Od Vinče do Viminacijuma – otkrivanje najstarijih urbanih naselja na ovim prostorima.
Srbija je dom nekih od najstarijih naselja i civilizacija u Evropi, koja su vekovima čuvala tajne prošlosti. Od neolitskih naselja do rimskih gradova, ova mesta su pravi biseri za ljubitelje arheologije i istorije.
Vinča – kolevka evropske civilizacije
Vinča, naselje staro preko 7.000 godina, nalazi se nadomak Beograda. Ovo arheološko nalazište otkriva slojeve drevne kulture koja je dominirala Balkanom tokom neolita. Predmeti poput figurina "Vinčanske Venere" i prvih oblika pisma čine ovo mesto nezaobilaznim za istraživanje.
Lepenski Vir – misterija u kamenu
Smešten na obali Dunava, Lepenski Vir predstavlja jedno od najvažnijih praistorijskih nalazišta. Njegove unikatne kamene skulpture i urbanistički plan svedoče o razvijenoj civilizaciji koja je ovde živela pre više od 8.000 godina.
Viminacijum – srpski Pompeji
U blizini Požarevca nalazi se Viminacijum, nekada glavni grad rimske provincije Mezije. Ovo nalazište pruža uvid u život Rimljana kroz ostatke termi, amfiteatra i nekropole. Jedinstveno iskustvo je obilazak rimskih grobnica i rekonstrukcije antičkog broda.
Medijana – luksuz cara Konstantina
Gamzigrad – Zaječar i Felix Romuliana
Gamzigrad, poznat i kao Felix Romuliana, bio je carski kompleks rimskog cara Galerija. Nalazište, koje je deo UNESCO-ve svetske baštine, oduševljava posetioce očuvanim bedemima, mozaicima i monumentalnim kapijama.
Ras – prva srpska prestonica
Ras, smešten u blizini Novog Pazara, bio je prvi politički i kulturni centar srednjovekovne Srbije. Ostatci tvrđave i manastira u okolini svedoče o značaju ovog mesta u vreme uspona srpske države.
Poseta ovim drevnim gradovima nije samo prilika da se upoznate sa bogatom istorijom Srbije već i da osetite duh naroda koji su ovde živeli. Ova mesta spajaju prošlost i sadašnjost, pozivajući nas da istražimo priče koje kriju vekovima.
Ništa nije puklo, jedva čekamo da se izgradi: Ovako izgleda "stakleno čudo" na vrhu Kablara, montira se ograda i čekaju bezbedonosne provere
Vidikovac na Kablaru od trenutka izgradnje privlači veliku pažnju a s obzirom na to da još uvek nije izgrađen, po Zakonu o gradnji smatra se gradilište. Međutim, s vremena na vreme na društvenim mrežama, pojave se fotografije posetilaca planinara koji naprave poneki selfi na takozvanoj kablarskoj balerini. Onda se postavlja pitanje koliko je ovo gradilište bezbedno, odnosno da li je adekvatno obezbeđeno ili posetioci mogu lako da priđu da pogledaju šta se to gradi na vrhu Kablara?
U ovoj banji na jugu Srbije smeštaj košta 2.000 dinara! Turisti je rado posećuju: Jedna stvar je posebno izdvaja
Kuršumlijska banja je mesto za koje malo ko nije čuo. Nalazi na samom jugu Srbije u podnožju planine Kopaonik, nadomak grada Kuršumlije po kojem je i dobila ime.
Povoljno srpsko skijalište za koje će se tek čuti - staze odlične, a školica za decu besplatna: U Kušićima na Javoru ove zime veliki broj turista, evo zbog čega je ovo selo posebno
Planina Javor jedna je od najlekovitijih u Srbiji, a zbog svoje blagotvorne klime idealna je za prevenciju i oporavak kad su u pitanju anemija, hronična respiratorna oboljenja, bronhitis, astma ali i za podizanje opšteg stanja imuniteta. Na njenim obroncima smestilo se selo Kušići koje poslednjih godina postaje sve popularnije i turistička atrakcija ivanjičkog kraja. Veliki broj meštana odlučuje se za bavljenje seoskim turizmom, ali ono što ovo selo izdvaja od drugih jeste veliki hotel smešten u njegovom samom centru. Tako da se Kušići mogu pohvaliti sa izuzetnim potencijalom kad su u pitanju smeštajni kapaciteti.
Srpska banja sa čak sedam mineralnih izvora: Evo zašto turisti hrle baš tu tokom cele godine, čekaju se i nove atrakcije
Vrnjačka banja je najpopularnija banja u Srbiji te je veliki broj turista i za doček Nove godine posetio ovu banju.
Žale se kako je "betoniran" a svi idu na Zlatibor, svuda gužve i čekanje u redovima
Srpska planina oborila neverovatne rekorde - 100.000 turista došlo za praznike, a na stazama dnevno 2.000 skijaša
Komentari(0)