PRVI TELEFONSKI RAZGOVOR U SRBIJI Kako je sujeverje dovelo do toga da jedan broj pripadne klanici?!

Lepote Srbije

10:00

Zanimljivosti 0

Srbija je dobila prvu „telefonsku stanicu“ pre 139 godina, 15. marta 1883. godine, sedam godina pošto je izumljen telefon.

PRVI TELEFONSKI RAZGOVOR U SRBIJI Kako je sujeverje dovelo do toga da jedan broj pripadne klanici?!
ilustracija

Prvi telefonski razgovor u Srbiji vodili su ministar vojni i kapetan palilulske žandarmerijske stanice. Koncesiju za uvođenje telefona u Srbiji 1882. godine dobio je Panta Mihajlović (http://bit.ly/2mrWs95), prijatelj Nikole Tesle (http://bit.ly/29zM5O6).

Sledeća telefonska veza u Srbiji bila je uspostavljena između Beograda i Niša u toku srpsko-bugarskog rata 1886. Vrhovna komanda, nezadovoljna brzinom otpremanja depeša, izdala je naređenje da se za osamnaest sati uspostavi telefonska veza između ova dva grada. Prvi razgovor ovom linijom obavljen je između kralja Milana Obrenovića i ministra inostranih poslova, Milutina Garašanina.

U maju 1887. godine proradila je prva centrala i građanstvo je opet bilo pozvano da se pretplati. Prvi pretplatnik, čiji je broj telefona bio 1, bio je Ljuba Bojović, novinar, a onda su polako i drugi sledili njegov primer, međutim, sve je opet stalo kad se stiglo do broja 13 — Beograđani su izgleda bili izuzetno sujeverni ljudi jer niko nikako nije hteo da uzme broj 13, koji je na kraju postao telefonski broj klanice. Odziv je i dalje bio veoma slab i nakon dvanaest godina, početkom septembra 1899. godine, Beograd je imao samo 28 telefonskih pretplatnika. Prvi međunarodni telefonski razgovor u istoriji Srbije vodio se 1905. godine između Beograda i Budimpešte.

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

Izvor: meet the serbs

Rosa Satarić

ŽRTVA NEMILOSRDNOG NASILNIKA Rosa je stradala braneći čast, ako ste prošli Siminom ulicom, videli ste spomen obeležje, ovo je priča o njoj

Zanimljivosti

21:00

26 april, 2024

Mirosanda Satarić, 1968. godine, na uglu ulica Simine i Višnjićeve u Beogradu, ubijena je od strane policajca Milorada Golubovića. Tragično je stradala dok je šetala za ruku svoju šestogodišnju ćerku. Razlog za ovu tragediju bio je što je Mirosanda rekla “ne” navalentnom nasilniku. Policajac Milorad Golubović je presudio Mirosandi revolverom.

Komentari(0)

Loading