Pećine su izuzetno atraktivne, a istočna Srbija je isprepletena podzemnim prolazima poput mreže.
Srbija ima više od 1.500 pećina, ali je za turiste pristupačno tek njih desetak. Najbliža Beogradu je Risovača, a Stopića pećina ima prostran ulaz i pet celina.
Risovača se nalazi na istoimenom brdu u Aranđelovcu, gde posetioci mogu da uđu 150 metara u njegovu utrobu. Izuzetno je zanimljiva, jer je to jedno od retkih mesta gde su pronađeni ostaci iz ledenog doba i oruđe ljudi iz paleolita. Ostaci ljudskih skeleta nisu otkriveni, s obzirom na to da se pećina nalazila u okviru starog kamenoloma, pa je prilikom eksploatacije kamena došlo do uništenja ulaza s najbogatijim kulturnim slojevima!
Na putu za Zlatibor prava je šteta ne svratiti do Stopića pećine (od magistralnog puta udaljena 19 kilometara). To je rečna pećina kroz koju protiče Trnavski potok i jedna je od retkih u kojoj je leti toplo, jer ostale imaju stalno istu temperaturu.
Pećina ima pet celina, a deo koji posećuju turisti nije bogat pećinskim ukrasima, ali ima prostran ulaz, otvore na tavanici, siparsku kupu “Pseće groblje”, vodopad “Izvor života” i niz bigrenih kada koje se ubrajaju u najveće i najdublje (više od sedam metara) od svih pećina u Srbiji. Kade su periodično poplavljene, a neke od njih su postale jezera.
Resavska pećina je najveća i najatraktivnija i nalazi se kod Despotovca (udaljena 20 kilometara). Iako je samo tokom avgusta poseti 40.000 turista, u ovoj pećini sezona se nikada ne završava.
To je i najstarija pećina u Srbiji (80 miliona godina), a nakit u njoj je počeo da se stvara pre ledenog doba. Otkrivena je tek 1962. godine, iako su za nju i ranije znali čobani koji su se u pećinu sklanjali sa ovcama da bi se zaštitili od nevremena. Dugačka je četiri i po kilometra, a posetioci mogu da šetaju spiralnom stazom od 800 metara i uživaju u dva nivoa i fantastičnim dvoranama, kanalima, okamenjenim vodopadima, stubovima, stalaktitima… Ukrasi su u tri boje, crvenoj (od oksida gvožđa), beloj (od kristalnog kalcijuma) i žutoj (od primesa gline). Temperatura tokom cele godine iznosi sedam stepeni.
(Novosti)
Petrolje, mesto gde vreme stoji: Sela koja nemaju ni struju ni vodu, ali imaju dušu
Petrolje je malo selo na jugozapadu Srbije koje izgleda kao da je zarobljeno u prošlosti. Smešteno daleko od glavnih puteva, ovo selo nema struju, vodovod, niti savremene komunikacione tehnologije. Ipak, ono što mu nedostaje u modernim pogodnostima, nadoknađuje u autentičnosti i gostoljubivosti.
Zaboravljeni pogledi: Planina Devica i tajni vidikovci u blizini Niša
Planina Devica, koja se uzdiže u blizini Niša, i dalje je neotkriven biser za mnoge ljubitelje prirode. Iako manje poznata od svojih suseda, poput Suvog Rta, ova planina krije prelepe pejzaže i tajne vidikovce koji pružaju jedinstvene poglede na okolne doline i planinske vrhove.
Skrivena jezera u Srbiji koja morate posetiti: Učka jezero i njegova legenda o čistoj ljubavi
Na obroncima planine Jastrebac, skriveno među gustim šumama, nalazi se Učka jezero – prirodni dragulj koji retko ko posećuje. Ova mirna vodena površina okružena netaknutom prirodom idealno je mesto za one koji žele da pobegnu od gradske vreve i uživaju u tišini. No, ono što jezero čini posebnim nije samo njegova lepota, već i legenda koja ga prati.
NIJE NI ŠVAJCARSKA NI AUSTRIJA: Jedinstveno jezero u Srbiji, OVAKVU BOJU NEMA NIJEDNO! (FOTO)
Okruženo pravim četinarskim gorostasima koji se u vodi ogledaju, jezero tokom čitave godine ima fenomenalnu tirkiznu boju
TEŠNJAR Ukras je OVOG SRPSKOG GRADA i jedno od retkih orijentalnih naselja sačuvanih u Srbiji
Tešnjar je stari deo grada Valjeva i jedan od njegovih najupečatljivijih simbola. Nalazi se na desnoj obali reke Kolubare, stešnjen između rečnog toka i brda. Ovaj deo grada je danas jedna od retkih orijentalnih celina sačuvanih u Srbiji.
Komentari(0)