FOLKLORNI INSTRUMENT SVETSKI POPULARAN Veoma je prisutna u tradicionalnoj i novokomponovanoj muzici Srbije

Lepote Srbije

21:00

Zanimljivosti 0

Harmonika je instrument koji je veoma zastupljen u našoj tradiciji. Najvažniji folklorni instrument, ali je takođe veoma prisutna u novokomponovanoj muzici.

FOLKLORNI INSTRUMENT SVETSKI POPULARAN Veoma je prisutna u tradicionalnoj i novokomponovanoj muzici Srbije
Shutterstock

Prva harmonika je nastala 1822. godine u Berlinu, a njen tvorac je bio Kristijan Fridrih Ludvig Bušman. 


Preteča harmonike je kineski instrumet, stariji od 2000 godina, koji se naziva Cheng (Sheng). Cheng je koristio samu vibraciju trske za nastajanje zvuka, što je metod koji se kasnije iskoristio kod harmonike.
FOLKLORNI INSTRUMENT SVETSKI POPULARAN Veoma je prisutna u tradicionalnoj i novokomponovanoj muzici Srbije Shutterstock
 

 

Proces nastanka zvuka kod ovog folklornog instrumenta je sledeći. Muzičar rukama razvlači telo harmonike, koje je sastavljeno iz dve drvene kutije povezane mehom. Prilikom ponovnog skupljanja tela, meh strujanjem vazduha koji prolazi kroz ventile proizvodi zvuk.  
Meh su prvi koristili egipćani davne 1500 godine p.n.e. za raspaljivanje vatre u pećnicama. 

Dirke na drvenim kutijama harmonike, ne utiču na sam volumen zvuka. Zavisno od tipa dirki (klavijatura ili dugmići), imamo četiri tipa harmonike: 
Klavirska harmonika, harmonika sa dugmićima (dugmetara), koncertna i dijatonska harmonika. 

Dugmetara ili hromatska harmonika je nastala 1850. godine. Tada se na njoj moglo odsvirati 46 nota hromatske skale. Ime je dobila po dugmićima na drvenim kutijama koji mogu biti postavljeni u 3-6 redova, sa desne strane. Šesti red tonova je specifičan za naše krajeve te je takva harmonika poznata kao „srpska harmonika“. 

Dijatonska harmonika sa 10 dugmića je u stanju da proizvede 20 različitih tonova i može biti dvoreda i troreda.

Izvor: putopija

Rosa Satarić

ŽRTVA NEMILOSRDNOG NASILNIKA Rosa je stradala braneći čast, ako ste prošli Siminom ulicom, videli ste spomen obeležje, ovo je priča o njoj

Zanimljivosti

21:00

26 april, 2024

Mirosanda Satarić, 1968. godine, na uglu ulica Simine i Višnjićeve u Beogradu, ubijena je od strane policajca Milorada Golubovića. Tragično je stradala dok je šetala za ruku svoju šestogodišnju ćerku. Razlog za ovu tragediju bio je što je Mirosanda rekla “ne” navalentnom nasilniku. Policajac Milorad Golubović je presudio Mirosandi revolverom.

Komentari(0)

Loading