ZANIMLJIVOSTI O RECI SAVI Nekad je bila granična, a sad je reka koja spaja dva dela Beograda

ZANIMLJIVOSTI O RECI SAVI Nekad je bila granična, a sad je reka koja spaja dva dela Beograda

Turizam

13:00

25 januar, 2022

Sava (osn. σα, σως ѕa, sos – jak, snažan, siguran), što je karakteristika ove velike reke. Sa sufiksom -ava, Sava je snažna reka koja bogu Zevsu (Dunavu) naliva nektar i hrani ga ambrozijom, da bi bio besmrtan i natprirodan. Od hidronima Sava vodi poreklo i ime Sabazios (Σαβαζιος), sa Save. U mitologiji, Sabazije je tračko-frižansko božanstvo. Njegov otac je Zevs, koji se u vidu zmije sjedinio sa Persefonom, Hadovom ženom u njegovim dvorima kraj reke Stiga.

JEDAN OD NAJLEPŠIH U BEOGRADU Spomenik prirode, Pionirski park

JEDAN OD NAJLEPŠIH U BEOGRADU Spomenik prirode, Pionirski park

Turizam

12:00

25 januar, 2022

Pionirski park je jedan je od najlepših parkova u gradu. Nalazi se između Bulevara kralja Aleksandra i ulica Kralja Milana, Kneza Miloša i Dragoslava Jovanovića. Do 1944. godine je bio opasan visokim zidom i služio je kao bašta Starog dvora (sada Skupština grada Beograda). Uklanjanjem zida park je predat na javno korišćenje i dobio ime Pionirski park, po istoimenoj organizaciji najmlađih.

PRVA TRI ZAMAHA SEKIROM GA NISU USMRTILA Pogubljenje jednog od najuglednijih građana današnje prestonice

PRVA TRI ZAMAHA SEKIROM GA NISU USMRTILA Pogubljenje jednog od najuglednijih građana današnje prestonice

Zanimljivosti

13:00

19 januar, 2022

„O, tvrđavo, ja sam te sagradio, a ti mi život uzimaš“, bile su poslednje reči neimara baroknog Beograda Nikolasa Doksata de Moreza dok je miran i ponosan sedeo na stolici za pogublјenje. Čekao je brzu smrt. Čuo je dobro poznat huk zamahnutog mača koji ide prema njegovoj glavi. Međutim, dželat promaši vrat i zari mač duboko u ramenu kost beogradskog neimara. Doksat ne ispusti nijedan krik. Čak četiri zamaha mačem bila su potrebna dželatu da mu odrubi glavu.