Kratak vodič za otkrivanje banjskog turizma u Srbiji: Ovo je top pet banja koje obožavaju i mladi! Evo koliko vam je novca potrebno za smeštaj

13:00

Turizam 0

Srbija ima jedinstveno termalno blago koje može da parira i najčuvenijim velnes centrima.

Banja Pačir
Youtube/Printscreen

Priroda, klima, termalna voda u srpskim združeno utiču na ublažavanje brojnih tegoba gostiju. Ipak, ne posećuju ih samo oni koji imaju problema sa zdravljem, već i oni kojima treba odmor od užurbanog života, stresa na poslu ili emotivnih lomova. Povoljne cene smeštaja su još jedna prednost. Zato je sve više mladih koji biraju da odmor provedu baš ovde.

Donosimo kratak vodič koji obuhvata pet banja u Srbiji i sve korake za turističko istraživanje ovih lokacija.

Prolom Banja

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

Iako su lekoviti izvori u tim krajevima korišćeni još u praistoriji, Prolom Banja je jedna od najmlađih u Srbiji, pa je tek 1973. godine dobila ovaj status. Smeštena je u blizini planine Radan na jugu Srbije. Banja je udaljena na oko 300 kilometara od srpske prestonice, a na samo 80 kilometara od Niša.

Hotel "Radan" u banji nudi brojne velnes i rekreativne tretmane i pun pansion košta od 6.390 dinara, stoji na njihovoj stranici. Ukoliko želite boravak u apartmanu, noćenje se može rezervisati za 2.500 dinara po osobi pa naviše. Na primer, dvokrevetna soba, na primer, izdaje se za 2.925 dinara na popularnoj platformi za iznajmljivanje.

Evo koje atrakcije možete posetiti:

- U neposrednoj blizini banje, na oko 25 km nalazi se svima dobro poznat prirodni fenomen Đavolja Varoš.
- Preko puta banjskog hotela do crkve Preobraženja Gospodnjeg vodi most sa kog se pruža atraktivan pogled na dolinu koji će garantovano da oduševi svakog posetioca.
- Naselje Pločnik staro 7.500 godina predstavlja bogato nalazište iz neolitskog doba, i svedoči o činjenici da su tada na lokalitetu postojale prve topionice bakra na svetu.
- Kod Pločnika se takođe može videti rekonstruisano naselje iz neolita, a u blizini ostaci iz Rimskog doba.

Termalna banja Pačir

Na samo tridesetak kilometra od Subotice, nalazi se malo naselje Pačir, čija termalna banja krije jedno neprocenjivo blago za koje mnogi nisu čuli do skoro.

Naime, pored Meksika, Senegala i Australije i Srbija može da se pohvali malim roze jezerom koje je tokom leta 2020. godine postalo izuzetno popularno zahvaljujući društvenim mrežama.

Topla voda u Pačiru dolazi sa 1.400 metara dubine i slana je, a na svom “putu ka površini” prolazi kroz različite slojeve stena čime postaje obogaćena mineralima. Voda sadrži natrijum, jod, sulfat, brom i mnoge druge minerale koji unapređuju zdravlje.

A pored toga što je izuzetno zdrava, na obali samog jezera mogu da se naprave interesantne fotografije. Pored jezera, banja sadrži još jedan bazen sa termalnom vodom u zatvorenom prostoru.

Ne postoji mogućnost noćenja u Pačir banji, te je idealna za jednodnevni izlet.

Jedina negativna strana ružičastog jezera je to što je relativno malo, pa svi posetioci koji planiraju da ga posete tokom vikenda, mogu da računaju na gužvu.

Ovčar Banja

U srcu Ovčarsko-kablarske klisure, okruženo zelenilom, stazama idealnim za pešačenje i planinarenje i vidikovcima koji gledaju meandre Morave, nalazi se Ovčar Banja.

Nalazi se na samo 14 kilometara od Čačka, i ne oskudeva u lekovitoj toploj vodi i svežem vazduhu.

Evo koliko vam tačno novca treba za noć u ovoj banji:

- Prosečna cena smeštaja ovde je oko 3.500 dinara, ali se mogu iznajmiti i za nešto manje novca. Na primer, za 2.559 dinara možete iznajmiti apartman sa 1 spavaćom sobom od 60 m2 u obližnjem Čačku.
- Postoji mogućnost iznajmljivanja kuće za odmor po ceni od 4.680 dinara za noć po osobi.

