315234503_f.jpg)
Kameni i drveni mostovi koji pričaju priče iz prošlosti
Najstariji mostovi u Srbiji – Svedoci vekova
Komentari(0)