Ova banja u Srbiji ima jednu od najlekovitijih voda u Evropi: Zbog blagodeti i lečenja dolaze ljudi iz celog sveta

Teodora Tojagić

19:00

Turizam 0

Za njena lekovita svojstva znali su još Dositej Obradović i knez Miloš

Bukovička banja
Printscreen/Youtube

Bukovička banja se nalazi u podnožju planine Bukulje u Aranđelovcu, a njena blaga, prijatna klima i izuzetno lekovita voda privlače sve veći broj gostiju tokom cele godine.

Bukovička banja se ove godine predstavila i na Međunarodnom sajmu turizma u Beogradu u okviru Turističke organizacije Aranđelovac, a veliki broj posetilaca sajma bio je zainteresovan za boravak u njoj.

"Bukovička banja ima sve veći broj turista, a samo u prošloj godini posetilo je 32 odsto više posetilaca, od kojih i veliki broj stranih", rekao je za 92Putovanja Đorđe Prokić, direktor TO Aranđelovac.

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

Bukovička banja ima izuzetno lekovitu vodu

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

Bukovička banja je poznata po lekovitoj mineralnoj vodi koja se koristi lečenje u Specijalnoj bolnici za rehabilitaciju "Bukovička banja" zajedno sa glinom koja ima brojna blagotvorna dejstva po zdravlje.

Mineralna voda iz Bukovičke banje svrstana je u red najpoznatijih evropskih i svetskih alkalno-ugljeno kiselih voda koje imaju blagotvorno dejstvo na organizam.

Za njena lekovita svojstva znali su još Dositej Obradović i knez Miloš, na čiji je zahtev bukovačka voda dopremana u brutelama i korišćena u dvoru.

Koje bolesti se leče u Bukovičkoj banji?

Pijenje lekovite vode iz banje koristi se kod:

oboljenja i stanja hepatobilijarnog trakta

gastrointestinalnog trakta

diabetes mellitus-a

oboljenja mokraćnih puteva

I kupanje u mineralnoj vodi ima značajne koristi, a koristi se kod:

zapaljenskog reumatizma

ekstraartikularnog reumatizma

degenerativnog reumatizama

U banji se tretiraju i:

rekonvalescenti

postreumatska stanja

lakši oblici hipertenzije i srčanih oboljenja

psihički zamoreni

neurastenije

anemije

nespecifična plućna obolenja (astma, cistična fibroza)

hronična oboljenja i stanja ženskih organa

U Bukovičkoj banji dostupni su i brojni drugi tretmani poput termoterapije, kineziterapije, mehanoterapije, akupunkture, limfne drenaže.

Cene u Bukovičkoj banji

Iz TO Aranđelovac su za 92Putovanja istakli da smeštaj u Bukovičkoj banji i Aranđelovcu može da se pronađe po različitim cenama. Zahvaljujući velikom broju privatnih smeštaja i hotela ima različitih opcija za svačiji džep.

Kada je reč o tretmanima i boravku u samoj banji, on takođe zavisi od tipa smeštaja. Cena opšte nege koja podrazumeva: lekarski pregled, vizite, 24 h medicinski nadzor, smeštaj u izabranoj sobi, ishranu na bazi punog pansiona (tri obroka dnevno) i do 4 terapije prema nalazu lekara, svakog dana osim nedeljom kreće se od 5.000 dinara pa do 8.500.

Dostupna je i poluintenzivna nega u banji koja podrazumeva: lekarski pregled, vizite, 24 h medicinski nadzor, smeštaj u izabranoj sobi, ishrana na bazi punog pansiona ( tri obroka dnevno i užine ukoliko je pacijent na insulinskoj terapiji), do 4 terapije prema nalazu lekara, svakog dana osim nedeljom, donsultativni pregled specijaliste interne medicine-endokrinologa i osnovne laboratorijske analize (kompletna krvna slika, sedimentacija, dnevni glikemijski profili, urin).

Cene poluintenzivne nege kreću se od 6.000 dinara u višekrevetnim sobama, pa do 9.200 u apartmanima.

Oni koji se odluče da borave van banje, takođe mogu da uplate različite tretmane za oproavak.

Cene tretmana lekovitom vodom kreću se od 300 dinara za četvoroćelijske kupke – jedan ekstremitet, pa do 1.000 dinara za podvodnu masažu.

Kada je reč o tretmanima lekovitom glinom, tretmani se kreću od 400 dinara za tretman Glina 1 kataplazma, pa do 5.800 za tretman Glina 20 kataplazmi.

Šta obići u okolini banje?

U okolini Bukovičke banje i Aranđelovca postoji pregršt lokaliteta i prirodnih lepota koje vredi obići.

Ukoliko se uputite u banju ili Aranđelovac, obavezno posetite Orašac, pećinu Risovaču, planinu Bukulju, park Bukovičke banje, Starno zdanje i crkvu Svetog Arhanđela Gavrila.

Kako do Bukovičke banje?

Bukovička banja je udaljena samo 76 kilometara od Beograda što je oko sat vremena vožnje.

jelenov greben

Jeleni vam jedu iz ruke, toliko su pitomi da sve deluje kao bajka: Jelenov greben godinama je prava turistička atrakcija (FOTO)

Turizam

20:00

21 jun, 2025

Selo Olimje u Sloveniji pre tri godine i zvanično je proglašeno za najlepše selo u Evropi. Nestvarna prirodna lepota, ali i izuzetno kulturno-istorijsko bogatstvo samo su dodatno doprineli dobijanju ove laskave titule. Ono po čemu je takođe posebno jeste da je ovo selo najpoznatiji dom pitomih jelena koji vam ovde bukvalno jedu iz ruke. Na imanju od osam hektara živi krdo koje broji preko 100 jelena, košuta i muflona koji su postali prava atrakcija ovog sela u Sloveniji.

Komentari(0)

Loading