Srbija je prepuna mesta koja čekaju da ih otkrijete, a ovo su neke od destinacija koje možete da iskoristite za izlet i beg od gradske gužve, duša i telo će vam sasvim sigurno biti zahvalni.

Vlasinsko jezero
Vlasinsko jezero je akumulaciono jezero na jugoistoku Srbije, na planini Vlasini, sa površinom od 15 km² i dubinom do 35 metara. Jezero se nalazi na području opštine Surdulica na 1.204 metara nadmorske visine.
Ovo jezero je najveće veštačko jezero u Srbiji.
Okruženo je netaknutom prirodom, šumama i planinama.
Idealno je za kupanje, šetnje i ribolov.
Đerdapska klisura:
Đerdapska klisura je najduža (100 km) i najveća klisura u Evropi. Ona formira deo granice između Rumunije i Srbije, pri čemu se severno nalazi Rumunija a južno Srbija. Rumunski, mađarski, slovački, turski, nemački i bugarski naziv ima značenje železna vrata, dok je klisura u Srbiji poznata kao Đerdap. Na rumunskoj strani se nalazi nacionalni park Železna vrata , a sa srpske nacionalni park Đerdap.
Ovo je jedna od najdubljih klisura na svetu. Pored impresivnih stena, možete videti i Trajanovu tablu, ostatak rimskog spomenika.
Ovčarsko-kablarska klisura
Ovčarsko-kablarska klisura predstavlja jedinstvenu morfološku celinu. Udaljena je 18 km od Čačka. Usečena je između planinskih masiva Ovčara i Kablara. Dugačka je oko 20 km i odlikuje se strmim stranama i uklještenim meandrima Zapadne Morave. Morava je pregrađena branama pa su formirana dva veštačka jezera na hidrocentralama Ovčar Banja i Međuvršje. Najveća dubina klisure je 710 m. Klisura je pod zaštitom države kao predeo izuzetnih odlika I kategorije. O klisuri se stara Turistička organizacija Čačka.
Poznata je i kao “Srpska Sveta gora” zbog brojnih manastira. Ovde postoji deset srednjovekovnih manastira koji predstavljaju izuzetno atraktivan i značajan spomenički kompleks, jedinstven po mestu na kome se nalazi, ali i vremenu u kome je nastao. Uz reku se nalazi i Ovčar Banja, poznata po svojim lekovitim termalnim izvorima i prelepim bigrenim slapovima. Ovde možete uživati u pejzažima, šetnjama i pogledima na reku.
Golija
Golija je planina smeštena na jugozapadu Srbije.
Ovde se nalazi Golija-Studenica, rezervat biosfere UNESCO-a.Turizam se na Goliji razvija velikom brzinom, u poslednjih godina Golija je dobila savremene i uređene ski-staze, žičare i prateće ski-sadržaje. Tokom zime dolaze gosti iz cele Srbije i inostranstva. Turisti Goliju posećuju i leti. Na Odvraćenici postoji hotel „Golija“, a s Ivanjičke strane i hotel „Golijska reka“.
Pored prirode, možete posetiti i manastir Studenicu.
Lepote Srbije su i na Instagramu:

Uđete bolesni, a izađete preporođeni! Ova banja je pravo čudo, o njenoj lekovitosti se naširoko priča
Termalna voda ima konstatnu temperataru od 26 stepeni, a istraživanja Instituta za rehabilitaciju iz Beograda su pokazala da ima izuzetno specifične fizičko-hemisjke karakteristike.

Rudinsko jezero kod Sjenice: Nestvarno plavetnilo koje ne postoji na mapama
Na visoravni između Peštera i Zlatara, nadomak sela Rudine, nalazi se veštačko jezero koje nije poznato ni većini lokalnih turista. Rudinsko jezero, stvoreno zbog regulacije vodotoka, danas je pravo prirodno ogledalo – tiho, čisto i gotovo zaboravljeno.

Veliki vrh kod sela Lopiže: Najlepši nepoznati vidikovac iznad Uvca
Iznad čuvenih meandara reke Uvac, postoji vidikovac koji turisti retko posećuju, ali koji nudi jedan od najimpresivnijih pogleda u Srbiji. Veliki vrh, smešten iznad sela Lopiže, prava je prirodna terasa za ljubitelje tišine, fotografije i planinarenja.

Ova banja u Srbiji ima jednu od najlekovitijih voda u Evropi: Zbog blagodeti i lečenja dolaze ljudi iz celog sveta
Za njena lekovita svojstva znali su još Dositej Obradović i knez Miloš

Vodopad Kozica kod Ljubovije: Najmanji vodopad u Srbiji koji skriva najlepši planinski potok
Na obroncima Azbukovice, u blizini Ljubovije, nalazi se vodopad koji visinom ne osvaja, ali lepotom toka i prirodnim ambijentom oduzima dah. Vodopad Kozica, visok svega tri metra, deo je istoimenog potoka koji pravi jedno od najčistijih kupališta u zapadnoj Srbiji.
Komentari(0)