NA OVOM MESTU SU UZGAJANE NAJPLEMENITIJE SORTE KONJA Neposredno pre Drugog svetskog rata započet je uzgoj engleskih punokrvnih konja
Danas je Ergela jedno od najznačajnijih turističkih atrakcija Bačke Palanke.

Ergela Karađorđevo nalazi se nedaleko od Bačke Palanke, a osnovana je 1885. Osnovala je Austougarska monarhija za uzgoj konja, a mesto za lokaciju same ergele je odabrano zbog idealnog zemljišta za formiranje kopita kod mladih konja i zato što je okolina dobra za uzgoj žitarica za prehranu grla.
View this post on Instagram
Prvenstveno su dovodili mušku ždrebad iz Mađarske ergele Međohđeš (Mezchegues). Ovde su ždrebad odgajana do godinu dana, a zatim su ponovo vraćana u Mađarsku, gde su služila u vojne svrhe. Ergela je bila državno vlasništvo Austrougarske monarhije. Krčenjem hrastove šume i izgradnjom štala kao i nekoliko stambenih objekata 1901. godine započelo je naseljavanje ovog kompleksa. Naselje je dobilo naziv Čikoš Telep, odnosno Ždrebarsko naselje.
Godine 1924. godine, ukazom kralja Aleksandra Karađorđevića, osnovano je Državno lovno-šumsko dobro. Neposredno pre Drugog svetskog rata započet je uzgoj engleskih punokrvnih konja, sportskih grla koja se koriste za galopske trke. Odmah po završetku Drugog svetskog rata, već 1945. godine, obnovljen je rad ovog dobra u sastavu Vlade FNRJ, pod nazivom Lovno-šumsko poljoprivredno dobro.
View this post on Instagram
Karađorđevo je nakon Drugog svetskog rata bilo mesto okupljanja diplomatskih korova i poseta stanih izaslanika na najvišem nivou. U Karađorđevu je dosta vremena provodio i Josip Broz, u Ergeli i lovištima u njenoj okolini. Pored ostalih boravili su Leonid Brežnjev, Santijago Kariljo, princ Norodom Sihanuk i drugi svetski državnici.
Danas je Ergela jedno od najznačajnijih turističkih atrakcija Bačke Palanke. Posetioci mogu uživati u jahanju, vožnji fijakerom ili poseti Muzeju Ergele u kome se nalaze brojni ekpsponati iz duge istorije uzgoja konja. U sastavu Ergele nalazi se i hipodrom na kome se održavaju konjičke igre, a obnovljene tribine mogu da prime 500 posetilaca, dok se u toku manifestacija u ergeli okupi i više od 7 000 posetilaca.
View this post on Instagram
U svojoj ponudi Ergela Karađorđevo nudi zanimljive turističke programe koji obuhvataju razne aktivnosti. Zbog prisustva retkih biljnih i životinjskih vrsta, jedan deo Karađorđeva je proglašen Specijalnim rezervatom prirode. Lovište Karađorđevo pruža mogućnost lova na jelena, divlju svinju, srneću divljač, muflona, fazana, zeca, divlju gusku i divlju patku.
Ergela Karađorđevo na karti:

TAJANSTVENE MOČVARE SRBIJE: Zaboravljena verovanja i legende o skrivenim mestima
U srpskom folkloru močvare su oduvek zauzimale posebno, misteriozno mesto. Nekada smatrane opasnim i začaranim, ove specifične prirodne formacije bile su okružene brojnim verovanjima, pričama i mitovima, koji su se generacijama prenosili s kolena na koleno.

Zbog horor legende o jednoj porodici, manastir u Srbiji nazvan Zaova, a ima i Sisojevac: Ovako su dobili imena
Ako vam kažemo "zaova" ili "pustinja", naravno da ćete prvo pomisliti na familijarnu relaciju odnosno geografski pojam.

„ZMAJEVA PEĆINA“ NA RUDNIKU: Zašto se verovalo da baš ovde obitavaju mitološka bića?
Rudnik, jedna od najstarijih planina u Srbiji, poznata je ne samo po svojoj bogatoj rudarskoj istoriji već i po fascinantnim pričama i legendama. Jedna od najintrigantnijih je svakako legenda o „Zmajevoj pećini“, za koju se verovalo da je dom pravim mitološkim zmajevima.

MUZEJ RAKIJE U ČAČKU: Ima i prepečenicu iz Drugog svetskog rata, a Cane otkriva zašto je srpska šljivovica bolja od viskija FOTO
Srpska šljivovica mogla bi se naći na UNESKO listi nematerijalnog kulturnog nasleđa, a nadaleko je poznato da se najbolja prepečinica, ljuta i mučenica, kako još nazivaju šljivovicu, pravi u Šumadiji.

U OVOM MIRNOM KRAJU SRBI SU NEKADA KOVALI ORUŽJE ZA BORBU PROTIV TURAKA: Selo Štitkovo je muzej na otvorenom koji čuva tradiciju
Ušuškano na padinama Zlatara novovaroško selo Štitkovo svojvrsan je muzej na otvorenom.
Komentari(0)