SKRIVENE LEPOTE SRBIJE ZA KOJE NISTE ZNALI! Ova mesta su naše nacionalno blago!

14:30

Turizam 0

Ako ste ljubitelj izvornih prirodnih lepota, što pre se uputite ka nekom od skrivenih dragulja Srbije

Vodopad
Printscreen

Pored Zlatibora, Novog Sada, Beograda, Kopaonika i Vrnjačke Banje, Srbija se može pohvaliti i destinacijama koje su manje poznate, a koje u potpunosti oduševljavaju svoje retke posetioce. Kada se sa njima susretnete, ostaviće vas bez daha mir i tajnovitost kojom odišu ovi prostori. Zato, ako ste ljubitelj izvornih prirodnih lepota, što pre se uputite ka nekom od skrivenih dragulja Srbije. Mi vam otkrivamo ovom prilikom skrivene lepote na vodi.

Vodopad Prskalo

Obronci južnog Kučaja bogati su jednom od najneobičnijih atrakcija u Srbiji. Vodopad predstavlja neobičnu kombinaciju vode i stene, te proizvod najzanimjivijih prirodnih procesa. Prskalo se nalazi pored puta koji vodi od Resavice ka Čestobrodici, opština Despotovac, u dolini reke Nekudovo, čiji se izvor nalazi iznad vodopada. Vodpad je visok 15 metara, a može se opisati kao visoki, kameni levak iz koga ističe slab mlaz vode. Ova atrakcija kupastog oblika nastala je od bigrenih naslaga koje je voda stvorila tokom godina svog delovanja. Vodopad se na svom početku sužava, da bi pri kraju dobio svoju najveću širinu.

Istočna Srbija se hvali ovim divnim mestom, a ono pripada opštini Despotovac. U neposrednoj blizini su i veći gradovi Paraćin i Jagodina. 

Vrelo reke Grze

Ovaj lokalitet će zaista okrepiti vašu dušu i odmoriti telo, a njegova posebna prednost je što je vrlo pristupačan i do njega je lako doći. Nakon isključenja sa auto-puta prema Zaječaru, posle 17 kilometara se nalazi tabla za vrelo Grze. Posle toga sledi oko 5 kilometara vrlo lošeg puta, ali ova lepotica zaista vredi da se malo pomučite. Ovaj skriveni dragulj se nalazi u južnom delu Kučajskih planina, te je okružen planinskim vrhovima obraslim bujnim zelenim drvećem.

Čitav prostor se može definisati kao kompleks sastavljen od zanimljivih prirodnih lepota i atrakcija, koji zauzima oko 19 hektara. Područje zahvata vrelo, dolinu reke, kao i pećinu koja je nastala u jednom od pravaca isticanja vode u Vrelu. Predeo ulepšava voda zadivljujuće plavo-zelene boje, a njegovo veliko bogatstvo čini i raznovrsna flora i fauna. Osim toga, na ovom području postoji oko 50 kilometara planinarskih staza, nekoliko vidikovaca, most ljubavi i par manjih vodopada. Čitav prostor odiše mirom, tišinom koji odmara, te u tom trenutku nimalo ne žalite što ste među retkima koji su otkrili ovu lepotu i što nema buke i gužve da remeti savršenstvo.

Vrelo Grze se nalazi istočno od Paraćina, koji je i najbliži gradski centar, a pripada paraćinskom selu Gornja Mutnica.

Plutajuća ostrva na Vlasinskom jezeru

Vlasinsko jezero na jugoistoku Srbije predstavlja izuzetnu atrakciju zahvaljujući svojim plutajućim ostrvima, koja su nastala kao posledica dizanja vodostaja i višegodišnjeg raspadanja mahovina tresetnica. Polovinom 20. veka, kada je jezero punjeno, određen broj ostrva se podigao i isplivao na površinu. Danas jezera zauzimaju površinu od 10 hektara i nalaze se pod zaštitom države, kao značajan prirodni fenomen. Jedno od najvećih jezera doplivalo je do obale i omogućilo posetiocima da se popnu na njega i uživaju u neverovatnoj plovidbi. Tlo ovih oblika je mekano, a čitava površina je pokrivena bujnom vegetacijom. Od najveće močvare na Balkanu jezero je postalo izuzetna turistička atrakcija, koja je i pored svoje neobičnosti manje posećena i poznata. Ovaj lokalitet i još 12 drugih pronađite u našem blogu Najlepša jezera u Srbiji.

