Banja smeštena u dolini reke Toplice, desne pritoke Kolubare, idealna je destinacija za novo vikend-putovanje. A ako idete iz Beograda, do nje vam treba nešto manje od 2 sata.
Naime, reč je o banji Vrujci, za koju se veruje po narodnom predanju da je tu bio smešten i dvor Milana Toplice, koji je i ime dobio po ovoj reci.
Planine koje okružuju banju su Suvobor i Maljen. A nadmorska visina banje je 180 metara, pa tako spada među najniže banje u našoj zemlji.
Banja Vrujci dugo godina nije bila uređeno lečilište. Iako su vode korišćene znatno pre I svetskog rata, banja je tek 1935. godine postala narodno lečilište. O istoriji banje do te godine zna se veoma malo.
Po narodnom predanju, izvori u Vrujcima izlečili su mnoge rane i bolesti. U našoj epici najčešće se spominje kako su banjske vode pomagale junacima i ratnicima da steknu snage za borbe koje su im predstojale.
Jedan od takvih junaka je i Milan Toplica. Legenda kaže da je ovaj pobratim Miloša Obilića živeo u banji i uz pomoć njenih voda uspevao da se brzo oporavi od povreda koje je sticao u borbama protiv Turaka, navodi portal Banjeusrbiji.
Prvi pisani tragovi o lekovitosti voda datiraju iz perioda Kolubarske bitke (novembar i decembar 1914. godine). Tad su se srpski ratnici oporavljali uz pomoć lekovitosti vode, blata i vazduha Vrujaca.
Između dva svetska rata interesovanje za banje u Srbiji iznenadno je poraslo. U svim banjama širom zemlje gradili su se objekti koje bi srpska elita i plemstvo koristili kao letnjikovce kada bi odlazili na odmor.
U tom periodu, tačnije 1935. godine, banja u Vrujcima je proglašena za narodno lečilište, a njene vode i zvanično su uvrštene među lekovite mineralne. Na detaljnu analizu, vode su sačekale još dvadesetak godina.
Godine 1938. vlasnik imanja na kom se nalazio jedan od izvora izgradio je prvo kupatilo u banji. Kupatilo je nazvao "Živojin Mišić", po čuvenom vojskovođi iz I svetskog rata i junaku Kolubarske bitke koja je proslavila lekovitost vode Vrujci. Kupatilo je imalo dva odvojena dela, za muškarce i za žene.
Ova godina je značajna za istorijat banje i zbog toga što banja tada dobija i prvog sezonskog lekara. Prva potpuna analiza vode iz Vrujaca je urađena znatno kasnije u odnosu na druge banje, 1958. godine. Analiza je vršena na beogradskom institutu.
Koliko je voda iz banje zdrava najbolje govore predanja koja su se s kolena na koleno prenosila i tako sačuvala do danas. Jedna takva legenda tvrdi da je vojska u nekom od ratova kada se kretala, ostavila za sobom umornog i ranjenog konja. Konj je jedno vreme ležao u lekovitom blatu u Vrujcima i pio toplu vodu sa izvora. Posle se oporavio, stigao vojsku i pronašao svog vlasnika.
Lekovitost mineralne vode banje Vrujci učinila je da se ovo područje iz divlje banje pretvori prvo u narodno lečilište, a danas ono predstavlja pravi spa i velnes centar. Zdravstveni turizam zasniva se koliko na vodi koja je obogaćena brojnim mineralima, toliko i na lekovitom blatu, ali i na zdravom vazduhu.
U banji postoji 5 glavnih izvorišta, i još nekoliko sporednih. Temperatura vode je od 26 do 28 stepeni, a po vodi je i dobila ime. Vrujci je ime za vode koje su tople tokom cele godine, dakle, ne zamrzavaju zimi, a u zavisnosti od spoljašnje temperature isparavaju u vidu pare koja je vidljivija što je veća razlika u temperaturi vode i vazduha.
U banji se leče: hronični reumatizam, povišeni krvni pritisak, malokrvnost, kamen u bubregu i mokraćnim putevima, kožne bolesti...
Šta sve možete da vidite u banji i okolini?
U banji se nalaze sportski tereni, otvoreni i zatvoreni bazeni, pa je banja pogodna za pripremanje i rekreaciju sportista. Često baš timovi vodenih sportova biraju banju Vrujci za pripreme za prvenstva.
Reke bogate ribom Toplica, Lepenica i Kolubara, te šume u okolini banje i najbližeg urbanističkog centra Valjeva omiljene su za sve one koje uživaju u lovu i ribolovu.
Bazeni hotela Vrujci i Prve nove banje izuzetno su poznato izletište u svim okolnim mestima, ali i omiljeno mesto za odmor lokalnog stanovništva. Voda je uvek čista i sveža jer su bazeni protočni, što ih čini jedinstvenim u zemlji.
Obiđite Ribničku pećinu, koja se nalazi pored reke Ribnice, sedam kilometara od banje, provozajte se do sela Struganik, u njemu se nalazi rodna kuća vojvode Živojina Mišića. Uživajte na Ravnoj gori, obiđite i Mokru pećinu, mauzolej i spomenik generalu Mihajloviću i novosagrađen hram posvećen Svetom Velikomučeniku Georgiju.
U blizini je i planina Divčibare, jedno od poznatijih turističkih mesta u Srbiji. Obiđite manastire Bogovađa, Lelić i Ćelije.
Gamzigrad je arheološko nalazište antičke rimske carske palate Feliks Romulijane (lat. Felix Romuliana) koje se od 29. juna 2007. nalazi na UNESKO-voj listi svetske baštine.
Najposećeniji speleološki objekat Srbije, Stopića pećina je važan deo ponude „zlatne planine”, svima atraktivna i dostupna, a poseti je svake godine preko 100.000 ljudi.
Gotovuša je moderna šarplaninska varošica koja predstavlja simbol opstanka Srba na svojim vekovnim ognjištima na Kosovu. Naselje se nalazi na jugu Kosova, na severoistočnim padinama Šar-planine, sa obe strane gornjeg toka reke Lepenac i Gotovuške reke, ima oko 1300 stanovnika srpske nacionalnosti.
Komentari(0)