VELIKI GRAĐEVINSKI PODUHVAT NEKADAŠNJEG BEOGRADA Najznačajnije hale koje su prepune kulturnih i tehnoloških izložbi
U toku je izložba „Beogradski sajam: Inovativnost tehnologije, arhitekture i kulture“.

Izložba „Beogradski sajam: Inovativnost tehnologije, arhitekture i kulture“, biće otvorena u Galeriji nauke i tehnike Srpske akademije nauka i umetnosti u ponedeljak, 8. novembra, i trajaće do 26. novembra 2021. godine.
Postavka je realizovana u organizaciji Udruženja „Kolektiv arhitekata“ i kompanije „Beogradski sajam“, a posetiocima će biti predstavljen istorijat Sajma, kao i njegov tehnološki, arhitektonski i kulturološki značaj u lokalnim i svetskim razmerama. Izložba treba da podseti na izuzetnost ovog kompleksa, kao i na vrednosti koje bi trebalo da trasiraju njegov budući razvoj.
Printscreen/Facebook
Izložba paralelno prikazuje i rad Instituta za ispitivanje materijala – tehnološkog i istraživačko-naučnog centra koji je značajno uticao na način građenja druge polovine 20. veka, kada je Sajam u današnjoj arhitektonskoj i građevinskoj formi i nastajao.
Sastavni deo izložbe je arhivska građa posvećena stvaralačkom opusu Branka Žeželja, Milorada Pantovića i Milana Krstića, čiji je vrhunski domet stvaralaštva upravo kompleks Beogradskog sajma.
(IZVOR: sajam.rs)

Uroš Predić i njegovi zapisi o srpskom selu: delo slikara koji je pisao kao hroničar
Iako je najpoznatiji kao slikar koji je oslikao lice srpskog naroda, Uroš Predić je iza sebe ostavio i pisane tragove o svakodnevici, verovanjima i običajima sela iz kojih je crpeo inspiraciju. Njegovi zapisi iz Orlovata i Banata, danas sačuvani u beleškama, pisamima i memoarima, prava su književnost u zrnima.

Izrada gajdi u selu Kamenica kod Knjaževca: poslednji čuvar zvuka starog Istoka
Na obroncima Stare planine, u selu Kamenica nadomak Knjaževca, još uvek postoji radionica u kojoj nastaju gajde – tradicionalni duvački instrument koji je vekovima bio pratnja svadbi, praznika i pastirskih priča. Sve se pravi ručno, od prirodnih materijala, bez šablona i mašina.

Paljenje strnjike uz pesmu i vino: zaboravljeni prolećni običaj iz sela Guberevac kod Rekovca
U Levču, između Jagodine i Kragujevca, nekada je proleće započinjalo paljenjem strnjike – ali ne kao danas, u tišini i opasnosti, već kao ritual sa pesmom, rakijom i okupljanjem sela. U selu Guberevac, ovaj običaj je bio znak da se zemlja čisti ne samo od korova, već i od zlih sila.
"Samo su oni dostojni pričesti": Otac Predrag Popović dao prave uslove koji ljudi smeju da prime svetu tajnu
Po rečima oca Predraga Popovića ne postoji obavezujući uslov za pričešće osim krštenja. No ako u Svetom pismu ne piše jasan uslov osim krštenja, to ne znači da svako može da se pričešćuje kako hoće.

„Nečista krv“ Bore Stankovića: Kako je Sofkina sudbina ispričala život u starom Vranju
Roman koji nije samo književno delo, već hronika jedne kulture, mentaliteta i ženske sudbine u patrijarhalnom društvu kraja 19. veka. Sofka iz „Nečiste krvi“ nije samo lik – ona je ogledalo Vranja onog doba.
Komentari(0)