PLANINA U KANADI POSVEĆENA SRPSKOM VOJVODI Hrabrost i neustrašivost srpskog vojvode i naroda kao pokazatelj značaja uloge Srbije u ratovima
Po završetku Prvog svetskog rata jedna planina u Kanadi nazvana je Putnik, po srpskom vojvodi Radomiru Putniku.

U planinskom masivu Kananaskis, u Kanadi, koji broji nekoliko planina čije je nazive teško zapamtiti, postoji jedna čije je ime nama, građanima Srbije, veoma poznato – Putnik. Nazvana je po našem vojvodi, Radomiru Putniku.
Kanađani su je tako nazvali još 1918. godine, nakon krvavog rata koji je zahvatio čitav svet četiri godine i u kome smo bili saveznici. Znajući da cene požrtvovanost načelnika Vrhovne komande srpske vojske koji je u Cerskoj bici sa svojom vojskom naneo prvi poraz Centralnim silama u Prvom svetskom ratu, posvetili su im delić svoje zemlje.
Ono što je svojstveno za srpskog vojvodu je da i kada je gubio, gubio je tako da očuva čast Srbije. Tako je nakon trojne invazije Centralnih sila na Srbiju, krajem 1915. godine, umesto ponižavajućeg separatnog mira, naredio povlačenje srpske vojske ka Kosovu i Metohiji i Albanskom primorju preko Albanskih planina. Ovaj događaj je poznat kao “Albanska golgota” zbog strašnih gubitaka koje je pretrpela srpska vojska. Pretpostavlja se da je od početka povlačenja život izgubilo oko 72.000 ljudi.
Sto godina nakon završetka Prvog svetskog rata, Ravnogorski pokret iz Kalgarija, najvećeg grada kanadske pokrajne Alberte (kojoj pripada planina Putnik) i grupa ljudi iz Edmontona, ovekovečili su planinu Putnik otkrivanjem i osvećenjem spomen-ploče na kojoj su na engleskom jeziku uklesane reči:
„Planina Putnik nazvana je u znak večnog sećanja na muškarce i žene iz savezničkih oružanih snaga u Srbiji i njihovog vođe, vojvode Radomira Putnika (1847–1917). Srbija je izgubila četvrtinu svog stanovništva, kako pripadnika vojske, tako i civila za vreme Prvog svetskog rata (1914–1918). Ova žrtva bila je deo kanadskih i savezničkih borbi u Evropi protiv tri carevine u cilju zaštite ljudskih prava i slobode čovečanstva”.
Shutterstock
BONUS VIDEO:

BOLJE DA UMREMO JUNAČKI, KAO LJUDI: Da je Karađorđe prihvatio ovo istorija Srbije izgledala bi potpuno drugačije
Povratkom od sultana odmetnutih dahija u Beogradski pašaluk (Smederevski sandžak), početkom 19. veka, položaj Srba postaje nepodnošljiv i oni počinju pripreme za oružani otpor. Početkom 1803. godine, 12 knezova sastaju se u Bogovađi i dogovaraju se da se obrate sultanu za pomoć ali i da za osam meseci podignu ustanak.

ČUVENI BORA STANKOVIĆ SE OŽENIO ZAHVALJUJUĆI SUJEVERJU Svoju Angelinu video u izlogu, pa se SUDBINA OVAKO poigrala sa njima!
31.03. 1876. godine u Vranju rođen je čuveni srpski pisac Borisav Bora Stanković. Stanković je jedan od najznačajnijih pisaca srpskog realizma.

PRE JEDNOG VEKA: Srbija je imala najviše STOGODIŠNJAKA na svetu, a evo šta su tada pisali o nama!
Da li smo pre jednog veka držali svetski rekord u dugovečnosti? Srbija je 1915. smatrana zemljom stogodišnjaka.Ako je verovati tadašnjim američkim novinama, u Srbiji je pre jednog veka živelo 575 stanovnika starijih od 100 godina – tri i po puta više nego danas.

SRBI SU NA PROSTORU LUGANSKA I DONJECKA IMALI SVOJE DVE DRŽAVE Dva Jovana povela su Srbe u seobe, pa postali KRVNI NEPRIJATELJI!
Kriza u Ukrajini tema je koja interesuje ceo svet. Sve oči uprte su u poteze Rusije, NATO pakta, međunarodne zajednice, Ukrajine i svih ostalih bitnih političkih faktora u svetu.

Kad su kneza Mihaila iskasapili na Košutnjaku, on je došao da se uveri da je mrtav: Lovci na njegovu glavu spremili su odmazdu, a ceh je platio Karađorđev sin
Gotovo sva ubistva srpskih državnika povezuje jedna činjenica, a to je da su pred atentat kao po pravilu svi oni ostajali bez podrške velikih sila. Pošto nije bilo nijedne od tih najmoćnijih država koja bi ih zaštitila, oni bi bili prepušteni određenim činiocima unutar zemlje, koji su ionako želeli njihovo uklanjanje.
Komentari(0)