ZAŠTITA OD KRPELJA: Saveti koji mogu da spreče komplikacije

Kiza R

15:00

Zanimljivosti 0

Svako ko se kreće parkovima, šumama ili područjima sa visokom travom, može doći u kontakt sa krpeljom. Pročitajte sve o simptomima i najboljim metodama zaštite.

krpelj
Shutterstock

Zima bez snega učinila je krpelje većom pretnjom po zdravlje, prenoseći bolesti poput lajmske bolesti i meningitisa. Svako ko se nalazi u parkovima, šumama ili područjima sa visokom travom može da dođe u kontakt sa njima. Zato je važno znati efikasne metode zaštite. Kada idete u šumu, dobra je ideja da nosite odeću sa dugim rukavima i nogavicama i zatvorenu obuću. Najbolje je ako su svetle boje, što će olakšati uočavanje krpelja.

Koje su pretnje od krpelja?

Krpelji prenose mnoge opasne bolesti, poput lajmske bolesti i krpeljnog meningitisa. Ne samo da šumari i ljubitelji izleta van grada mogu da dođu u kontakt sa njima, već i šetači u gradskim parkovima. Krpelji su najrasprostranjeniji u šumskom otpadu i travnatim područjima, a psi mogu da ih donesu iz šetnji.

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

Krpelji su mali, obično dugački oko 1,5 milimetara, pa je potrebno pažljivo pregledati celo telo kako biste izbegli da ih propustite. Najčešće grizu kožu na mestima gde je najosetljivija - na glavi, iza ušiju, na vratu, ramenima, ispod pazuha, oko genitalija i iza kolena.

Da bi se izbegla bolest, najbolje je izbegavati kontakt sa krpeljima. Kada idete u šumu, dobra je ideja da nosite odeću sa dugim rukavima i nogavicama i zatvorenu obuću. Najbolje je ako su svetle boje, što će olakšati uočavanje krpelja. Nakon povratka iz područja gde mogu da budu prisutni krpelji, pažljivo proverite odeću i uklonite sve krpelje.

Komentari(0)

Loading