ČUDO PRIRODE ILI NE Ovaj fenomen se pominje u Gračaničkoj povelji kralja Milutina iz 1321. godine
Bifurkacija reke Nerodimke se pominje u Gračaničkoj povelji kralja Milutina iz 1321. godine.

Specijalni rezervat prirode „Bifurkacija reke Nerodimke“ nalazi se nateritoriji opštine Uroševac na Kosovu i Metohiji, a status specijalnog rezervata prirode nosi od 1979. godine.
Bifurkacija je prirodni fenomen kad se voda jedne reke sliva u dva morska sliva. Reka Nerodimka nastaje spajanjem Male i Velike reke na mestu zvanom Sastav. Nakon 6-7 kilometara kod mesta zvano Balićko plandište kod mesta Balić podignuta je brana.
Jedan deo vode prokopanim jazom odvodi se prema istoku ka gradu (levi krak), dok ostatak, pod nazivom Stara Reka (desni krak). Levi ogranak uliva se u reku Sitnicu, nastavlja ka rekama Ibar i Morava, pa se preko Dunava uliva u Crno more. Drugi, desni ogranak, preko reka Lepenac i Vardar uliva se u Egejsko more.

printscreen wikipedia
Bifurkacija reke Nerodimke se pominje u Gračaničkoj povelji kralja Milutina iz 1321. godine. Veliko se pitanje postavlja koliko je bifurkaciju formirala priroda ili je ona veštački formirana. Jovan Cvijić je ovu bifurkaciju nazvao veštačkom. Kasnije, kada se lično uverio da je pre veštačkih radova od Nerodimke prema Sazliji postojao spor vodotok, izneo je mišljenje da je ona prirodna bifurkacija doterana ljudskom rukom, zato je najpravilnije reći da je ova bifurkacija nastala saradnjom čoveka i prirode.
Međutim, bifurkacija Nerodimke, bila ona veštačka ili ne, prestala je da postoji kao fenomen u drugoj polovini 20. veka. Naime, verovatno zbog potrebe neke vodenice za vodom, a možda i običnog nemara ljudi. Zato je potrebno izvesti neophodne regulacione radove kako bi se rečni tok vratio u ranije korito. Bez toga, tvrdnja da je Nerodimka reka čija voda teče u dva mora – prosto je netačna.

PRE JEDNOG VEKA: Srbija je imala najviše STOGODIŠNJAKA na svetu, a evo šta su tada pisali o nama!
Da li smo pre jednog veka držali svetski rekord u dugovečnosti? Srbija je 1915. smatrana zemljom stogodišnjaka.Ako je verovati tadašnjim američkim novinama, u Srbiji je pre jednog veka živelo 575 stanovnika starijih od 100 godina – tri i po puta više nego danas.

SRBI SU NA PROSTORU LUGANSKA I DONJECKA IMALI SVOJE DVE DRŽAVE Dva Jovana povela su Srbe u seobe, pa postali KRVNI NEPRIJATELJI!
Kriza u Ukrajini tema je koja interesuje ceo svet. Sve oči uprte su u poteze Rusije, NATO pakta, međunarodne zajednice, Ukrajine i svih ostalih bitnih političkih faktora u svetu.

Kad su kneza Mihaila iskasapili na Košutnjaku, on je došao da se uveri da je mrtav: Lovci na njegovu glavu spremili su odmazdu, a ceh je platio Karađorđev sin
Gotovo sva ubistva srpskih državnika povezuje jedna činjenica, a to je da su pred atentat kao po pravilu svi oni ostajali bez podrške velikih sila. Pošto nije bilo nijedne od tih najmoćnijih država koja bi ih zaštitila, oni bi bili prepušteni određenim činiocima unutar zemlje, koji su ionako želeli njihovo uklanjanje.

Rusi su neko vreme u Beogradu, ali na ovih 10 stvari nikako ne mogu da se naviknu: To ne postoji čak ni u Rusiji
Bez obzira koliko dugo žive u našoj zemlji, Rusi su i dalje šokirani zbog ovih 10 stvari!

Glava mu bila iskasapljena, njegovo krvavo odelo i danas se čuva: Za atentat na kneza Mihaila osuđen je i Karađorđev sin, a ovo su mu bile poslednje reči
Mnogima je bilo u interesu da Mihailo bude ubijen. Engleskoj koja je bila protiv samostalnosti Srbije, Austriji koja je u Srbiji videla prepreku ka širenju na Bosnu i Hercegovinu, kao i zbog saveza koji je Mihailo sklopio sa Mađarima neposredno pre atentata.
Komentari(0)