BEOGRAD U ISTANBULU Kako je deo turske prestonice dobio ime srpske prestonice
Odgovor na ovo pitanje nudi priča o rimskom akvaduktu, tačnije dva rimska akvadukta, jedan u Beogradu, a drugi u Istanbulu.

Ono što je Avala za Beograd to je Beogradska šuma (Belgrad ormani) za Istanbul, najlepša lokacija za izlete. Ali kako je jedna šuma u turskoj prestonici ponela ime srpske prestonice?
Odgovor na ovo pitanje nudi priča o rimskom akvaduktu, tačnije dva rimska akvadukta, jedan u Beogradu, a drugi u Istanbulu. Kada je Sulejman Veličanstveni osvojio beograd 1521. godine zatečen je akvadukt u besprekornom stanju. Iako Beograd tada nije bio zvanično srpski u njemu su živeli Srbi i održavali njegovu infrastrukturu.
Tako je i akvadukt, izgrađen u vreme četvrte Flavijeve legije (166-180 godine), bio održavan od strane Srba. Kako je u okolini Istanbula bio sličan akvadukt tome Osmanlije su porobile preostalo srpsko stanovništvo i odvele ga do njihove prestonice, da rade isti posao.

Shutterstock
Iseljavanje Srba iz Beograda počinje odmah nakon njegovog osvajanja sredino 1521. godine. Stanovništvu je dozvoljeno da sa sobom ponesu mošti Svete Petke, ikonu Bogorodice i mošti carice Teofane. Posle je te svetinje otkupio patrijarh pošto je sultan zapretio da će ih uništiti.
Srbi koji su pošli u prestonicu Turske imali us brojne beneficije. Naseljeni su u šumi koja je ubrzo dobila ime po njima, Belgrad ormani. Osim održavanja akvadukta koji je radio po istom principu kao onaj u Beograd, oni su se bavili i graditeljstvom. U šumi je bio zabranjen lovi i seča drveća, a Srbi su čuvali devet istanbulskih izvora sa kojih se Istanbul snabdevao vodom. Šuma je bila naseljena do sredine 19. veka kada je zbog zagađene vode zavladala kuga koja je bila kobna po stanovnike šume.
View this post on Instagram

ZABORAVLJENA SRPSKA ISTORIJA: Mnogi su za njih čuli MILION puta, a da li zapravo znate ko su bile DELIJE!
Gotovo da svakodnevno možemo da čujemo reč "Delije", međutim, mnogi građani, kako najmlađi, pa tako i stariji gotovo da ne znaju ko su zapravo bile Delije.

BOLJE DA UMREMO JUNAČKI, KAO LJUDI: Da je Karađorđe prihvatio ovo istorija Srbije izgledala bi potpuno drugačije
Povratkom od sultana odmetnutih dahija u Beogradski pašaluk (Smederevski sandžak), početkom 19. veka, položaj Srba postaje nepodnošljiv i oni počinju pripreme za oružani otpor. Početkom 1803. godine, 12 knezova sastaju se u Bogovađi i dogovaraju se da se obrate sultanu za pomoć ali i da za osam meseci podignu ustanak.

ČUVENI BORA STANKOVIĆ SE OŽENIO ZAHVALJUJUĆI SUJEVERJU Svoju Angelinu video u izlogu, pa se SUDBINA OVAKO poigrala sa njima!
31.03. 1876. godine u Vranju rođen je čuveni srpski pisac Borisav Bora Stanković. Stanković je jedan od najznačajnijih pisaca srpskog realizma.

PRE JEDNOG VEKA: Srbija je imala najviše STOGODIŠNJAKA na svetu, a evo šta su tada pisali o nama!
Da li smo pre jednog veka držali svetski rekord u dugovečnosti? Srbija je 1915. smatrana zemljom stogodišnjaka.Ako je verovati tadašnjim američkim novinama, u Srbiji je pre jednog veka živelo 575 stanovnika starijih od 100 godina – tri i po puta više nego danas.

SRBI SU NA PROSTORU LUGANSKA I DONJECKA IMALI SVOJE DVE DRŽAVE Dva Jovana povela su Srbe u seobe, pa postali KRVNI NEPRIJATELJI!
Kriza u Ukrajini tema je koja interesuje ceo svet. Sve oči uprte su u poteze Rusije, NATO pakta, međunarodne zajednice, Ukrajine i svih ostalih bitnih političkih faktora u svetu.
Komentari(0)