Da bi bilo izgrađeno jezero, koje je danas jedno od omiljenih letnjih izletišta u tom delu Srbije, čitavo jedno naselje je potopljeno.
Nastalo 60-ih godina prošloga veka na mestu, na kome je veštački pregrađena reka Uvac, Zlatarsko jezero se po veličini nalazi na trećem mestu u našoj zemlji.
Deli ga nešto više od deset kilometara od Nove Varoši, a poznato je i kao jezero Kokin Brod, budući da je baš kod tog mesta i pregrađena reka.
Potapanje Kokinog Broda
Da bi bilo izgrađeno jezero, koje je danas jedno od omiljenih letnjih izletišta u tom delu Srbije, čitavo jedno naselje je potopljeno.
U njemu je postojalo sve što je bilo potrebno za život meštana: škola, pekara, stadion, zadružni dom, hotel, pošta, strugara i mnoge druge građevine, navodi “Zlatarinfo”.
Postojala su u Kokinom Brodu i dva mosta. Stariji, izrađen od drveta i noviji, poznat i kao Uvački. Gradnjom brane i nastankom Zlatarskog jezera, čitavo jedno mesto je potpuno potopljeno.
Nastanak “srpske Atlantide”
Iako se ne može osporiti značaj koji je hidroelektrana imala za ceo taj kraj, ne treba prenebregnuti ni činjenicu da su ljudi ostali bez domova, koje su decenijama stvarali.
U monografiji o hidroelektranama na Limu naveden je podatak da je 16 domaćinstava sa tog područja iseljeno, a da je odštetu dobilo ukupno 180 domaćinstava, budući da su im kuće delimično poplavljene, prenosi “Zlatarinfo”.
Nisu potopljene samo kuće i čitava domaćinstva, već i crkva posvećena Svetom Jovanu Krstitelju. Nešto kasnije, umesto nje je na lokalitetu Ljubičina ravan, koji se nalazi na području sela Vilovi, sagrađena nova crkva.
Razlog zbog koga ovo jezero u zapadnom delu Srbije prati, ne tako prijatna legenda da je u pitanju ukleto mesto, vezana je za činjenicu da se na području potopljenog naselja nalazilo i groblje. Tome svedoči danas i vrh Dumbelskog brega, u čijem podnožju je nekada postojalo lokalnog groblje. Baš na tom mestu postoji i krst, koji je zaslugom Eparhije Mileševske podignut, kako bi svedočio o postojanju groblja.
Kako prenosi pomenuti portal priču starijih meštanki, postoji verovanje da će jezero “uzimati svoje žrtve, sve dok se ne izjednači broj duša koje tu ginu sa brojem neupokojenih, onih čije duše još uvek lutaju ispod vode”.
Ovu banju zovu zelena vrata Kopaonika: Cena smeštaja je prava bagatela
Jošanička Banja se nalazi na obroncima Kopaonika
Petrolje, mesto gde vreme stoji: Sela koja nemaju ni struju ni vodu, ali imaju dušu
Petrolje je malo selo na jugozapadu Srbije koje izgleda kao da je zarobljeno u prošlosti. Smešteno daleko od glavnih puteva, ovo selo nema struju, vodovod, niti savremene komunikacione tehnologije. Ipak, ono što mu nedostaje u modernim pogodnostima, nadoknađuje u autentičnosti i gostoljubivosti.
Zaboravljeni pogledi: Planina Devica i tajni vidikovci u blizini Niša
Planina Devica, koja se uzdiže u blizini Niša, i dalje je neotkriven biser za mnoge ljubitelje prirode. Iako manje poznata od svojih suseda, poput Suvog Rta, ova planina krije prelepe pejzaže i tajne vidikovce koji pružaju jedinstvene poglede na okolne doline i planinske vrhove.
Skrivena jezera u Srbiji koja morate posetiti: Učka jezero i njegova legenda o čistoj ljubavi
Na obroncima planine Jastrebac, skriveno među gustim šumama, nalazi se Učka jezero – prirodni dragulj koji retko ko posećuje. Ova mirna vodena površina okružena netaknutom prirodom idealno je mesto za one koji žele da pobegnu od gradske vreve i uživaju u tišini. No, ono što jezero čini posebnim nije samo njegova lepota, već i legenda koja ga prati.
NIJE NI ŠVAJCARSKA NI AUSTRIJA: Jedinstveno jezero u Srbiji, OVAKVU BOJU NEMA NIJEDNO! (FOTO)
Okruženo pravim četinarskim gorostasima koji se u vodi ogledaju, jezero tokom čitave godine ima fenomenalnu tirkiznu boju
Komentari(0)