Evo šta biste mogli doživeti u Ovčar banji:

- Na području Ovčarsko-kablarske klisure nalaze se uređene ribolovne staze, tako da postoje dobri uslovi za bavljenje sportskim ribolovom.
- Jasno obeležene staze vode i do brojnih manastira. U Ovčarsko-kablarskoj klisuri se nalazi deset manastira, te je tako dobila naziv “mala srpska Sveta gora”. Iako se ne zna tačno ko je i kada podigao manastire veruje se da potiču iz 14. i 15. veka.

Sokobanja

Sokobanja je, kao termalna i vazdušna banja, očigledno bila privlačna i u Rimskom, a kasnije i u Otomanskom carstvu, a ovaj jugoistočni gradić u svojoj neposrednoj blizini krije neprocenjiva prirodna blaga.

Pored lekovite vode i vazduha, Sokobanja nudi veliki broj izletišta i istorijskih spomenika.

Cene smeštaja su ovde su ovde dosta povoljnije, pa bi trebalo izdvojiti, recimo, 1.755 dinara po osobi za prenoćište u dvokrevetnoj sobi. Standardni studio apartmani se može naći za 2.000, a modernije i bolje opremljene varijante koštaju 4.000 pa naviše.

Svaki turistički vodič, pa i naš preporučuje ova mesta:

- U centru naselja u glavnoj ulici nalazi se restoran Milošev konak, u kom su u svojevremeno boravili i Ivo Andrić, i Branislav Nušić.
- U neposrednoj blizini grada može se pronaći Bovansko jezero sa uređenom plažom, savršeno za ribolov i kupanje.
- Planine koje okružuju Sokobanju predstavljaju pravi izazov svim planinarima. Ozren, Devica, Rtanj, Krstatac, Bukovik i Rožanj nude odgovarajuće terene i prelepe vidikovca. Tu su obeležene pešačke staze za početnike, kao i strmi i nepristupačni vrhovi za profesionalce.
- Poznato izletište je takođe Lepterija gde posetioci, okruženi zelenilom mogu da šetaju stazama koje je nekada i Andrić obilazio, da posete pećinu Hajduka Veljka, kao i da ručaju u restoranu sakrivenom u drugoj pećini.

Vrnjačka Banja

Vrnjačka Banja J se pozicionirala kao najposećenija u Srbiji zaahvaljujući svojoj termalnoj vodi, lečenju i uslugama, lai i bogatim turističkim programom u koji godinama ulaže. Mladi vole da posete Most ljubavi ili Love fest, ali i isprate brojna gostovanja muzičkih i glumačkih zvezda.

Još tokom 1846. godine prvim analizama mineralne vode dokazana je njena lekovitost, a tek početkom 20. veka je otvoren prvi objekat namenjen rehabilitaciji. Kupališta sa termalnom vodom nisu samo korisna, već i izuzetno lepo uređena i idealna za osveženje i beg od velikih vrućina.

Cene smeštaja variraju jer apartmana ima puno, a mnogi se grade. Ovoliko novca vam treba za jedno noćenje u Vrnjačkoj banji, prema podacima sa interneta:

Na 450 metara od centra može se iznajmiti apartman za 1. 989 dinara.
Četvorokrevetna soba se može iznajmiti za 3.159 dinara
Moderno opremljen studio se izdaje za 4.680 dinara

(Blic, Euronews)

roška banja

Srpska lekovita oaza sakrivena usred šume: U Rošku banju kod Požege dolazili u kolicima a odlazili na nogama, mineralni izvori i sada teku (FOTO)

Turizam

12:00

11 februar, 2025

Na samo 14 kilometara od centra opštine Požega u selu Roge, nalaze se izvori mineralne vode uz pomoć kojih su se ljudi lečili još od turskog doba. Njena svojstva dobro su poznata svima onima koji su upravo ovde pronašli svoj spas, a bilo ih je na stotine. Ipak, i pored toga, ovo banjsko lečilište danas je zaraslo u korov a voda koji leči nalazi se u dva improvizovana bazena do kojih nema čak ni jasnih putokaza.

Tagovi:

Komentari(0)

Loading