ZAŠTO NIKAKO NE SMETE DA DRŽITE SMRDIBUBU U RUCI: Kada se uplaši, pušta rastvor na bazi alkohola koji izaziva iritaciju
Nijedna od dve vrste smrdibuba prisutnih kod nas nije opasna po ljude i nije dokazano da prenose viruse.
.Najezda smrdibuba u poslednjih nekoliko meseci zabrinula je mnoge Beograđane koji neprestano vode borbu s ovim insektima.
O njihovom poreklu, zaštiti, opasnostima koje predstavljaju i budućnosti govori dekan Biološkog fakulteta, prof. dr Željko Tomanović.
Na našem području registrovane su mramorna i etiopska zelena smrdibuba. – Mramorna smrdibuba je trenutno brojnija. Stigla je iz jugoistočne Azije u Evropu, gde je prvi put registrovana 2004. godine.
Kod nas je pronađena 2016. godine, iako je verovatno bila prisutna i ranije – objašnjava profesor Tomanović. Ova vrsta je u Evropu stigla najverovatnije transportovanjem biljaka i počela da se razmnožava.
Budući da voli toplotu, mramorna smrdibuba je prisutna tokom leta. Velika najezda smrdibuba poslednjih meseci zabrinula je mnoge Beograđane koji se bore s ovim insektima.
O poreklu, zaštiti i budućnosti govori dekan Biološkog fakulteta, prof. dr Željko Tomanović.
Na našem području registrovane su mramorna i etiopska zelena smrdibuba. – Mramorna smrdibuba je brojnija. Stigla je iz jugoistočne Azije u Evropu, gde je prvi put registrovana 2004. godine.
Kod nas je pronađena 2016. godine, iako je verovatno bila prisutna i ranije – objašnjava profesor Tomanović. Ova vrsta je u Evropu stigla najverovatnije transportovanjem biljaka i počela da se razmnožava.
Budući da voli toplotu, mramorna smrdibuba je prisutna tokom leta.
– Tokom zime i hladnih dana, sklanjaju se na toplo, ulaze u kuće i pukotine da prezime. Brojnost je posledica nedostatka prirodnih neprijatelja na ovom području. Ptice i gušteri se hrane njima, ali treba vremena da priroda uspostavi ravnotežu – kaže dekan.
Iako nijedna od dve vrste smrdibuba nije opasna po ljude niti prenosi viruse, profesor ističe da ih ne treba dirati rukama bez zaštite, jer ispuštaju smrdljivu supstancu na bazi alkohola koja može izazvati iritacije u dodiru sa očima.
– Najbolji način zaštite su mreže na prozorima. Smrdibube često idu na svetlost, pa je to najsigurniji način da ne uđu u kuću. Prskanje nije trajno rešenje jer će se vraćati. Ne postoji sertifikovani preparat za njihovo suzbijanje jer su kratko prisutne kod nas – ističe Tomanović.
Pretnja je uništavanje useva, voća i povrća, jer se hrane biljkama. Iako su bezopasne za ljude, mogu preneti viruse na biljke i uništiti ih. U Srbiji su poljoprivrednici već prijavljivali štete, ali problem je veći u Evropi.
– U Americi poljoprivrednici trpe velike gubitke zbog štete koju smrdibube nanose voću i povrću. Neke zapadnoevropske zemlje rade na rešenju ovog problema kroz projekat koji uključuje uvođenje prirodnih neprijatelja smrdibuba kako bi se uspostavio balans – objašnjava profesor.
Slične osobine ima i etiopska zelena smrdibuba, poreklom iz Azije. U Evropu je stigla 90-ih godina prošlog veka, a u Srbiji je prvi put registrovana pre desetak godina. Iako su najčešće zelene, mogu biti i braonkaste i trenutno su manje prisutne od mramorne smrdibube.
MAJKA HEROJ Stojana na leđima nosi bolesnu kćerku Saru, pročitajte neverovatnu priču o veri, ljubavi i požrtvovanosti
Majčinska ljubav pomera planine, naročito na krilima vere.
Srbi odlepili za crnokosom Jovanom koja muze krave: Ponude za brak samo pljušte, svaki bi posetio farmu (VIDEO)
Nije poznato u kom mestu je nastao ovaj video, ali oduševljenja ne prestaju, a posebno muškarci nisu krili radost
Ko danas ovo uradi, navući će na sebe veliku nesreću: Slavimo Đurđic, a običaji su veoma strogi
Danas slavimo Đurđic, a običaji su veoma strogi i jasni i treba ih ispoštovati.
U subotu je veliki praznik Đurđic: Počinju "vučiji dani", evo šta to znači i koji su običaji koje treba ispoštovati
U subotu je Đurđic i kreću "vučiji dani".
Zašto onlajn trgovci kriju cene?
Svaki prodavac koji stoji iza profila tog tipa mora biti registrovan u Agenciji za privredne registre. Kada je to slučaj, cene moraju biti javno istaknute i dostupne kupcima.
Komentari(0)