Crkvena garda, formirana samo za tu priliku, danonoćno stražari u crkvi, simbolizujući rimske vojnike koji su pre više od 2000 godina.

Simbolično čuvanje Hristovog groba od Velikog petka do Vaskrsa je drevni hrišćanski običaj koji se najviše sačuvao među pravoslavcima. Čuvari Hristovog groba se sreće u Jerusalimu, selu Straža kod Vršca i u Vrlici u Dalmaciji.
Običaj čuvanja Hristovog groba je veoma star i upražnjava se malo gde u svetu. Od Velikog petka do nedelje, kada se po julijanskom kalendaru slavi vaskrsenje Svetog Sina, crkvena garda, formirana samo za tu priliku, danonoćno stražari u crkvi, simbolizujući rimske vojnike koji su pre više od 2000 godina čuvali Hristov grob u Izraelu.
View this post on Instagram
Među Srbima se običaj čuvanja Hristovog groba verovatno pojavio pre 400 godina, oko 1618. godine kada je u Vrlici napravljena crkva Svetog Nikole. U Dalmaciju je običaj stigao iz Jerusalima, ali postoje i indicije da običaj vodi poreklo od naoružanih skupina koje su od osmanskih upada čuvali crkve u kojima su vršeni obredi za velike praznike.
Nakon operacije „Oluja“ i proterivanja stanovništva iz Republike Srpske Krajine, stanovnici Vrlike, a sa njima i običaj čuvanja Hristovog groba, su se preselili u Batajnicu nedaleko od Beograda. U crkvi Rođenja Presvete Bogorodice običaj čuvanja groba se održava od tada, a 2012. godine čuvanje Hristovog groba se nalazi na listi Nematerijalnog kulturnog nasleđa Srbije.
View this post on Instagram

Pečenje hleba ispod sača u selima Homolja: Miris detinjstva koji se ne zaboravlja
U zabitim domaćinstvima istočne Srbije, hleb se i danas mesi ručno, sa sopstvenim kvascem, i peče pod užarenim sačem – kao pre sto godina

"Ruganje pokojnicima": Otac Predrag istakao 1 običaj koji Srbi praktikuju na sahrani, a zapravo nije u skladu sa crkvom
Otac Predrag Popović ukazao je na običaj koji se u mnogim krajevima Srbije poštuje, a koji nikako nije u skladu ca crkvenim učenjem i liturgijskim životom.

Uroš Predić i njegovi zapisi o srpskom selu: delo slikara koji je pisao kao hroničar
Iako je najpoznatiji kao slikar koji je oslikao lice srpskog naroda, Uroš Predić je iza sebe ostavio i pisane tragove o svakodnevici, verovanjima i običajima sela iz kojih je crpeo inspiraciju. Njegovi zapisi iz Orlovata i Banata, danas sačuvani u beleškama, pisamima i memoarima, prava su književnost u zrnima.

Paljenje strnjike uz pesmu i vino: zaboravljeni prolećni običaj iz sela Guberevac kod Rekovca
U Levču, između Jagodine i Kragujevca, nekada je proleće započinjalo paljenjem strnjike – ali ne kao danas, u tišini i opasnosti, već kao ritual sa pesmom, rakijom i okupljanjem sela. U selu Guberevac, ovaj običaj je bio znak da se zemlja čisti ne samo od korova, već i od zlih sila.
"Samo su oni dostojni pričesti": Otac Predrag Popović dao prave uslove koji ljudi smeju da prime svetu tajnu
Po rečima oca Predraga Popovića ne postoji obavezujući uslov za pričešće osim krštenja. No ako u Svetom pismu ne piše jasan uslov osim krštenja, to ne znači da svako može da se pričešćuje kako hoće.
Komentari(0)