EVO KAD I GDE NAJČEŠĆE UBADAJU KOMARCI KOJI PRENOSE VIRUS ZAPADNOG NILA! Dr Drakulović daje preporuke zaštite od zaraznih insekata
Od groznice Zapadnog Nila u Srbiji je obolelo 69 ljudi. Prema informacijama Instituta Batut, svi pacijenti su u stabilnom stanju i u fazi oporavka. Proveravali smo koliko je situacija ozbiljna

Mali insekti i ovog leta prave ljudima velike probleme. Njihov ujed, osim što izaziva nesnosan svrab, neretko i bol, ukoliko je zaražen može izazvati veće komplikacije. Na pomen prisustva virusa Zapadnog Nila u našoj zemlji, građani ne pokazuju strah. Simptomi bolesti javljaju se od dva do 14 dana od trenutka uboda zaraženog komarca. Stručnjaci istuču da je ova sezona dosta blaža u odnosu na prethodne po pitanju oboljevanja od tog virusa. Za razliku od prošle godine kada je bilo i smrtnih ishoda, ove nisu zabeleženi, a broj zaraženih manji je za 70 odsto.
- Kod 80 odsto inficiranih bolest protiče asimptomatski, 20 posto inficiranih razvija blaži oblik bolesti, odnosno neiznvazivno oboljenje sa simptomima kao što su glavobolja, groznica, bolovi u mišićima i zglobovima, blagi osip i otok limfnih žlezda. Međutim, manje od 1 posto inficiranih razvija težak oblik bolesti - rekla je Mitra. Drakulović, Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut". U riziku da teže obole su osobe starije od 50 godina, oni sa hrničnim oboljenjima i dijabetesom. Vakcina protiv groznice Zapadnog Nila ne postoji, a jedina mera zaštite je zaštita od samog uboda komarca.
- Komarci iz roda kules pipijens koji prenose virus zapadnog nila, oni ubadaju u sumrak najčešće, ubadaju nas u prostorijama gde živimo, oko naših kuća, u našim baštama i u baštama restorana. Preporučuje se nošenje svetlijih boja, odeće dugih rukava i nogavica jer komarci ubadaju kroz pripijenu odeću, preporučuje se upotreba repelenata na otkrivenim delovima tela tokom boravka na otvorenom. - kaže Drakulović. Virus Zapadnog Nila najsuroviji po naše građane bio je 2018. godine kada je zabeleženo više od 400 inficiranih, dok je 36 osoba umrlo. Sezona prenošenja virusa obično traje od juna do novembra.
Možda vas zanima:

KAKO IZBEĆI KOMARCE? Naučnici otkrivaju koje boje odeće privlače ove napasti
Nema ništa gore od nepozvanih gostiju, posebno kada je reč o komarcima.

STRUČNJAK OTKRIO OD KOJE BILJKE KOMARCI BEŽE KAO ĐAVO OD KRSTA: Čim je osete otići će glavom bez obzira istog trena (VIDEO)
Zbog opojnog mirisa i neuglednih cvetova, leteći insekti vam neće ni prići
Možda vas zanima:

KAKO IZBEĆI KOMARCE? Naučnici otkrivaju koje boje odeće privlače ove napasti
Nema ništa gore od nepozvanih gostiju, posebno kada je reč o komarcima.

STRUČNJAK OTKRIO OD KOJE BILJKE KOMARCI BEŽE KAO ĐAVO OD KRSTA: Čim je osete otići će glavom bez obzira istog trena (VIDEO)
Zbog opojnog mirisa i neuglednih cvetova, leteći insekti vam neće ni prići

Svetski magazin izdvojio 11 najboljih mesta za posetu u Srbiji: Raj su za oči i dušu, a ništa nije daleko!
Srbija je zemlja bogate istorije, netaknute prirode i živopisnih gradova

Počela je peta nedelja Vaskršnjeg posta - Gluvna: Tišina i molitva je sve ono što je važno tokom ovog vremena
Još dve nedelje su ostale do Vaskrsa, a vernici ove nedlje treba da utihnu, oslušnu sebe i sebi bliske ljude

Šta se seje i sadi u aprilu: Proleće je stiglo, vreme je za cveće!
Zvanično je stiglo proleće. Vreme je da se vratite baštovanstvu. Ovaj mesec u bašti možete da posejete: grašak, šargarepu, luk, salatu i praziluk. Rasadite blitvu, kupus, karfiol, kelerabu.

Koliko puta vernici treba da se pričeste tokom posta? Ovo je važno pravilo kojeg mnogi nisu svesni
Vaskršnji post se smatra najrigoroznijim, pa samim tim i najtežim. Olakšanje nastaje kada se vernik pričesti

PRAVILA PONAŠANJA U CRKVI: Šta predstavlja greh
Prema pisanju stranice manastira Jovanje, pravi smisao vaš odlazak u Crkvu imaće tek kada ispunite ovih 14 pravila.
Komentari(1)

Moje dete je zaraženo krajem aprila, početkom maja. Još uvek rešavamo posledice koje su tada nastale. Nama je taj 1% bio 100% Neznanje lekara ju je dovelo do užasnog stanja, jedva se izvukla, a nove komplikacije se samo kaleme jedna na drugu. Tako da nisu samo starije osobe i hronični bolesnici zaraženi.