Na koji deo sveta pomislite kada čujete reč "prašuma"? Južnu Ameriku, Afriku, Aziju? A da li biste ikada pomislili na Srbiju? Svakako da se naše prašume razlikuju, jer su mnogo manje, i umesto velikih reka koje kroz njih prolaze, naše vekovne šume imaju vodopade koje prave brzi i bisti potoci, ali su svejedno- prašume.

Vinatovača je prašuma koja je pod zaštitom prvog stepena nalazi se u istočnoj Srbiji. Kako se do nje veoma teško dolazi, dugo se za ovu prašumu nije ni znalo.
Nalazi se iznad Despotovca, u Kučajskim planinama, a prostire se na 37 hektara. U ovoj šumi, tako bi barem trebalo da bude, više od 350 godina drveće se ne seče, a ukoliko i vene to je iz prirodnih razloga.
Vinatovača rast između 650 i 800 metara nadmorske visine, a najviše stablo u ovoj šumi dostiže visinu od oko 45 metara. Ljubitelji prirode, osim prašume na Beljanici, u ovom kraju obilaze i Lazarev kanjon sa pećinom, Krupajsko vrelo i Resavsku pećinu.
U blizini Majdanpeka nalazi se i prašuma Felješana. Ovo je jedan od najstarijih rezervata prirode u Srbiji jer je tu očuvana šuma mezijske bukve stara više od tri veka.
Osim onih koji žele da uživaju u u prirodi kakva je bila i vekovima unazad, u blizini je Nacionalni park Đerdap sa svim svojim lepotama i ponudom kulturno-istorijskih znamenja.
Na planini Boranji iznad Krupnja, takođe se nalazi bukova prašuma, koja je pod najstrožom zaštitom države. Čak i kada neko stabla padne, zbog starosti ili oluje, ono ostaje tako, jer već vekovima Danilova kosa tako opstaje.
Od 1956. godine zabranjena je seča ove šume, i osim istraživačko-naučnih delatnosti, nikakve izmene ne smeju da se vrše u ovoj prašumi od 6,73 hektara.
Upravo to što su netaknute, ove šume su uspevale da prežive kroz vekove. Osim prašume, u ovaj deo zapadne Srbije mogu da vas privuku Rožanj, izletište Zmajevac, Crkva Sv. Uspenija Presvete Bogorodice iz XVI veka u Dobrom Potoku...

Reka Grabovica kod Prijepolja: Jedina reka u Srbiji koja izvire i uliva se u istu reku
U jugozapadnoj Srbiji, između Prijepolja i Brodareva, nalazi se reka Grabovica – hidrološki fenomen koji je jedinstven u Srbiji. Grabovica i izvire i uliva se u reku Lim, stvarajući prirodni tok koji izgleda kao da pravi pun krug.

Krstac iznad Ivanjice: Zaboravljeni planinski vidikovac sa pogledom na dolinu Moravice
Na samo nekoliko kilometara od Ivanjice, iznad sela Brusnik, uzdiže se Krstac – stena sa drvenim krstom koja pruža jedan od najlepših pogleda na dolinu reke Moravice. Iako nije deo zvaničnih turističkih ruta, ovo mesto nudi tišinu, visinu i prizor koji ostaje urezan u pamćenju.

Uđete bolesni, a izađete preporođeni! Ova banja je pravo čudo, o njenoj lekovitosti se naširoko priča
Termalna voda ima konstatnu temperataru od 26 stepeni, a istraživanja Instituta za rehabilitaciju iz Beograda su pokazala da ima izuzetno specifične fizičko-hemisjke karakteristike.

Rudinsko jezero kod Sjenice: Nestvarno plavetnilo koje ne postoji na mapama
Na visoravni između Peštera i Zlatara, nadomak sela Rudine, nalazi se veštačko jezero koje nije poznato ni većini lokalnih turista. Rudinsko jezero, stvoreno zbog regulacije vodotoka, danas je pravo prirodno ogledalo – tiho, čisto i gotovo zaboravljeno.

Veliki vrh kod sela Lopiže: Najlepši nepoznati vidikovac iznad Uvca
Iznad čuvenih meandara reke Uvac, postoji vidikovac koji turisti retko posećuju, ali koji nudi jedan od najimpresivnijih pogleda u Srbiji. Veliki vrh, smešten iznad sela Lopiže, prava je prirodna terasa za ljubitelje tišine, fotografije i planinarenja.
Komentari(0)