RIBARSKA BANJA-NAJSTARIJA BANJA U SRBIJI! Zavirite u čari jednog od najlepših domaćih odmarališta!

12:00

Turizam 0

Ukoliko putujete iz našeg glavnog grada Beograda, očekuje vas put od skoro 215km i malo više od dva sata vožnje automobilom.

RIBARSKA BANJA-NAJSTARIJA BANJA U SRBIJI! Zavirite u čari jednog od najlepših domaćih odmarališta!
Shutterstock

Ribarska banja datira još iz 4.veka nove ere, doba Rimljana, a danas predstavlja jedno od najpoznatijih klimatskih lečilišta, sa čak 6 termalnih izvora.

Ribarska banja je malo naselje ušuškano na obroncima planine Jastrebac, tačnije na njenom masivu koji se zove Veliki Jastrebac, sa samo 280 stanovnika po poslednjem popisu. Pripada Rasinskom okrugu, a od grada Kruševca je udaljena oko 34km.

Ukoliko putujete iz našeg glavnog grada Beograda, očekuje vas put od skoro 215km i malo više od dva sata vožnje automobilom.

Od grada Niša vas deli oko 65km, od Kragujevca oko 140km, a od Novog Sada čak 310km.

Kao što smo već pomenuli, čari ove banje i njene lekovite izvore su prvi otkrili Rimljani i to sasvim slučajno. Nekoliko njihovih vojnika je nakon par dana odmaranja na ovom tlu, uz kupanje i korišćenje lekovite vode, shvatilo da se oseća odlično i preporođeno.

Prvo kupatilo je, po nekim istorijskim istraživanjima, napravljeno u doba Carice Milice koja je baš u ovoj banji negovala svoju lepotu.

Naravno, u svoje vreme su i Turci bili očarani lekovitim izvorima ovog tla, pa su i sami izgradili veliki hamam, u kojem su uživali samo oni najbogatiji.

Nakon dugih 500 godina, tačnije 1852.g, banju je posetio Aleksandar Karađorđević, koji je naredio izgradnju novog, u to vreme modernijeg kupatila, a samo dve godine kasnije, banja je dobila svog prvog doktora.

Nažalost, krajem 19.veka je porušeno skoro sve, ali je vrlo brzo i obnovljeno. Ponovno interesovanje za banju, njen razvoj i izgradnju mnogobrojnih objekata, javlja se za vreme kralja Petra I Karađorđevića.

Za nastanak imena, vezuje se jedna veoma zanimljiva priča. Naime, ovde su ribari za kneza Lazara pecali ribu, najčešće pastrmku, za koju se smatralo da je najkvalitetnija i najukusnija.

Samo lečenje, vežbe, terapija i dijagnostika se odvija u njihovoj Specijalnoj bolnici za rehabilitaciju. Ovde se leče skoro sva koštana oboljenja, sva tri oblika reumatizma, deformacije kičmenog stuba, povrede zglobova, hemiplegije, hemipareze.

Nakon operacija na kostima ili stanja nakon koštanih preloma, doktori će vam najčešće preporučiti Ribarsku banju kao idealno mesto za vaš oporavak.

S obzirom na to da se banja nalazi na nadmorskoj visini od 540m, okružena gustim šumama, prijatne subplaninske klime i svežeg vazduha, preporučuje se i nekim pacijentima sa lakšim plućnim problemima.

U banji se nalazi čak šest termalnih izvora sumporovite lekovite vode od kojih najtopliji dostiže temperature neverovatnih 42°C. U ostalim se temperature kreće od 25°C do 37 °C. Jedini izvor sa hladnijom vodom od oko 16°C se koristi za piće na ovom području.

U samom centru za lečenje postoji jedan zatvoreni bazen i nekoliko kadi. Za sve posetioce u letnjim mesecima, dostupan je veliki bazen na otvorenom, a zabava za vaše mališane zagarantovana.

Ako ste hedonista i želite svoj odmor da provedete opuštajući se uz pomoć toplih voda, masaža i svih ostalih wellness zadovoljstava, banju možete posetiti bilo kad. Ali ako ste raspoloženi za dugačke šetnje, avanturu i možda čak noćni život, za vas je leto idealan period.

U Ribarskoj banji se tokom leta organizuju razni događaji, bazari i manifestacije od kojih je najpoznatija Kulturno leto. Savršena za sve ljubitelje folklora, performansa raznih umetnika i domaćih specijaliteta.

Nemojte propustiti priliku da prošetate strmim stazama planine Jastrebac, kao i da posetite istoimeno izletište. Idealno je za sportske aktivnosti, piknik pored jezera, a vaši mališani se mogu zabaviti u Avantura parku koji je relativno skoro otvoren.

Kao što smo već pomenuli, na samo pola sata vožnje nalazi se grad Kruševac. Ovde možete videti čuvenu gradsku kulu, spomenik kneza Lazara, Narodni muzej, lokalitet “Lazarev grad” i mnoge druge kulturno-istorijske spomenike.

Tagovi:

Komentari(0)

Loading