Iako letnja scena broji oko 500 sedećih mesta, ovi koncerti neretko privuku i po više hiljada posetilaca.
shutterstock
U selu Progar kod Surčina nalazi se Bojčinska šuma, koju čine pretežno stabla hrasta, lipe, cera i graba, pod čijim krošnjama raste više od stotinu vrsta gljiva, od kojih se čak 15 nalazi na listi zaštićenih vrsta. Takođe, Bojčinska šuma je stanište raznih vrsta ptica, ali i sisara, poput zečeva i srna, a posebnu draž ovoj šumi daju svinje mangulice, koje se slobodno kreću i hrane u prirodnom ambijentu.
Na obodima Bojčinske šume se svako leto održava „Bojčinsko kulturno leto“. Več više od d decenije, tačnije od 2009. godine ova manifestacija se održava u selu Progar. otvorena je letnja scena na kojoj se vikendima, tokom čitavog leta (od juna do avgusta), organizuju različita kulturna dešavanja.
Do sada su na Bojčinskom kulturnom letu nastupale grupe poput Nevernih beba, Crvene jabuke, Van Goga, te pevači zabavne muzike kao što su Sergej Ćetković, Dženan Lončarević i drugi. Iako letnja scena broji oko 500 sedećih mesta, ovi koncerti neretko privuku i po više hiljada posetilaca.
U Bojčinskoj šumi se nalaze i trim staza duga 1750 metara, kao i konjički klub „Bojčin“ koji posetiocima pruža mogućnost jahanja konja . Još jedna atrakcija je i restoran „Bojčinska koleba“. Inače, lokalni termin „koleba“ odnosi se na objekat kružnog oblika izgrađen od pruća i blata, a pokriven ševarom i slamom. Kolebe su nekada naširoko korišćene na području Srema, za boravak stočara.
Grad Čačak i Ministarstvo za brigu o selu potpisali su ugovor o dodeli bespovratnih sredstava za realizaciju manifestacije „Miholjski susreti sela“. U ime Grada Čačka, ugovor je potpisala pomoćnica gradonačelnika Marjana Petronijević.
Više od 30 ekipa juče je ukrstilo svoje varjače u čačanskom selu Prijevor i odmerilo snage na tradicionalnoj Gulašijadi , koja se ove godine održava 11. put. Na takmičenju učestvovale su ekipe iz Srbije, ali i iz inostranstva.
Bez njega ne može da se zamisli skoro nijedan nedeljni ručak i sprema se na mnogo načina. Krompir je jedna od najvažnijih i najomiljenijih osnovnih namirnica u Srbiji. Zbog svojih vrednosti, krompir je: treći najviše korišćeni usev na svetu, posle pirinča i pšenice, četvrta kultura u svetu po setvenim površinama, iza kukuruza, pirinča i pšenice; Peti proizvod u svetu po proizvedenim količinama, iza kukuruza, šećera, pirinča i pšenice.
Komentari(0)