Periodi nestašice uglavnom budu zimi kada su periodi slavlja ali i leti kad su odmori. Prosečno dnevno spremamo 10-20 jedinica eritrocita, negde oko 30 jedinica trombocita i 5-10 sveže plazme

U periodu pandemije broj dobrovoljnih davalaca krvi smanjen je za 20 odsto, objavio je Crveni krst Srbije. Iako trenutno nema nestašica, još jedno podsećanje da u susret sezoni godišnjih odmora ne zaboravimo na humanost, prenosi RTS.
Od Niša do Subotice - tako izgleda potraga kada najmlađim pacijentima u Institutu za majku i dete zatreba krv.
U ovoj instituciji krv je potrebna ne samo za operacije, već je svakodnevno primaju i mali onkološki pacijenti.
- Nije fraza kada kažem da cela Srbija daje krv za našu decu, zato što imamo često problema u nabavci veoma retkih krvnih grupa ili eritrocita za senzibilisanu decu kada primaju tačno tipizirane eritrocite. To su deca koja imaju specifične zahteve gde osim jedinica eritrocita moramo da nabavimo i trombocite. Ponekad je zaista teško nabaviti odgovarajuće trombocite - rekla je načelnica transfuzije Insitituta za majku i dete dr Olivera Šerbić.
Zato periode nestašice krvi ova bolnica za najmlađe i te kako oseti.
- Periodi nestašice uglavnom budu zimi kada su periodi slavlja ali i leti kad su odmori. Prosečno dnevno spremamo 10-20 jedinica eritrocita, negde oko 30 jedinica trombocita i 5-10 sveže plazme - kaže Šerbićeva.
Najčešće se traga za najzastupljenijim krvnim grupama kod nas A+ i 0+. Prošle godine Crveni krst Srbije je organizovao 3.500 akcija sakupljanja krvi. Nedavno istraživanje pokazuje da se zbog korone broj davalaca smanjio za petinu.
- Naravno da su se davaoci odazivali, ali korona je uticala na to da je veliki broj ljudi ili odustao ili prekinuo ili nije toliko redovan. Tako da je ceo svet u tome, a ne samo mi, u tom ponovnom uspostavljanju poverenja i zašto su nam davaoci važni, mi ponovo govorimo ko može biti davalac, koliko često, zašto je transufzija važna. Tako da praktično posle korone smo sve počeli ispočetka - kaže Marija Čukić iz Crvenog krsta Srbije
Prošle godine u Srbiji je prikupljeno 208.000 jedinica krvi pokazuju podaci Crvenog krsta. Shodno broju stanovnika krv za velike ali i male pacijente najviše su davali stanovnici Požarevca, Vranja i Pirota.
Među najhumanijim opštinama izdvajaju se Lazarevac, Depostovac i Štrpce.
U susret 14. junu - Svetskom danu dobrovoljnih davalaca, još jedno podsećanje da svi od 18-65 godina mogu donirati krv. Statistika pokazuje da što su građani stariji to su revnosniji davaoci.

Do sada molili Boga da padne kiša, a sada samo klik na daljinski: Vlade iz Čačka na svom imanju več zasadio treću kulturu za ovu sezonu
Da nije sistema za navodnjavanje ništa od toga ne bi bilo

ČUVA SRCE I PLUĆA, KONTROLIŠE NIVO ŠEĆERA U KRVI: Kukuruzna svila ima bezbroj zdravstvenih koristi!
Kukuruzna svila, duga svilenkasta vlakna u obliku niti koja rastu na različitim delovima kukuruza, obično se bacaju kada nam je kukuruz na jelovniku.

Danas se slavi PREPODOBNI ATANASIJE ATONSKI: Smatra se osnivačem monaškog života na Svetoj Gori
Srpska pravoslavna crkva danas slavi Svetog Atanasija Atonskog. Izgradio je manastir Velika Lavra.

Danas slavimo Svetog Andreja Kritskog: Veruje se da njegova molitva čini čuda
Srpska pravoslavna crkva danas slavi i obeležava Svetog Andreja Kritskog.

Prošle godine šest a ove 86 korisnika, ovo je spas u vrelim letnjim danima za poljoprivrednike: Kanal za navodnjavanje Čačak - Parmenac sjajna stvar, očekuje se i proširenje
Kanal za navodnjavanje Čačak - Parmenac koji će biti spas za veliki broj građana je rekonstruisan prošle godine i to prvi put nakon skoro sedam decenija i predat je građanima na korišćenje. Dugačak je 5.5 kilometara i od velike koristi poljoprivrednicima koji imaju svoja imanja od Ljubić keja do Parmenca. Radove na daljoj rekonstrukciji kanala i jedne od crpnih stanica obišli su Goran Puzović, direktor JP Srbijavode i gradonačelnik Čačka Milun Todorović sa saradnicima.
Komentari(0)