Brojne zanimljive građevine Ečke pokazuju prisutnost mnogih naroda.
Zrenjaninsko naselje Ečka je kroz istoriju bilo mesto gde su se preplitali narodi, kulture i vere. Bogato nasleđe ovog malog srednjobanatskog mesta svedoči mnogim istorijskim zbivanjima ovog kraja.
Povoljna lokacija Ečke kao i njeno čitavo okružeje bilo je pogodno za osnivanje stalnih naseobina još od antičkih vremena. Dokazano je da su na teritoriji Ečke i njene okoline još pre nove ere živela ilirska, sarmatska, dačanska i druga plemena.
Poreklo imena Ečka se vezuje za vođu Huna Atilu. Atila, u istoriji poznat i kao Bič Božji, je na mestu danažnje Ečke, u toku pohoda na Rimsko carstvo, postavio svoj kamp. Prema legendi tu je preminula njegova supruga, Ečka. Po drugoj legendi Ečka nije bila Atilina supruga, već njegova ćerka. Po njoj je Atila čitavom prostoru gde je nekad bio njegov kamp dao ime.
Brojne zanimljive građevine Ečke pokazuju prisutnost mnogih naroda, a najlepše su:
Dvorac Kaštel
Lazar Lukač, Jermen poreklom iz Erdelja, je 1781. godine na prostoru Ečke osnovao svoju grofoviju. Između 1816. i 1820. godine sin osnivača dinastije Lazar sagradio je velelepni dvorac u engleskom stilu na čijem je svečanom otvaranju devetogodišnji Franc List.
Nakon temeljnog renoviranja, dvorac „Kaštel“ je većim delom restauriran i pretvoren u hotel. Raspolaže sa 38 soba i 7 apartmana, kao i velikim parkom koji okružuje celo zdanje, a nekadašnja balska dvorana preuređena je u restoran.
View this post on Instagram
Rumunska crkva posvećena Svetom Duhu
Podignuta 1855. godine rumunska crkva u Ečki ubraja se u zaštićeno nepokretno kulturno dobro i spomenike od izuzetnog kulturnog značaja. Enterijer je opremljen ikonostasom i Bogorodičinim tronom dopremljenim iz crkve u Crepaji.
Jednostavno dekorisani, po svoj prilici predstavljaju kasni rad novosadske duborezbarske radionice braće Marković. Sudeći po stilskim analogijama, ukrašene su u drugoj polovini 18. veka, ikonama Dimitrija Popovića. Ikonostas je u celini preslikao Menegelo Rodić 1939. godine poštujući autentična kompoziciona rešenja.
Srpska pravoslavna crkva Svetog Nikole
Prema nekim izvorima srpska crkva je podignuta 1711. godine, a prvi njen pomen je iz 1744. kada je nastao nje ikonostas.Zidana je po uzoru na brvare, sa krovom od šindre na dve vode , zidovi od čerpoća, spolja i iznutra oblepljeni blatom.
U crkvi se nalaze i ikone sa ikonostasa koji datira iz 1744. godine. One su rad zografa Šerbana Popovića. Njegovim delom je obeležena epoha predbaroknog period stvaralaštva na teritoriji Banata, naseljenim Srbima i Rumunima. Crkva i ikonostas su stavljeni pod zaštitu Zakona 1948. godine.
Ečka na karti:
GAMZIGRAD Ovo mesto u SRBIJI JE BILO REZIDENCIJA RIMSKOG CARA koju je nazvao po MAJČINOM imenu
Gamzigrad je arheološko nalazište antičke rimske carske palate Feliks Romulijane (lat. Felix Romuliana) koje se od 29. juna 2007. nalazi na UNESKO-voj listi svetske baštine.
Cene u ovim banjama u Srbiji su najpristupačnije za praznike: Već se rezervišu mesta za Novu godinu
Banje u našoj zemlji bude interesovanje i kod stranih i kod domaćih turista
USKORO ĆE ZASIJATI NOVIM SJAJEM Ovu srpsku speleološku atrakciju svake godine poseti preko 100.000 ljudi (FOTO)
Najposećeniji speleološki objekat Srbije, Stopića pećina je važan deo ponude „zlatne planine”, svima atraktivna i dostupna, a poseti je svake godine preko 100.000 ljudi.
GOTOVUŠA Simbol opstanka Srba na Kosovu i vekovnog skladnog suživota sa komšijama (VIDEO)
Gotovuša je moderna šarplaninska varošica koja predstavlja simbol opstanka Srba na svojim vekovnim ognjištima na Kosovu. Naselje se nalazi na jugu Kosova, na severoistočnim padinama Šar-planine, sa obe strane gornjeg toka reke Lepenac i Gotovuške reke, ima oko 1300 stanovnika srpske nacionalnosti.
Verovali ili ne, smeštaj u ovoj banji košta ispod 1.000 dinara: Njena lekovita voda izlečila mnoge vladare Srbije
Smeštaj u ovoj banji se može naći i po povoljnim cenama.
Komentari(0)