NAJBOGATIJI SRBIN I INDUSTIJALAC EVROPE U njegovim preduzećima je radilo oko 50 000 radnika
Najveći srpski inžinjer, industrijalac, dobrotvor i graditelj.

Miloš Savčić je rođen 1865. u Svilajncu. Pošto je njegova porodica bila dobro stojeća dobio je najbolje obrazovanje u Beogradu, a kasnije i u Minhenu gde završava Visok tehničku školu 1889. godine. U Nemačkoj radi na raznim poslovima i već tada pokazuje izvrsnost u poslu. Uspešna karijera graditelja bavarskih železnica biva privremeno prekinuta jer, zbog smrti majke, odlučuje da se vrati u Srbiju.
Po povratku u Srbiju 1893. godine osniva inžinjersko-arhitektonsku kancelariju i počinje da radi na projektovanju kuće Luke Ćelovića u Karađorđevoj ulici. Prema nekim podacima prvu upotrebu armiranog betona u gradnji u Beogradu uveo je Miloš Savčić. Posle počinje da širi svoj posao, projektovao je klanicu i izgradio kanal – tunel od ugla Bosanske i Balkanske ulice do ulice Kneza Pavla.

Printscreen wikipedia
Godine 1901. kupio je veliku državnu šumu „Tara“ i napravio prvu parnu strugaru u Srbiji. Godine 1911. postao je i tehnički direktor „Društva za tehnička preduzeća“. Bio je potpredsednik „Sartida“.
Lista svih poslova i zaduženja Miloša Savčića je još duža. Upustio se u političke vode, bio je narodni poslanik i ministar građevine, a kralj Aleksandar Karađorđević ga je postavio za gradonačelnika Beograda. Za vreme svog mandata oslobodio je Beograd nepovoljnog kredita koji je gušio grad.
Izgrađena je električna centrala, kaldrmisane su ulice, napravljena je škola u Dečanskoj ulici (današnja muzička škola Mokranjac), a uveden je i nov sistem naplate naplate električnog osvetljenja i vode, koji je omogućio samofinansiranje opštine, a finansijski je grad ojačan i osnivanjem Štedionica Opštine grada Beograda s ciljem da prima prihode i plaća troškove opštine.
Pored svega ovoga Savčić je otkupio vinograde koji su se nalazili na periferiji Beograda i počeo da gradi vikendicu na tom mestu, a kasnije je taj deo oko njegove vikendice postao najelitniji deo Beograda, Dedinje. Treba pomenuti da je bio vlasnik čak 250 rudnih polja, osnovao je rudnik „Trepča“ i termoelektranu „Obilić“, a procenjuje se da je bio 11. najbogariji Evropljanin pre početka Drugog svetskog rata i u njegovim preduzećima bilo je zapošljeno 50 000 radnika.

Printscreen wikipedia

Ovoj voditeljki se Tito udvarao i pred Jovankom, ona priznala da mu je bila miljenica: Slao avione po nju samo da bude kraj njega, pred smrt je zamolio 1 stvar
Par meseci pre smrti Vera Cvetinović je Titu ispunila veliku želju - još jednom mu je zapevala na uvetu, a maršal je njen glas obožavao.

Bio Jugosloven kom se i Tito klanjao, ono što je uradio nije uspeo niko na Balkanu, svi ga voleli i cenili: Pa jedva preživljavao od male penzije u trošnoj kući
"Treba raditi, nema bez rada ništa", čuvene su reči rudara Alije Sirotanovića kojem se divila cela Jugoslavija, a umro u bedi i zaboravljen.

Muslimanka prvi put u Beogradu: "Pričali su mi laži, a ja i dalje pokušavam da shvatim jednu stvar u Srbiji"
Marijan Abdi iz Afrike posetila je Beograd, a u nastavku pročitajte njeno iskustvo.

Evo što je zaista poturčeni Sinan Paša spalio mošti Svetog Save: Bio Srbin, zbog izdaje svog naroda Bog ga surovo kaznio
Da bi im sačuvali zdravlje i zaštitili od uroka, mnogi Muslimani su krštavali svoju decu. To je bio jedan od razloga što je islamizirani Albanac Sinan-paša naredio da se mošti Svetog Save spale.

KAKO JE ISTORIJSKA GREŠKA POSTALA SIMBOL BEOGRADA: Gde su stvarno spaljene mošti svetog Save?
Čuveni Hram je zapravo na pogrešnom mestu
Komentari(0)