NEISKORIŠĆENI POTENCIJAL VOJVODINE Grad star više od 900 godina na čijoj su tertoriji pronađena naselja iz neolita, bronzanog i gvozdenog doba

J. K.

18:00

Turizam 0

Bečej je grad panonskog tipa, na desnoj obali Tise, koji je oduvek privredno, društveno i kulturno središte Potisja.

NEISKORIŠĆENI POTENCIJAL VOJVODINE Grad star više od 900 godina na čijoj su tertoriji pronađena naselja iz neolita, bronzanog i gvozdenog doba
Shutterstock

 

Bečej je gradsko naselje i sedište istoimene opštine koja se nalazi u Južnobačkom okrugu, u Autonomnoj Pokrajini Vojvodini, u Republici Srbiji. Iako arheološki nalazi pokazuju da je ovo područje bilo naseljeno još od starijeg neolita, prvi pisani tragovi o Bečeju datiraju iz 1091. godine, a 1238. godine se spominje i utvrđenje koje je ugarski kralj Bela IV svojom darovnicom poklonio kaluđerima krstašima iz Stolnog Beograda.

U 15. veku bio je posed srpskog despota Đurđa Brankovića. Do sredine 16. veka Bečej je promenio desetak feudalnih gospodara u okviru feudalne Ugarske.

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

NEISKORIŠĆENI POTENCIJAL VOJVODINE Grad star više od 900 godina na čijoj su tertoriji pronađena naselja iz neolita, bronzanog i gvozdenog doba Shutterstock

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

 

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

 

Turski vezir Mehmed-paša Sokolović osvaja ga 1551. i pod turskom vlašću ostaje do 1687. godine. Nakon velikog austrijsko-turskog rata krajem XVII veka, Velike seobe Srba pod Arsenijem III Čarnojevićem i sklapanja mira u Sremskim Karlovcima 1699. ova teritorija dolazi u austrijsku vlast.

Ako se pitate šta obići u Bečeju, mi vam predlažemo da obiđete centar grada, centralni gradski trg, pravoslavnu crkvu posvećenu Svetom velikomučeniku Georgiju, katoličku crkvu i njen prelepi vitraž, obalu reke Tise, staru prevodnicu Šlajz, dvorac Fantast i još mnogo toga.

Brojna lovišta su razlog zbog koga je lovni turizam u Bečeju izuzetno razvijen. Tokom godine možete posetiti i mnogobrojne manifestacije u Bečeju.

Glavne turističke atrakcije u Bečeju su: Centralni gradski trg, zgrada opštine Bečej, Pravoslavna crkva Sveti velikomučenik Georgije, katolička crkva Vaznesenje Marijino, kuća Bogdana Dunđerskog, gradsko pozorište Bečej, gradski muzej Bečej, muzej „Kuća braće Tan“ interaktivni naučni park, šetnja pored Tise – Zeleni kej, stara brodska prevodnica Šlajz, dvorac Fantast…

 

Treba spomenuti i da je u Bečeju nekada postojala Jevrejska zajednica, koja je imala čak i svoju sinagogu. Drugi svetski rat je preživelo samo 8 od 280 Jevreja, koji su se nakon toga iselili u Izrael, a prelepa sinagoga je 1962. godine srušena. Jedini svedok njihovog nekadašnjeg postojanja u Bečeju jeste zapušteno groblje koje još uvek odoleva zubu vremena. 

Bečej na mapi: 

zlatibor

Nestvarno lepe zimske slike stižu sa Zlatibora: Sneg prekrio najpopularniju srpsku planinu, snimci iz vazduha oduzimaju dah

Turizam

21:00

22 novembar, 2024

Nakon što su putevi pročišćeni, a sneg prestao da pada na srpskoj turističkoj lepotici, planini Zatibor već krajem novembra vlada prava zimska idila. Na snimcima zabeleženim iz vazduha, jasno se vidi lepota ovog mesta stoga i ne čudi da je godinama unazad jedna od najpolularnijih destinacija kako za domaće turiste, tako i za goste iz čitavog sveta.

Komentari(0)

Loading