Najopasniji planinski prelazi u Srbiji – putevi koje i najiskusniji vozači izbegavaju
Srbija je zemlja planina i prevoja, ali neki od njih izazivaju strah i kod najiskusnijih vozača. Uski, krivudavi putevi, nepredvidivi vremenski uslovi i ponori bez zaštitnih ograda čine ove prelaze pravim izazovom. Koji su najopasniji putevi u Srbiji i zašto ih mnogi izbegavaju?

Mnogi su čuli za čuvene planinske prevoje u Alpima i Himalajima, ali i Srbija ima svoje puteve na kojima vožnja može biti prava avantura, ali i noćna mora. Ovi planinski prelazi su poznati po strmim usponima, oštrim krivinama i teškim vremenskim uslovima, a zimi su često potpuno neprohodni. Na nekima su se dogodile nesreće koje i danas lede krv u žilama. Ako planirate put kroz planinske krajeve Srbije, dobro razmislite da li biste smeli da se upustite u vožnju ovim opasnim putevima.
1. Tresibaba – put koji izaziva strah kod vozača
Na putu između Knjaževca i Sokobanje nalazi se planinski prevoj Tresibaba, poznat po svojim opasnim serpentinama i nepreglednim krivinama. Ovaj put se zimi često pretvara u klizalište zbog poledice, a zbog magle i kiše vidljivost može biti gotovo nikakva.
Mnogi vozači kažu da im je vožnja kroz Tresibabu jedno od najstresnijih iskustava, jer su ivice puta slabo obezbeđene, a nagli usponi i spustovi testiraju sposobnosti i najiskusnijih vozača.
2. Prevoj Kadinjača – mesto strmih uspona i magle
Između Užica i Bajine Bašte nalazi se prevoj Kadinjača, koji je poznat ne samo po istorijskoj važnosti, već i po svojim opasnim uslovima za vožnju. Put je pun oštrih krivina i često se događa da u zimskom periodu sneg i magla potpuno prekriju kolovoz.
Zbog jake magle, vidljivost je često smanjena na samo nekoliko metara, a na pojedinim delovima puta nema zaštitnih ograda. Zimi, vozači često ostaju zarobljeni u snežnim nanosima, a lokalci znaju da se ovde vozi polako i oprezno.
3. Golijska krivina – zamka za neoprezne vozače
Golija je poznata po svojoj netaknutoj prirodi, ali i po izuzetno teškim uslovima za vožnju. Put koji vodi preko planine povezuje Ivanjicu i Novi Pazar, a mnogi vozači kažu da su upravo ovde doživeli neke od najopasnijih situacija u vožnji.
Problem nije samo u oštrim krivinama i uskim deonicama, već i u naglim vremenskim promenama. Leti, guste magle mogu potpuno smanjiti vidljivost, dok zimi led i sneg često zatvaraju put. Mnogi kamioni i autobusi izbegavaju ovu rutu, osim ako baš ne moraju da je koriste.
4. Prevoj Čemerno – uska trasa kroz planine
Na putu između Ivanjice i Pljevalja, prevoj Čemerno je jedan od najizolovanijih i najopasnijih planinskih puteva u Srbiji. Nekada se smatralo da je ovo neprohodan teren, a i danas vozači moraju da budu izuzetno oprezni.
Ovaj put se često zatvara zimi zbog snega, a tokom kišnih sezona poznat je po čestim odronima i bujicama. Vozači kamiona i autobusa retko se usuđuju da pređu preko Čemerna, osim ako to nije apsolutno neophodno.
5. Put kroz Sićevačku klisuru – opasnost pored litice
Sićevačka klisura je prelepa, ali vožnja ovim putem može biti izazov. Deo starog magistralnog puta između Niša i Pirota prolazi tik uz liticu, bez zaštitnih ograda na pojedinim delovima.
Nekada su se ovde dešavale česte nesreće, jer su vozači koji ne poznaju teren često gubili kontrolu nad vozilima u oštrim krivinama. Zimi, dodatni problem pravi led koji se formira na stenama iznad puta i može pasti direktno na kolovoz.
Izazov samo za najiskusnije vozače
Planinski prelazi u Srbiji nisu samo fascinantni zbog svoje lepote, već i izuzetno zahtevni za vožnju. Mnogi od njih su prelepi leti, ali zimi postaju prave zamke za nesmotrene putnike.
Ako planirate vožnju ovim pravcima, budite oprezni, informišite se o vremenskim uslovima i ne zaboravite – priroda može biti predivna, ali i nemilosrdna prema onima koji je ne poštuju.

Ovo prirodno đubrivo košta samo 90 dinara, a pravi čuda u bašti: Udvostručiće prinos
Prirodno đubrivo za baštu od pšenične krupice pravi čuda, a jednostavno se koristi.

Na Markovdan se greške ne praštaju: Da biste poništili grehe, verovanje kaže da uradite ovo
Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici danas, 8. maja slave Markovdan, praznik posvećen prvom pomoćniku Svetog Petra

7 vrsta cveća koje obožava jako sunce: Zaliva se rano ujutru ili kasno uveče, bujno cvete do jeseni, a ima najlepše cvetove
Ako tražiš ukrasno cveće koje uspeva na direktnom suncu i ujedno krasi baštu lepim bojama i oblicima, evo liste najlepših i najotpornijih cvetnica koje obožavaju jaku sunčevu svetlost

Tradicionalni recept za slavsko žito za Đurđevdan: Ovako ga Grci spremaju vekovima
I Srbi i Grci Svetog Đorđa doživljavaju kao zaštitnika vojske, hrabrosti i vere. U grčkoj tradiciji često ga nazivaju "Trofoktonos" (Zmajoubojica), što odgovara srpskom prikazu Svetog Đorđa koji ubija aždahu

AKO NA ĐURĐEVDAN URADITE OVO BOGATSTVO I LJUBAV ĆE DOĆI: Naši stari su verovali da se ovako pobeđuje svako zlo
Đurđevdan se slavi danas, 6. maja i ovaj praznik se uzima kao granica između zime i leta.
Komentari(0)