Vlasinsko jezero se nalazi na krajnjem jugoistoku zemlje, nešto istočnije od Vranja i Surdulice, a odmah do granice sa Bugarskom.

Rosomački lonci

Rosomački lonci spadaju u jednu od nestvarnih atrakcija, napravljenih isključivo radom prirodnih procesa. Slavinjsko grlo ili Rosomački lonci predstavljaju klisuru Rosomačke reke, a smešteni su u blizini sela Slavinje, koje je na 30 kilometara od Pirota. Do Lonaca se dolazi iz centra sela, a potrebno je oko 15 minuta šetnje koja vodi kroz predivne pejzaže Stare planine, koji su obeleženi. Ovaj lokalitet je nastao usecanjem vodenog toka u okolne stene.

Rosomački lonci se nalaze nadomak Pirota, u selu Slavinje. Ovaj lokalitet se nalazi na samom istoku zemlje, na granici sa Bugarskom.

Vodopad Blederija

 Blederije je vodopad koji se nalazi na planini Miroč, na samoj granici sa Rumunijom, nedaleko od Kladova. Ovaj kladovski smaragd stvoren je na reci Blederiji i može se pohvaliti visinom od 7 metara. Njegov šum mami posetioce i pomaže im da nastve preko klizavog hoda uskim stazama. Vodpad je najlepši tokom proleća i jeseni kada vodopstaj reče poraste i kada ovaj prsotor dobije najlepšu zeleno-plavu, smaragdnu boju. Temperatura vode je 8 stepeni, tako da samo odvažni posetioci mogu da uživaju u kupanju. Osim vodopada, predeo oko vodopada je bogat još jednim, manjim, vodopadom i pećinom Sokolovicom, te predivnom okolnom prirodom, u kojoj živi raznovrstan životinjski svet.

Blederije se nalazi na 31 kilometar od Kladova i 4 kilometra od sela Reka, na samom istoku Srbije. Ovaj lokalitet će biti savršeno mesto za izlet tokom vašeg odmora u Đerdapskoj klisuri.

Krčedinska Ada

Zadivljujući prirodan prostor na Dunavu, smešten nadomak grada Inđija, predstavlja savršeno mesto za sve one koji uživaju u netaknutoj, iskonskoj snazi prirode. Ovo rečno ostrvo je poznato po otvorenom prostoru, na kome slobodno žive različite vrste životinjskih vrsta: konji, mangulice, magarci, krave, ovce, ptice i veliki broj riba. Krčedinska ada je posebno poznata po autohtonoj vrsti: podolskom govečetu, koje se retko gde drugde može upoznat. Život na adi se odvija u periodu između maja i septembra, a njena širina zavisi od vodostaja Dunava. Domaćin ostrva svedoči da na ovom prostoru živi oko 500 grla stoke, koji se slobodno rađaju, jedu i spavaju, a ljudi su tu samo da ih čuvaju. Ukoliko želite da duže boravite na Adi, možete ručati ili doručkovati gulaš od govečeta ili domaći hleb namazan mašću i alevom paprikom. Doživljaj prirodnog i seoskog je potpun i ovde ga ništa ne remeti.

Ada je smeštena u okviru Specijalnog rezervata Koviljsko-petrovaradinski rit, istočno od Novog Sada, nedaleko od Sremskih Karlovaca, Kovilja i Čortanovaca. Čitav kompleks dat je na upravu opštni Inđija, koja se bavi održavanjem i organizovanjem turističkih aktivnosti na Adi.

Tagovi:

Komentari(0)

Loading