IRONIJE LI I OVO JE BILO MOGUĆE Zabranjena je bila gradnja crkvi osim ako se to ne uradi u jednom danu (FOTO/VIDEO)
U vreme kada su Turci živeli na našim prostorima bila je zabranjena gradnja verskih objekata

Međutim Turci su uveli zakon da je to moguće, samo ako se to uradi u jednom danu ili noći, sa ubeđenjem da je to bilo nemoguće.
Za vreme "turskog vakta" crkve su građene od drveta sopstvenim snagama, a crkve izgrađene u novom veku i kasnije su barokne, ciglom ozidane, jer su majstori stizali "iz preka".
Domišljat narod je nadmudrio okupatora tako što je pripremao drvene elemente za gradnju koje je tokom noći sklapao i gradio.
Te crkve brvnare su u toku jedne noći bile podizane i građene.
Bile su građene uz pomoću par eksera i klinova, pa ih je bilo moguće uz par spretnih majstora i rastaviti u toku noći i sklopiti i preneti sa jednog na drugi kraj sela i tamo opet sklopiti.
Tako ih je naš narod zaštitio i po drugi put nadmudrio Turske osvajače, kako bi uspeo da spasi i druge crkve brvnare koje i danas postoje širom Srbije.
Jedna takva crkva nalazi se u selu Cvetke, kod Kraljeva. Crkva je preko noći preneta iz Obrve u Cvetke kako je Turci ne bi spalili.
Kako doći od Beograda do sela Cvetke pogledajte na sledećoj mapi:
Lepote Srbije su i na Viberu gde vam donosimo razne priče, pridružite se našoj zajednici.
BONUS VIDEO:

Vojislav Ilić Mlađi i zaboravljena poezija o Šumadiji: stihovi u kojima se čuje miris zemlje i zvuk zvona
Vojislav Ilić Mlađi, često u senci slavnog imenjaka, ostavio je snažan pesnički trag u srpskoj književnosti početkom 20. veka. Njegove pesme o Šumadiji, narodu i običajima danas su nepravedno zaboravljene, iako su svedočanstvo o vremenu u kojem se narodna duša pretakala u stih.

Kako se izrađuje glina iz Jadranske Lešnice: zanat koji živi kroz lonce, pećnice i zemljane saksije
U selu Jadranska Lešnica kod Loznice i danas se vadi glina iz lokalnih oranica, koristi se za pravljenje lonaca, crepulja i pećarskih cigli, a znanje se prenosi kroz porodice. Ova glina je cenjena zbog svoje izuzetne čistoće i izdržljivosti.

"Ljiljkovanje" na Petrovdanske poklade: zaboravljeni dečji običaj iz sela kod Valjeva
Nekada su deca u valjevskom kraju na poklade trčala kroz selo s vencima od ljiljana na glavi, pevajući i prizivajući zdravlje. Danas taj običaj pamte samo stariji, ali u nekim selima još uvek živi u sećanjima.

Bio je srpski vladar iz senke: Pričalo se da je vanbračni sin kneza Miloša, posle ubistva Mihaila venčao se njegovom verenicom, a onda je misteriozno umro
Blaznavčevo delo i njegov uticaj na istoriju Srbije ostali su nedovoljno istraženi i istorijski nepotpuno ocenjeni. Poslednji sati u životu Milivoja Petrovića bili su veoma intrigantni, kao i čitav njegov život, a njegova iznenadna smrt je i dalje obavijena velom misterije.

„Beli medenjak“ iz Negotinske krajine: Zaboravljena sorta belog luka koja se suši u vencima
Luk koji ne pecka, već miriše na detinjstvo: Stara sorta iz Negotina čuva ukus zaboravljenih bašta
Komentari(0)