Čak i u toku najtoplijih letnjih meseci najviši vrhovi Šar planine znaju biti pod snegom.
Klimatske karakteristike koje su prisutne na području jednog od nacionalnih parkova Srbije zaslužne su za obilje dana pod snežnim prekrivačem.
Čak i do 280 dana u toku godine se tu ponekad zna zadržati snežni prekrivač.Na severozapadnim padinama Šare, na teritoriji opštine Štrpce na Kosovu i Metohiji, nalazi se ski centar Brezovica, koga od Beograda deli oko četiri stotine kilometara.
Upravo zbog klimatskih karakteristika koje su na tom području prisutne, ski centar Brezovica smatra se jednim od najpoznatijih u našoj zemlji kada je u pitanju alpsko skijanje.
Ski centar Brezovica
Tek nešto više od deset kilometara deli Štrpce i skijalište Brezovica, koje raspolaže sa više staza, od kojih su tri svrstane u velike. U pitanju su staze "Crvena Karpa", "Lavlja vrata" i "Livada".
Izuzev crvenih i plavih staza, koje su i brojnije, na Brezovici postoji i samo jedna crna staza, namenjena naročito iskusnim skijašima. Upravo ona je i najduža među svima, jer dostiže dužinu od 3,5 kilometara.
Skijalište raspolaže i sistemom žičara. Ima ih devet ukupno, na isto toliko staza. Deset hiljada skijaša na sat je kapacitet ovog centra.
Budući da sve staze u okviru ski centra Brezovica poseduju FIS sertifikate, to se na njima mogu organizovati i skijaška takmičenja u različitim disciplinama na međunarodnom nivou. Ipak, posebnu čar ovom skijalištu daje mogućnost slobodnog skijanja (engl. freeride), budući da na Brezovici postoji mnoštvo lokacija za ljubitelje takvih aktivnosti.
Okolina skijališta
Područje Šar planine, na kojoj se ski centar Brezovica nalazi, jedan je od nacionalnih parkova naše zemlje. Osim po fascinantnim prirodnim predelima, te obilju biljnog i životinjskog sveta, čitavo područje poznato je i po bogatom kulturno-istorijskom nasleđu.
Iako je vrh Bistra, koji se nalazi na 2.661 metar nadmorske visine najviši na ovoj planini, Šara se može pohvaliti sa oko 30 planinskih vrhova koji dostižu visinu veću od 2.500 metara. Takođe, na području ovog nacionalnog parka i istoimene planine sreću se i Gorske oči. Čak 27 jezera glacijalnog porekla broji Šar planina, pa se neretko nazivaju i Šarskim očima.
Sa čak 45 manastira i crkava izgrađenih između 12. i 16. veka, čitavo područje u blizini ovog ski centra je posebno interesantno ljubiteljima istorije i kulture.
Divlji konji i planinske staze: Čarobni doživljaj odmora na ovoj srpskoj planini
Uz stoletne šume, proplanke i padine pod narcisima, Stolovi su prepoznatljivi i po poludivljim konjima koji četiri decenije suvereno gospodare ovom planinom poviše Kraljeva.
Ova planina u Srbiji jedna je od najomiljenijih zimi: Obiluje manastirima
Čak i u toku najtoplijih letnjih meseci najviši vrhovi Šar planine znaju biti pod snegom.
U ovoj banji noćenje već od 2.300 dinara! Okružena je divnom prirodom: U njenoj blizini nalazi se prava svetska atrakcija
Srbija je zemlja koja je bogata brojnim prirodnim lepotama. Kada govorimo o turizmu banje su trenutno najposećenija mesta. Većina naših građana rado odlazi u banje zbog njihovih lekovitih svojstava, ali i divne prirode. Jedna takva je i Kuršumlijska Banja.
Ništa nije puklo, jedva čekamo da se izgradi: Ovako izgleda "stakleno čudo" na vrhu Kablara, montira se ograda i čekaju bezbedonosne provere
Vidikovac na Kablaru od trenutka izgradnje privlači veliku pažnju a s obzirom na to da još uvek nije izgrađen, po Zakonu o gradnji smatra se gradilište. Međutim, s vremena na vreme na društvenim mrežama, pojave se fotografije posetilaca planinara koji naprave poneki selfi na takozvanoj kablarskoj balerini. Onda se postavlja pitanje koliko je ovo gradilište bezbedno, odnosno da li je adekvatno obezbeđeno ili posetioci mogu lako da priđu da pogledaju šta se to gradi na vrhu Kablara?
U ovoj banji na jugu Srbije smeštaj košta 2.000 dinara! Turisti je rado posećuju: Jedna stvar je posebno izdvaja
Kuršumlijska banja je mesto za koje malo ko nije čuo. Nalazi na samom jugu Srbije u podnožju planine Kopaonik, nadomak grada Kuršumlije po kojem je i dobila ime.
Komentari(0)