NAJBOGATIJI SRBIN I INDUSTIJALAC EVROPE U njegovim preduzećima je radilo oko 50 000 radnika
Najveći srpski inžinjer, industrijalac, dobrotvor i graditelj.

Miloš Savčić je rođen 1865. u Svilajncu. Pošto je njegova porodica bila dobro stojeća dobio je najbolje obrazovanje u Beogradu, a kasnije i u Minhenu gde završava Visok tehničku školu 1889. godine. U Nemačkoj radi na raznim poslovima i već tada pokazuje izvrsnost u poslu. Uspešna karijera graditelja bavarskih železnica biva privremeno prekinuta jer, zbog smrti majke, odlučuje da se vrati u Srbiju.
Po povratku u Srbiju 1893. godine osniva inžinjersko-arhitektonsku kancelariju i počinje da radi na projektovanju kuće Luke Ćelovića u Karađorđevoj ulici. Prema nekim podacima prvu upotrebu armiranog betona u gradnji u Beogradu uveo je Miloš Savčić. Posle počinje da širi svoj posao, projektovao je klanicu i izgradio kanal – tunel od ugla Bosanske i Balkanske ulice do ulice Kneza Pavla.

Printscreen wikipedia
Godine 1901. kupio je veliku državnu šumu „Tara“ i napravio prvu parnu strugaru u Srbiji. Godine 1911. postao je i tehnički direktor „Društva za tehnička preduzeća“. Bio je potpredsednik „Sartida“.
Lista svih poslova i zaduženja Miloša Savčića je još duža. Upustio se u političke vode, bio je narodni poslanik i ministar građevine, a kralj Aleksandar Karađorđević ga je postavio za gradonačelnika Beograda. Za vreme svog mandata oslobodio je Beograd nepovoljnog kredita koji je gušio grad.
Izgrađena je električna centrala, kaldrmisane su ulice, napravljena je škola u Dečanskoj ulici (današnja muzička škola Mokranjac), a uveden je i nov sistem naplate naplate električnog osvetljenja i vode, koji je omogućio samofinansiranje opštine, a finansijski je grad ojačan i osnivanjem Štedionica Opštine grada Beograda s ciljem da prima prihode i plaća troškove opštine.
Pored svega ovoga Savčić je otkupio vinograde koji su se nalazili na periferiji Beograda i počeo da gradi vikendicu na tom mestu, a kasnije je taj deo oko njegove vikendice postao najelitniji deo Beograda, Dedinje. Treba pomenuti da je bio vlasnik čak 250 rudnih polja, osnovao je rudnik „Trepča“ i termoelektranu „Obilić“, a procenjuje se da je bio 11. najbogariji Evropljanin pre početka Drugog svetskog rata i u njegovim preduzećima bilo je zapošljeno 50 000 radnika.

Printscreen wikipedia

ZABORAVLJENA SRPSKA ISTORIJA: Mnogi su za njih čuli MILION puta, a da li zapravo znate ko su bile DELIJE!
Gotovo da svakodnevno možemo da čujemo reč "Delije", međutim, mnogi građani, kako najmlađi, pa tako i stariji gotovo da ne znaju ko su zapravo bile Delije.

ČUVENI BORA STANKOVIĆ SE OŽENIO ZAHVALJUJUĆI SUJEVERJU Svoju Angelinu video u izlogu, pa se SUDBINA OVAKO poigrala sa njima!
31.03. 1876. godine u Vranju rođen je čuveni srpski pisac Borisav Bora Stanković. Stanković je jedan od najznačajnijih pisaca srpskog realizma.

PRE JEDNOG VEKA: Srbija je imala najviše STOGODIŠNJAKA na svetu, a evo šta su tada pisali o nama!
Da li smo pre jednog veka držali svetski rekord u dugovečnosti? Srbija je 1915. smatrana zemljom stogodišnjaka.Ako je verovati tadašnjim američkim novinama, u Srbiji je pre jednog veka živelo 575 stanovnika starijih od 100 godina – tri i po puta više nego danas.

SRBI SU NA PROSTORU LUGANSKA I DONJECKA IMALI SVOJE DVE DRŽAVE Dva Jovana povela su Srbe u seobe, pa postali KRVNI NEPRIJATELJI!
Kriza u Ukrajini tema je koja interesuje ceo svet. Sve oči uprte su u poteze Rusije, NATO pakta, međunarodne zajednice, Ukrajine i svih ostalih bitnih političkih faktora u svetu.

Kad su kneza Mihaila iskasapili na Košutnjaku, on je došao da se uveri da je mrtav: Lovci na njegovu glavu spremili su odmazdu, a ceh je platio Karađorđev sin
Gotovo sva ubistva srpskih državnika povezuje jedna činjenica, a to je da su pred atentat kao po pravilu svi oni ostajali bez podrške velikih sila. Pošto nije bilo nijedne od tih najmoćnijih država koja bi ih zaštitila, oni bi bili prepušteni određenim činiocima unutar zemlje, koji su ionako želeli njihovo uklanjanje.
Komentari(0)