MISTERIJE: UKLETA MLADA na putu od Zaječara ka Boru, oni koji znaju ovu priču nerado noću putuju sami ovim krajem!
Legenda o ukletoj mladoj iz istočne Srbije je jedna od najpoznatijih urbanih legendi u tom regionu. Ova priča je prepuna misterije i jeze, a prenosi se s kolena na koleno već decenijama.

Prema različitim verzijama legende, ukleta mlada se javlja na putu od Zaječara ka Boru nakon ponoći. Evo nekoliko verzija ove priče:
Prema jednoj verziji, ukleta mlada je duh devojke koja je pre više od 50 godina poginula u saobraćajnoj nesreći. Navodno je krenula na svoj medeni mesec, ali je tragično stradala na putu.
Druga verzija kaže da je u pitanju devojka koja se ubila nakon što ju je verenik ostavio. Njena tuga i očaj su je vezali za taj put, gde se sada pojavljuje kao ukleta mlada.
Treća verzija priče opisuje devojku koja je stradala na putu do svog verenika. Njena smrt je ostavila dubok trag, a legenda o njoj postala je inspiracija za horor filmove.
Jedan od svedoka ove jezive pojave opisao je susret sa ukletom mladom. Vozeći se noću, primetio je devojku u beloj venčanici kako stopira. Ispostavilo se da je ona izuzetno lepa i da je pričala o svom putovanju do verenika. Nakon što ju je ostavio u centru Negotina, otkrio je njenu belu jaknu na zadnjem sedištu, iako je ona ponela sa sobom. A, kada je jaknu odneo njenima, saznao istinu koja ga je užasnula, ona je zapravo bila mrtva. Priznaćete da zvuči zastrašujuće.
Ova legenda je duboko ukorenjena u lokalnu kulturu i dalje intrigira i plaši vozače koji prolaze tim putem. Bez obzira na to da li je reč o stvarnom događaju ili samo plod mašte, ukleta mlada ostaje jedna od najjezivijih priča iz istočne Srbije.

Ko je misteriozni dečak na freski u Gračanici? Zove se Todor i unuk je junaka koji je u srpskoj istoriji zapamćen kao izdajnik
Todor na freski ima desetak godina i nalazi se u malo pognutom stavu ispruženih ruku. Njegov lik naslikan je sa izrazitim portretskim crtama toga vremena – ističu se plave oči, smeđe i blago izvijene obrve, visoko čelo, malo povijen nos i talasasta kestenjasta kosa koja se kovrdža na vratu.

Nemac jevrejskog porekla svoje srce ostavio je na Kajmakčalanu: Do smrti ostao u Srbiji, u njoj je sahranjen i sve svoje njoj je ostavio, a porodice se odrekao
Arčibald Rajs veliki doprinos je dao srpskom narodu i vojsci Srbije

DA LI JE PROKLETA JERINA PRAVEDNO TAKO PROZVANA Borila se za slobodu pravoslavnih robova i na sve moguće načine ih je oslobađala!
Pet vekova je narod slušajući o njoj uz gusle stekao utisak da je ona unesrećila Srbiju i svoju porodicu, a zapravo Jerina je u jednom trenutku za svoju državu žrtvovala nešto najdragocenije što je imala – svoju decu.

"Iskopaše ti oči, lepa sliko" Freska srpske kraljice u Gračanici krije veliku tajnu, evo kako su počeli da veruju da su je Albanci oskrnavili
Freska Simonide u manastiru Gračanica na Kosovu i Metohiji, naslikanoj oko 1320. godine, se smatra jednom od najvrednijih fresaka srpskog srednjovekovnog slikarstva.

"Želim da zagrlim oca, ali ne smem" Knez Mihailo imao vanbračnog sina: Velimir je ostao željan očeve ljubavi, niko od Obrenovića mu nije došao na sahranu
Velimiru posle studija nije bilo dozvoljeno da se vrati u Srbiju. Obrenovići su gajili netrepeljivost prema njemu, iako on nije imao ikakvih ambicija da vlada.
Komentari(0)