MEĐUNARODNI FESTIVAL NARODNIH ORKESTARA "FENOK" Pored domaćih, nastupaju ansambli iz Bugarske, Rumunije, Crne Gore i Bosne i Hercegovine (FOTO/VIDEO)
Međunarodni festival narodnih orkestara koncertima i muzičkim radionicama afirmiše vrhunsko izvođenje i predstavljanje autentične narodne muzike iz zemalja gostujućih inostranih ansambala, uz učešće i afirmisanih ansambala iz naše zemlje.

U Kikindi je počeo 21. "Fenok", Međunarodni festival narodnih orkestara, u organizaciji Akademskog društva za negovanje muzike "Gusle", na kom će, pored domaćih, nastupiti ansambli iz Bugarske, Rumunije, Crne Gore i Bosne i Hercegovine. U okviru Festivala, održava se i Etno-kamp, na kom dvadesetak studenata i učenika srednjih škola izučava tradiciju i običaje Srba u Mađarskoj, Rumuniji i na domaćem terenu.
Kikinda je domaćin Međunarodnog festivala narodnih orkestara "Fenok 2022", koji po 21. put organizuje Akademsko društvo za negovanje muzike "Gusle". Na Festivalu, koji će se odvijati do nedelje, 31. jula, pored domaćih, nastupaju ansambli iz Bugarske, Rumunije, Crne Gore i Bosne i Hercegovine.
"Možda će se nešto, što nam je danas smešno, posle dosta vremena i kvalitativne provere, od onoga što smatramo popularnom muzikom, kasnije zvati narodna muzika. Fenok ima četiri veoma sadržajne koncertne večeri, tematski različite, tako da će publika sigurno uživati", kaže Zoran Petrović, direktor ADZNM "Gusle", Kikinda.
Prvog dana "Fenoka", priređeno je veče folklora, da bi u sredu na programu bilo veče nacionalnog pevanja i sviranja na tradicionalnim instrumentima. U četvrtak i petak predviđeno je veče orkestarskog muziciranja, da bi u subotu na programu bilo veče romantične muzike. Festival će se završiti u nedelju rok koncertom muzičke grupe "Word Up".
Shutterstock/Folklor
"Meni je velika čast što sam ovde, jako mi je drago što se u Kikindi rade velike stvari, što se prave umetnosti tiče, što dokazuje i ovaj festval Fenok, kao i Etno kamp", rekao je Lavinijus Nikolajević, sa Zapadnog univerziteta u Temišvaru.
"Ove godine nećemo igrati, već će gost na Fenoku biti naša ženska pevačka grupa Đude koja će nastupiti dve večeri. One su ove godine dobitnice jedne od prestižnih nagrada za najbolju evropsku priču", dodaje Davor Sedlarević, rukovodilac KUD "Mijat Mašković" iz Kolašina.
U okviru Festivala, održava se i Etno-kamp, na kom dvadesetak studenata i učenika srednjih škola izučava tradiciju i običaje Srba u Mađarskoj, Rumuniji i na domaćem terenu. Na kampu učestvuju studenti iz Beograda, Novog Sada i Banjaluke, srednjoškolci iz Subotice, Sombora, kao i studenti i profesori sa Zapadnog univerziteta u Temišvaru.
"Smatram da je ovaj festival od velike važnosti za naš grad jer se zasniva na istraživanju kulturnog nasleđa kao i kulturnog identiteta našeg naroda", smatra Valentina Mickovski, članica Gradskog veća zadužena za kulturu i obrazovanje.
Do sada je u prethodne dve decenije, koliko se Fenok održava, učestvovalo preko 130 ansambala iz 14 zemalja. Festival "Fenok" i Etno-kamp podržali su resorno Ministarstvo, Pokrajinska vlada, kao i Grad Kikinda.
Kikinda na mapi:
Izvor: rtv
Lepote Srbije su i na Viberu gde vam donosimo razne priče, pridružite se našoj zajednici.
BONUS VIDEO:

Ko jednom proba hajdučki ćevap, zaboravi i na pljeskavice i na pečenje
Ovaj srpski specijalitet sprema se u Dragačevu, najbolji kuvari ukrstiće svoja mangala na sedmom Hajduk festu

Čačak dobija pola miliona za oživljavanje sela: „Miholjski susreti“ spajaju tradiciju i budućnost
Grad Čačak i Ministarstvo za brigu o selu potpisali su ugovor o dodeli bespovratnih sredstava za realizaciju manifestacije „Miholjski susreti sela“. U ime Grada Čačka, ugovor je potpisala pomoćnica gradonačelnika Marjana Petronijević.

Meso od kengura stiglo specijalno iz Australije: Celo selo miriše na gulaš, preko 30 ekipa ukršta varjače na Gulašijadi u Prijevoru kod Čačka
Više od 30 ekipa juče je ukrstilo svoje varjače u čačanskom selu Prijevor i odmerilo snage na tradicionalnoj Gulašijadi , koja se ove godine održava 11. put. Na takmičenju učestvovale su ekipe iz Srbije, ali i iz inostranstva.

Bez njega se ne može zamisliti nedeljni ručak, u čačanski kraj ga doneli kaluđeri: Guča je prestonica krompira u tom delu Srbije, i slavili su svoj dan
Bez njega ne može da se zamisli skoro nijedan nedeljni ručak i sprema se na mnogo načina. Krompir je jedna od najvažnijih i najomiljenijih osnovnih namirnica u Srbiji. Zbog svojih vrednosti, krompir je: treći najviše korišćeni usev na svetu, posle pirinča i pšenice, četvrta kultura u svetu po setvenim površinama, iza kukuruza, pirinča i pšenice; Peti proizvod u svetu po proizvedenim količinama, iza kukuruza, šećera, pirinča i pšenice.

Guča – festival trube koji svake godine okuplja ceo svet
Najveći trubački spektakl Balkana gde muzika, tradicija i veselje ne prestaju
Komentari(0)