Ova novčanica je vredna zbog toga što je retka. Veliki deo tih novčanica povučene su iz upotrebe
Sa 10 dinara u džepu u Srbiji ne može da se kupi ni žvaka, ali postoji deset dinara koje vrede mnogo više. Naime, radi se o novčanici iz 1885.
Naime, kako tvrde kolekcionari, za nju u Srbiji danas možete da dobijete od 3.000 do 8.000 evra. Ova novčanica je vredna zbog toga što je retka. Veliki deo tih novčanica povučene su iz upotrebe, a deo njih je izgubljen pa su upravo iz tog razloga “pravo malo bogatstvo“.
Možda vas zanima:
NJEGOV LIK SE NAŠAO NA NAJČUVENIJOJ NOVČANICI U JUGOSLAVIJI Tragična sudbina čoveka kog pamti čitav region
Cela Jugoslavija ga je upamtila.
Možda vas zanima:
NJEGOV LIK SE NAŠAO NA NAJČUVENIJOJ NOVČANICI U JUGOSLAVIJI Tragična sudbina čoveka kog pamti čitav region
Cela Jugoslavija ga je upamtila.
Možda vas zanima:
NJEGOV LIK SE NAŠAO NA NAJČUVENIJOJ NOVČANICI U JUGOSLAVIJI Tragična sudbina čoveka kog pamti čitav region
Cela Jugoslavija ga je upamtila.
Hartija ove novčanice je bela, sa vodotiskom oznake vrednosti (“DESET DINARA“ – ćirilicom). U literaturi se navodi da je hartija prevučena žutom mrežicom, a tehnolozi objašnjavaju da je u pitanju impregnacija hartije.
Boja crteža je “berlinsko“ plava. Crtež za ovu novčanicu (u stvari za neemitovanu novčanicu od 10 dinara državnog izdanja iz 1876. godine) izradio je, po mišljenju prof. dr Nenada Simića, poznati srpski slikar Đorđe Krstić (1851-1907).
Graver za novčanicu od 10 dinara iz 1876. godine bio je L. Dumont iz Pariza, a nije poznato ko je izvršio prepravke klišea za ovu novčanicu iz 1885. godine. Veličina novčanice je 131 x 96 mm. Na licu banknote su crteži i tekstovi. Glavni tekst se nalazi na sredini lica.
Crteži su: u sredini gornjeg dela je crtež poprsja kralja Milana Obrenovića (knjaz srpski 1868-1882., kralj Srbije 1882-1889); u sredini donjeg dela je grb Kraljevine Srbije; sa leve strane je crtež žene u narodnoj nošnji, sa snopom žita i srpom; sa desne strane je crtež srpskog vojnika onog vremena sa puškom.
Ispod ženske figure je ovalni okvir, u kome je tekst “Zakon od 23. Septembra 1885.“ (što će reći Zakon o izmeni i dopuni Zakona o Narodnoj banci od 6. januara 1883. godine), a ispod crteža vojnika je takođe ovalni okvir u kome je tekst “§ 145 kr. zak. falsifikovanje banknota kazni se robijom“. Ispod grba je uokvirena cifra “10″.
Strast sakupljanja starog novca u Srbiji nije ni približno retka kao skupocene novčanice. Ovim hobijem se bavi par desetina hiljada ljudi, a za najvrednijim primercima vlada prava pomama. Ovaj hobi naziva se i numizmatika, a u Srbiji postoji najmanje tridesetak numizmatičarskih udruženja i čak 10.000 hiljada slobodnih kolekcionara.
Da li je greh postiti samo 7 dana pre posta i da li je čovek koji ne posti grešan: Otac Gojko Perović dao objašnjenje
Pričešćem se čistimo od greha, pa nije poenta pridržavati se samo 7 dana
Danas je veliki praznik, da vas ne bi pratila nesreća, jedno čim ustanete morate da uradite! Običaj je jako strog!
Strašno su mučeni, ali sve to su nepokolebljivo podnosili upućujući svoje molitve Gospodu
Sutra počinje Božićni post: Ovo su pravila kojih se treba pridržavati
Približili smo se početku Božićnog posta, stoga vam donosimo tekst o tome kako da se pripremite pravilno za jedan od najvažnijih hrišćanskih podviga
Danas su Božićne poklade, dan praštanja, veselja i mrsne hrane: Običaj je da se tog dana uradi ovo
Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici danas obeležavaju Svetog apostola Filipa. U narodu se ovaj dan praznuju Božićne ili bele poklade
SVAKA ĆAST Srpskim rakijama 18 medalja na takmičenju u Briselu
Na prestižnom takmičenju „Spirit Selection 2024” u Briselu srpske destilerije osvojile su 18 medalja i to sedam zlatnih i 11 srebrnih, saopštila je danas Privredna komora Srbije (PKS)
Komentari(0)