OVDE SE LEČILO POLA BIVŠE JUGOSLAVIJE Zaboravljena srpska banja koja zaslužuje da joj se posveti posebna pažnja (FOTO)

Lepote Srbije

21:00

Turizam 0

Mnogi se tu leče od reumatizma i kožnih oboljenja. Analizom vode potvrđena je lekovitost, a Slatinska banja ima više sumporvodonika nego ostale banje u Srbiji.

OVDE SE LEČILO POLA BIVŠE JUGOSLAVIJE Zaboravljena srpska banja koja zaslužuje da joj se posveti posebna pažnja (FOTO)
Foto: Rina

 

U podnožju planine Jelice nalazi se pravi prirodni dragulj lekovitih izvora.

Mnogi se tu leče od reumatizma i kožnih oboljenja. Analizom vode potvrđena je lekovitost, a Slatinska banja ima više sumporvodonika nego ostale banje u Srbiji.

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

Nekada se u ovoj pomalo zaboravljenoj banji lečilo pola bivše Jugoslavije, tvrde meštani, koji pamti dane kada je ovo mesto bilo puno gostiju koji su tražili i mnogi našli rešenje za svoje boljke.

- Dolazili su ljudi sa svih strana, sve je bilo puno, rođena sam ovde i pamtim da su ljude ovde donosili na nosilima, posle lečenja oni ustanu, neki dođu sa štakama i štapovima, pa posle 15 kupanja bace - kaže Zoran Đurović.

Ovo mesto netaknute prirode danas je potpuno neiskorišćeno. Posećuju ga oni koji su sigurni u njegova lekovita dejstva. Čak i u poznim godinama tu dolaze po vitalnost.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Ranč Terzić (@ranc_terzic)

 

- Ovde sam se lečila i od psorijaze i od reume, zbog zglobova, bila sam prilično nemoćna, prsti su mi bili ukočeni - kaže Ljubinka Ikodonović.

Brojna domaćinstva pre određeneog vremena izdavala su smeštaj i bavila se banjskim turizmom. Sada je situacija potpuno drugačija i ovde se u većini slučajeva dolazi samo kod rodbine. Pored samog izbora banjske vode, meštani su sami svojim rukama sagradili brvnaru i prilagodili da svaki putnik namernik može bez problema prići izvoru zdravlja.

Slatinska banja Rina
 

 

- Mi smo se organizovali i napravili fontanu i brvnaru da može lepo da se voda natoči za piće i za kupanje, mnogi dolaze iz drugih gradova, zahvataju vodu pa se kupaju u svojim domovima - rekao je Zoran.

Srbija ima tradiciju dugu 160 godina kada je u pitanju banjski turizam, a Ministarstvo turizma daje punu podršku kako bi banje i lekoviti izvori u Srbiji zaživeli. Lokalna samouprava takođe ima plan za revitalizaciju ovog poetncijala kad je u pitanju zdravsteni turizam.

- Jedan od najvećih stručnjaka Đurić je radio istraživanja i dokazano je da je voda u Slatinskoj banji dosta kvalitetna za lečenje različitih bolesti. Mi smo doneli odluku o izradi planskog akta, kojim želimo da definišemo šta grad može da učini da pribavi u javnu svojinu kako bi izgradio jedan centar. Uglavnom tu ima nekoliko porodičnih domaćinstava koji se bave izdavanjem soba a i ima i 14 kada. Izgradnjom RH centra u vlasništvu države Srbije sve ostalo se podiže na viši nivo. Radimo na statusu banje i ubeđen sam da će i to biti završeno do kraja godine - rekao je gradonačelnik Milun Todorović.

Kako stići do Slatinske banje?

Od Beograda do sela Slatinske banje koje se nalazi u blizini Čačka možete doći na sledeći način:

 

 

Vodena pećina-reka Pranjica

DRAGULJ U SRCU SRBIJE Vodena pećina koju MORATE videti, speleolozi su istražili samo njenih prvih 200 metara, za ostatak se čekaju ronioci (FOTO)

Turizam

20:00

29 april, 2024

Arilje - Iako nije poznata kao Tara i Uvac, reka Panjica koja protiče kroz sela u blizini Arilja pravi je turistički biser koji je od strane posetilaca prepoznat tek pre nekoliko godina, kada su se usled pandemije mnogi upustili u istraživanje predela u Srbiji. Doboko usečen kanjon jedan je od najlepših u ovom kraju i predstavlja pravo blago očuvane, netaknute prirode. Kroz tok Panjice vodi vas staza dugačka oko 1.000 metara, a sve one koji se odluče da je prepešače na samom kraju očekuje nagrada, jer se tu nalazi jedinstvena Vodena pećina.

Komentari(0)

Loading