Obeležavamo prenos moštiju Svetog Ignjatija Bogonosca: Veruje se da danas žene ne treba da rade ovo!
Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici danas obeležavaju dan posvećen Prenosu moštiju Svetog Ignjatija Bogonosca.
Kada je stradao 107. godine, njegovi pratioci su mu kosti preneli u Antiohiju, gde su ga sahranili. Međutim, kada su u šestom veku Antiohiju zauzeli Persijanci, mošti svetog Ignjatija vraćene su u Rim, gde se i sada nalaze u Crkvi svetog Klimenta.
Prenos moštiju Svetog Ignjatija Bogonosca smatra se danom kada se nikako ne rade teški poslovi, a ovo naročito važi za žene koje treba da izbegavaju predenje, tkanje, šivenje...
Sveti Ignjatije koji je postradao zato što nije želeo da se odrekne svojih verovanja i danas se smatra zaštitnikom pravednika i onih koji stradaju zbog svojih ubeđenja i zato što su različiti od drugih. Prema hrišćanskoj tradiciji veruje se da se Ignjatije Bogonosac javljao više puta iz raja i činio čuda pomažući i danas svakome ko ga priziva u pomoć ovom molitvom:
"Bio si naslednik Apostola prestolom i zajedničar duhom, bogonadahnuto delo si našao u viđenju duhovnog uzrastanja: Zbog toga si uzdizao reč istine i radi vere si do krvi postradao, sveštenomučeniče Ignjatije: Moli Hrista Boga da spase duše naše".
Više od mesec dana njegovog dana
Svetog Ignjatija praznujemo 2. januara, a danas crkva obeležava prenos njegovih časnih moštiju iz Rima, gde je umro mučeničkom smrću, u Antiohiju, gde je ranije bio arhijerej.
Sveti Ignjatije i danas je krsno ime koje se slavi u mnogim krajevima. Ovaj svetitelj je ipak i u crkvi i narodu poznatiji pod imenom Ignjatije Bogonosac. Tako je prozvan zato što ga je, prema predanju, kao maloga, Isus držao u rukama, kao i zbog toga što je uvek "nosio Boga" u srcu i mislima.
Bio je učenik Svetog Jovana Bogoslova i episkop u Antiohiji. Dok je bio na ovoj funkciji ulagao je mnogo truda i napora u širenju hrišćanstva. Prvi je uveo antifonski način pojanja u crkvi – pevanje sa dve pevnice tako da, kad pojanje na jednoj strani prestane, na drugoj počinje.
Kako se Ignjatije još za života pročuo kao sveti čovek, vest o njemu i njegovom radu je stigla i do rimskog cara Trajana. On je svetitelja pozvao u Rim kako bi bio proglašen za senatora, ali tek ako prinese žrtvu mnogobožačkim idolima.
Pošto nije prihvatio carev predlog Ignjatije je okovan i bačen lavovima. Prema predanju, lavovi su ga rastrgli i pojeli 107. godine, ostavivši samo nekoliko većih kostiju i srce.
Draginja uzgaja posebnu vrstu koza na imanju! Otvorila i mlekaru: Na siru zaradi 1.200 dinara, a kvalitet prvoklasan
U srcu Pavlovaca, malog sela u blizini Rume, nalazi se poljoprivredno gazdinstvo Benežan, primer posvećenosti i strasti prema tradicionalnoj proizvodnji. Ovo gazdinstvo se već godinama bavi kozarstvom, a zahvaljujući trudu i ljubavi prema životinjama, postalo je poznato u celom regionu.
Obeležavamo prenos moštiju Svetog Ignjatija Bogonosca: Veruje se da danas žene ne treba da rade ovo!
Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici danas obeležavaju dan posvećen Prenosu moštiju Svetog Ignjatija Bogonosca.
Izabrano je najbolje srpsko jelo: Ceo svet sada zna za ovo pecivo iz jugozapadne Srbije, a evo kako se pravi
Za najbolje srpsko jelo i pecivo na svetu izabrane su pazarske mantije. Evo kako se prave.
Posadite sada ovih 13 biljaka i na proleće ćete imati baštu na kojoj će vam svi pozavideti: Tajna je u ovome
Semenje izložite svetlosti, redovno zalivajte i grejte prostorije u kojima stoje saksije, pa sa prvim toplim danima aprila, sadnice iznesite napolje da se naviknu na promenu temperature, a zatim ih presadite u zemlju
Svi detalji o besplatnom lečenju penzionera! Mogu da se prijave u 26 banja u Srbiji: Evo kada će biti poznate konačne liste
Fond PIO je, kao i prethodne godine, 9. januara objavio Oglas za prijem zahteva za upućivanje korisnika penzija na rehabilitaciju za 2025. godinu, kako bi korisnici mogli što pre da se prijave za ostvarivanje ovog prava. Nakon sprovođenja svih procedura, korisnici će moći da krenu na svoj oporavak u Vrnjačku Banju.
Komentari(0)