PRONAĐENO BLAGO U SRBIJI Zatražena zelena dozvola za kopanje rude u Šumadiji sa 52 grama srebra po toni
Ne krije samo istočna Srbija blago

Ležište se nalazi u blizini varošice Rudnik u gornjomilanovačkoj opštini. Zahtev je podnet u decembru 2022, nakon što je izrađen novi Glavni rudarski projekat za ovaj rudnik bakra, cinka, olova i srebra otvoren 1950 godine, koji se do 1989. godine nalazio u okviru kombinata Trepča, a 2004. je privatizovan.
Kako je navedeno u Zahtevu, ondašnje Ministarstvo životne sredine rudarstva i prostornog planiranja, je 2011. godine donelo rešenje kojim je predvidelo razvoj rudarskih radova za period od 10 godina sa godišnjim kapacitetom od 240.000 tona korisne mineralne supstance, do kraja marta 2021.
- Zbog čega je tada ograničeno važenje GRP-a na 10 godina nije jasno. Možda bi najlogičnije objašnjenje bilo da su geološke rezerve rude bile ograničavajući faktor, ali nije uzeta u obzir činjenica da u rudarstvu važi pravilo da svake godine, koliko se otkopa geoloških rezervi rude, najmanje toliko geoloških rezervi rude treba i da se pronađe – navodi se u dokumentu.
Možda vas zanima:

Kako je izumrla stara sorta srpskog luka iz Šumadije – priča o "šarenom jagodinskom"
Zaboravljeni ponos bašti centralne Srbije: Gde je nestao čuveni "šareni jagodinski luk"?

Zaboravljena slava sela: Kako je izgledala Đurđevdanska noć u Šumadiji
Đurđevdan nekada nije bio samo praznik – bio je prolećni početak, slava sela, miris sveže pokošene trave, pesma pod vedrim nebom i prve vatre koje su paljene da oteraju zimu i prizovu zdravlje.
Tako, dodaje se, od 2010. do kraja 2021. godine ukupno je pronađeno 2.786.096 tona novih geoloških rezervi, što znači da su eksploatacione rezerve rude iznosile 2.507.486 tona, a u istom periodu je otkopano 2.267.795 tona geoloških rezervi.
Novim Elaboratom o rudnim rezervama, zaključno sa junom 2020. godine, utvrđene su nove geološke rezerve rude i one iznose 1.580.851 tona, čime se stiču uslovi za nastavak istražnih pripremnih radova i eksploataciju rude u narednom periodu.
Preduzeće je zato prošle godine uradilo novi Glavni rudarski projekat, prema kojem će kapacitet proizvodnje iznositi od 240.000 do 286.000 tona rovne rude.
- U svim narednim godinama, za svaku godinu godišnji plan otkopavanja rude je takav da koliko se otkopa geoloških rezervi rude, isto toliko će biti i pronađeno novih geoloških rezervi rude, tako da novi GRP, po tom osnovu nema ograničenje trajanja, ukoliko se eksploatacija rude i dalje bude vršila na istom eksploatacionom polju – stoji u projektu.
Prema novom Glavnom rudarskom projektu, srednji sadržaj metala u rovnoj rudi u ovom ležištu je 2,22% olova, 2,38% cinka, 0,24% bakra i 52 grama srebra po toni rude.
Nominalni kapacitet jame procenjen je na 49.000 tona godišnje, sa vekom eksploatacije do 4 godine.
Podsetimo, 2017. godine Rudnik je objavio da je pronađeno rudno telo veoma bogato bakrom, olovom, srebrom i cinkom.
Lepote Srbije su i na Viberu gde vam donosimo razne priče, pridružite se našoj zajednici.
Ukoliko volite predivne fotografije naše zemlje, zapratite našu Instagram stranicu.
BONUS VIDEO:

"OVAJ TIP LJUDI NE ZASLUŽUJE DA BUDE PRIČEŠĆEN":Otac Gojko Perović otkrio 5 USLOVA da bismo primili SVETU TAJNU PRIČESTI
Vaskršnji post se smatra najstrožijim i stoga se svetoj tajni pričesti pristupa sa velikom strepnjom. Evo šta o tome govori otac Gojko Perović

Danas slavimo veliki praznik, a običaj kaže ovo je najbolji dan za novi početak: Sve što danas uradite - primiće se, samo obratite pažnju na ovo
Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici danas slave Sabor svetog Arhangela Gavrila

Ovaj cvet svaka žena treba da unese na Blagovesti u kuću: Nastao kao poslednji Isusov poklon majci, doneće sreću i blagostanje
Krin, ljiljan ili Bogorodičin cvet smatra se najlepšim cvetom koji simboliše čistoću

Počela je 6. nedelja Vaskršnjeg posta: Cvetna nedelja je posebna i svako ko posti treba da ispoštuje važno pravilo
Cvetna nedelja počinje na Blagovesti, a završava se na praznik koji slavi Ulazak Isusa Hrista u Jerusalim - Cveti

DANAS SLAVIMO BLAGOVESTI, praznik radosne vesti i novih početaka: Običaji i verovanja koje ne treba zaboraviti
Danas, 07. aprila, pravoslavna crkva i njeni vernici slave jedan od najradosnijih hrišćanskih praznika, Blagovesti, tačno devet meseci pre Božića.
Komentari(0)