Na dan otvaranja obnovljene Vukove kuće, 17. 09. 1933. godine, održan je prvi Vukov sabor koji je imao karakter velike narodne svetkovine.
Shutterstock
Osnovni manifesticioni motiv opštine Loznica predstavlja tradicionalni Vukov sabor u Tršiću, koji se održava svake godine u septembru, u nedelju pred Malu Gospojinu (21. septembra) i znak sećanja na Vuka Karadžića – velikana naše kulture. To je najveća manifestacija u Srbiji, po svom značaju i po masovnosti okuplja (okuplja 20000 – 30000 posetilaca).
Na dan otvaranja obnovljene Vukove kuće, 17. 09. 1933. godine, održan je prvi Vukov sabor koji je imao karakter velike narodne svetkovine. Na svečanosti su govorili predstavnici Kralja, Vlade, Crkve, Univerziteta, Akademije nauka.
Prikazuju se pozorišne predstave, opere, baleti, u izvođenju poznatih umetnika i umetničkih i pozorišnih ansabala iz cele države. „Vukova Srbija“, Dušana Radića, „Ohridska legenda“ Stevana Hristića, „Ero sa onoga svijeta“ Jakova Gotovca, „Licidersko srce“ Krešimira Baranovića, samo su deo predstava igranih na Vukovom saboru u Tršiću.
U jesen 1964. godine od 14 – 22. septembra, Filološki fakultet Beogradskog Univerziteta organizovao je međunarodni slavistički simpozijum na kome je sa referentima učestvovalo preko 80 jugoslovenskih i stranih naučnika. Međunarodni skup slavista je prvi put održan 1957. godine za 22. Vukov sabor.
Od osnivanja Međunarodnog slavističkog centra u Beogradu 1971. godine naučni skupovi inostranih stručnjaka za srpski jezik i književnost održavaju se u danima Vukovog sabora u Beogradu, Novom Sadu i Tršiću.
Godine 1970. ustanovljeni su predsaborski dani koji traju od 7 – 15 dana i održavaju se u Loznici, Banji Koviljači, Tršiću i Tronoši. Predsaborski dani su ispunjeni raznovrsnim programima i to su: naučni skupovi, pozorišne i filmske predstave, koncerti, likovne izložbe, književne večeri, guslerska posela itd.
Od 1987.god. u saborskim svečanostima obeležavaju se veliki datumi u našoj istoriji i kulturi, a za glavnu predstavu uzimaju se dela pisaca koja su i sami tvorci i čuvari jezika.
Ovogodišnja čuvena i tradicionalna Pršutijada u zlatiborskom selu Mačkat biće održana od 14. do 16. februara u porti crkve Svetog Proroka Ilije . Zlatiborska Pršutijada datira od 2001. godine kada je u crkvenom domu u Mačkatu održana izložba na prvom Sajmu užičke pršute kako je tada manifestacija nazvana, da bi kasnije dobila sadašnji popularni naziv.
U čačanskom selu Žaočani, meštanke su se udružile iz tri podjelička sela i osnovale Udruženje „Ljubav na seoski način", a u seoskom Domu kulture uz podršku Centra za negovanje tradicije organizovano je lutkarsko pozorište na kome su nastupali glumci iz Kragujevca.
U susret velikom pravoslavnom prazniku Bogojavljenju u nedelju 19. januara u Čačku biće održano tradicionalno plivanje za zaleđeni Bogojavljenski krst.
Bajinobaštanska „30. Drinska regata” proglašena je za zvanično najbolju turističku manifestaciju u Srbiji za 2024. godinu u tradicionalnom izboru koji pri kraju svake godine organizuje Turistička organizacija Srbije. „Turistički cvet”, najprestižniju turističku nagradu, bajinobaštanski karneval na vodi dobio je po drugi put za 39. godina koliko se ova nagrada dodeljuje najboljima u turizmu.
Komentari(0)