Turci su je nekada nazivali Smrdan Banjom, danas je oaza zdravlja: Jedna je od najlepših u Srbiji

Teodora Tojagić

13:00

Turizam 0

Inače, banja može da se pohvali dugom istorijskom i lečilišnom tradicijom

banja koviljača
Printscreen/Youtube

U srcu Podrinja, uz samu obalu reke Drine i u podnožju planine Gučevo, nalazi se mesto koje vekovima važi za oazu zdravlja, mira i luksuza čuvena Banja Koviljača. Ali, ova banja nije samo lekovita, ona je i elegantna, jedinstvena - prava kraljica među banjama.

Banja Koviljača je bila mesto u kojem je u prošlim vremenima oazu zdravlja tražila i srpska kraljevska porodica, a danas i stari i mladi dolaze po isto: odmor, oporavak i onaj osećaj da sebi zaista priušte nešto posebno.

Banja Koviljača je udaljena od Beograda oko 150 km, što je oko 2 sata i 10 minuta vožnje automobilom, odnosno 2 sata i 40 minuta autobusom.

Ova udaljenost čini Banju Koviljaču pristupačnom destinacijom za vikend odmor ili kraći beg iz grada, idealnu za opuštanje i uživanje u prirodnim lepotama.

Istorija Banje Koviljače

Najstariji pisani izvori koji pominju Banju Koviljaču su putopisi iz 16. veka (najstariji potiče iz 1528. godine). U ovim putopisima, Banja Koviljača pominje se samo kao Koviljača, a smeštena je u nahiji Bohorini.

Tokom 18. veka, Turci, u velikom broju, posećuju Banju Koviljaču, tada često nazivanu Smrdan Banjom zbog njenih sumporovitih voda, koje su plavile jaruge i leti umele posebno neprijatno da zaudaraju. Ujedno, zbog nepostojanja, bilo kakvih zatvorenih banjskih objekata u to vreme, Banja Kovilajča je nazivana i banjom na otvorenom.

Već početkom 19. veka, posetioci Banje Koviljače su istaknuti Srbi, poput Vuka Karadžića koji je živeo u susednom Tršiću. Osim njega neki važniji posetioci iz ovog perioda bili su Dositej Obradović i Karađorđe.

Petar I Karađorđević je za Banju Koviljaču učinio mnogo toga, već 1908. godine, u njoj je izgradio prvo sumporno kupatilo, a 1910. godine u saobraćaj je puštena pruga Šabac - Koviljača, koja je njegovim zalaganjem u potpunosti završena tokom naredne dve decenije.

U ovom periodu, od početka 20. veka, pa do početka Drugog svetskog rata, Banja Koviljača prolazila je kroz period intezivnog razvoja, širenja kapaciteta i modernizacije. Postala je mondesko mesto, u kome su srpski velikani podizali luksuzne vile, a u osvit Drugog svetskog rata tu je podignut i popularni Kur salon, u kom se okupljala srpska elita. Kur salon poznat je i po tome što je u njemu bila otvorena prva balkanska kockarnica.

Inače, banja može da se pohvali dugom istorijskom i lečilišnom tradicijom. Još od vremena starih Rimljana, pa čak i ranije, područje ove banje, bilo je naseljavano.

Na osnovu arheoloških ostataka zaključeno je da se na prostoru današnje banje, u vreme Starog Rima, nalazilo veliko rimsko naselje Genzis. Tokom srednjeg veka, izvori lekovite vode , bili su izuzetno posećeni od strane običnog naroda koji je pohodio prostore Banje Koviljače u nadi za izlečenje.

Šta videti u banji?

Srce banje je veličanstveni park, jedan od najlepših u Srbiji. Dok šetate alejama koje su nekada krasile dame u šeširima i čipkastim rukavicama, osećate kako vreme staje. Idealno za pauzu od gradske vreve, mobilnog telefona i beskrajnih obaveza.

Turistički sadržaj Banje Koviljače je bogat i raznovrstan. Tokom letnjih meseci, smenjuje se najveći broj kulturnih i sportskih manifestacija, ali ovakva dešavanja iako proređena postoje tokom cele godine.

Likovna kolonija, folklorna i razna druga kulturno umetnička društva, Đački Vukov sabor samo su neke od manifestacija, kojima je domaćin Banja Koviljača.

Drinska regata, džipijada, somovijadi samo su neke od tih manifestacija.

Komentari(0)