ŠTA ZNAČI KADA NA MITROVDAN PADA KIŠA: Naši stari su verovali da je na dan svetog Dimitrija moguće otkriti BUDUĆNOST
Srpska pravoslavna crkva i vernici danas proslavljaju Mitrovdan - praznik koji mnogi obeležavaju kao krsnu slavu ili imendan

Danas, 8. novembra, pravoslavna crkva i njeni vernici proslavljaju praznik posvećen Svetom velikomučeniku Dimitriju, u narodu poznatiji kao Mitrovdan.
Mitrovdan je jedan od praznika za koji se vezuje mnoštvo narodnih običaja. Jedan od njih je i "predskazanje" prema vremenu - ako danas bude kiše i mraza, očekuje nas duga i hladna zima sa mnogo snega!
Takođe, postoji i verovanje da bi na ovaj praznik, baš kao i na Božić, trebalo da budete kod kuće, izuzev ako ste pozvani na slavu.
Otuda staro verovanje da ako mitrovdansku noć provedete van kuće, cele godine ćete spavati van doma i potucati se po tuđim kućama.
Ko je bio sveti Dimitrije?
Mitrovdan je posvećen antičkom komandantu Soluna iz trećeg veka, mučenom i pogubljenom zbog širenja hrišćanstva. Sveti Dimitrije poštovan je kao jedan od najvažnijih pravoslavnih vojnika među svetiteljima. Svi pravoslavni hrišćani i vernici slave ovog velikomučenika verujući u njegove isceliteljske moći.
Izboden kopljem usred molitve
Pravoslavni spisi navode da je rođen u Solunu u trećem veku naše ere, za vreme kratkotrajne vladavine jedinog varvarskog Rimskog cara tračanina Maksimilijana od blagorodnih i blagočestivih roditelja, koji dugo nisu mogli da imaju dece. Bio je sin jedinac.
Dimitrije je po očevoj smrti nasledio vojvodsko zvanje, a kako je vaspitavan u hrišćanskom duhu, on je propovedao hrišćanstvo, umesto da ga, po zapovesti i nalogu cara Maksimilijana, istrebljuje. Car, saznavši da je namesnik Dimitrije hrišćanin i da je mnoge, umesto da ih odvrati, upravo preveo u hrišćanstvo, naredi da Dimitrije bude prvo utamničen a zatim izboden kopljima, usred molitve.
Solunski hrišćani su ga tajno sahranili. Kasnije je velmoža Leontije iz Ilirije, izlečen od teške bolesti nad grobom ovog mučenika, u znak zahvalnosti podigao je crkvu. Prilikom iskopavanja temelja crkve pronađene su mošti Svetoga velikomučenika Dimitrija. Proglašen je svecem, zaštitnikom grada Soluna.
Mošti u Solunu
Prema predanju, Dimitrijev grob odisao je bosiljkom i smirnom, pa je on zato nazvan Mirotočivi. Mošti su skoro osam vekova bile u Italiji u gradu San Lorenco, ali su na traženje Grka vraćene (veći deo) u Solun 1978. (glava) i 1980. veći deo ostatka moštiju. Njegove mošti i danas se nalaze u crkvi Svetog Dimitrija u Solunu.

Ako je cveće uvenulo ili želite da cveta kao ludo samo ovo stavite u zemlju: Svaka biljka će bujati uz trik baštovanke
Prema mišljenju iskusnih baštovana, za uvenule biljke ipak postoji spas! Naime, otkrili su jednostavan trik koji skoro uvek oživi usahnulo cveće. Uz pomoć njega će se oporaviti i nastaviti da bujaju, a potrebna vam je samo jedna namirnica - jaja!

Danas slavimo svetog Jovana Bogoslova, sveca iz čijeg se groba podiže lekovit prah: Veruje se da pomaže svima, ali pod ovim uslovima
Srpska pravoslavna crkva slavi danas Svetog apostola i jevanđelistu Jovana Bogoslova, jednog od prvih učenika Isusa Hrista koji je uz njega ostao do raspeća

Ovo je najlepša biljka za uzgajanje u bašti: Zbog raskošnih cvetova loptastog oblika zovu je baštanska radost
Za ovu biljku kažu da je najlepša, ali i najkorisnija koju možemo da imamo u bašti

Slavimo pojavu Časnog krsta u Jerusalimu: Noćas obavezno pogledajte u nebo: Ako vidite ovo ispuniće vam se želja
Na današnji dan na nebu iznad Jerusalima, u dane koji su poznati pod nazivom Svete Pedesetnice, u 9 sati ujutru 357. godine ukazao se Časni krst gospodnji, dan kada su nevernici prestali da sumnjaju.

Rešite se paukova u svom domu uz pomoć dva sastojka, koja sigurno imate: Sprečava i njihov povratak
Naime, kako tvrde iskusni čistači sa društvenih mreža, ključ da dom ovog leta bude bez paukova sakriven je upravo tamo gde im je najlakše ući
Komentari(0)